Rusko hlásilo pokles tlaku v servisním modulu vesmírné stanice

Víceúčelový laboratorní modul Nauka (Věda) je vidět, jak 29. července 2021 přistává na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na tomto statickém obrázku z videa. Fotografie pořízena 29. července 2021. Roscosmos/Podklady prostřednictvím REUTERS

MOSKVA (Reuters) – Šéf ruské kosmické agentury Roscosmos v sobotu uvedl, že tlak na ruský servisní modul na Mezinárodní vesmírné stanici se snížil v důsledku úniku vzduchu.

Tlak ustoupil po dobu dvou týdnů, než ruská výzkumná jednotka Noka vypnula stanici mimo kontrolu, když ve čtvrtek krátce po dokování vypálila své motory, ale šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin uvedl, že tyto dvě události spolu nesouvisejí.

Roscosmos v prohlášení uvedl, že pokles tlaku je způsoben známým mírným únikem vzduchu v izolované přenosové komoře servisní jednotky Zvezda a tlak se během následujících 24 hodin zvýší.

„Byl to spíše očekávaný než‚ prudký ‘pokles stále problematické Zvezdy, která nesouvisí s výzkumnou jednotkou,“ uvedl Rogozin v tweetu v reakci na zprávy v médiích.

Tlak v servisní jednotce klesl 29. července, v den, kdy výzkumná jednotka Nauka zakotvila, na zhruba třetinu úrovně 14. července, ale bude zvýšen, napsal Rogozin na twitteru.

V jednotce Zvezda, která poskytuje obytné prostory pro členy posádky a systémy podpory života, byl loni objeven únik vzduchu. Pro posádku nepředstavuje žádné nebezpečí, ale pokračuje navzdory pokusům o jeho opravu utěsněním prasklin.

Rusko v pátek uvedlo, že za havarijní situaci způsobenou neúmyslným opětovným zapálením konvojů reaktivní jednotky výzkumné jednotky Nauka může softwarová závada a potenciál lidské pozornosti klesat. Přečtěte si více

V sobotu vstoupila ruská posádka do výzkumné jednotky po testování a čištění vzduchu, tweetoval Rogozin.

Rusko v sobotu uspořádalo zasedání vědecké rady, aby prodiskutovalo budoucí využití ruské části vesmírné stanice, která byla vyslána na oběžnou dráhu v roce 1998 a má fungovat do roku 2028.

READ  NASA odkládá zkoušku nových šatů Megarocket

„Rada hlavních výrobců po zvážení současného stavu ruského sektoru ISS poznamenala, že používání ruského sektoru ISS po roce 2024 vytváří další rizika v důsledku zastarávání zařízení,“ řekl Roscosmos.

(Reportáž Maria Tsvetkova) Editace Giles Elgood

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.