EAM S Jaishankar se vydává na pětidenní návštěvu Slovenska a České republiky, aby posílil vztahy

Ministr zahraničních věcí Dr. S. Jaishankar je od 2. června do 6. června na oficiální pětidenní cestě na Slovensko a do České republiky. Jaishankar bude v Bratislavě do 4. června a navštíví slovenského premiéra Eduarda Hegera a ministra zahraničních věcí a evropských záležitostí Ivana Koroka, uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Je pozoruhodné, že návštěva přichází v době, kdy se Evropa potýká s následky rusko-ukrajinské války, a tato otázka se pravděpodobně objeví v jednání ministra zahraničních věcí Slovenské i České republiky.

MEA Jaishankar se také zúčastní fóra GLOBSEC 2022 a bude hovořit na téma „Posun přátelství na novou úroveň: Spojenci v Indo-Pacifiku“. Na okraj fóra se ministr zahraničních věcí setká s rakouským ministrem pro evropské a mezinárodní záležitosti Alexandrem Schallenbergem.

V České republice bude mezi 4. a 6. červnem jednat ministr zahraničních věcí Jaishankar s ministrem zahraničních věcí České republiky Janem Lebavským. MEA v prohlášení uvedla, že setkání Jaishankar a Libavsky „poskytne příležitost pro komplexní přezkoumání naší bilaterální spolupráce“. Pozoruhodné je, že od prvního července příštího roku se Česká republika ujme předsednictví Evropské unii.

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo: „Kromě setkání s politickým vedením obou zemí bude EAM také komunikovat s širokým průřezem diaspory, včetně indických studentů na Slovensku a v České republice.

Indie má tradičně úzké a přátelské vztahy jak se Slovenskem, tak s Českou republikou. Ministerstvo dodalo, že návštěva ministra zahraničních věcí dodá bilaterálním vztahům s oběma středoevropskými zeměmi další impuls.

Jaishankar se setkává se svým maďarským protějškem Peterem Szijjarto

Dříve se ministr zahraničních věcí S Jaishankar v pátek 27. května setkal se svým maďarským protějškem Peterem Szijjarto, který se krátce zastavil v indickém hlavním městě. Oba zákonodárci vedli bilaterální jednání, když podepsali Memorandum o porozumění o Mezinárodní solární alianci. Zde stojí za zmínku, že Maďarsko je jednou z mála evropských zemí, které odmítly krok EU zakázat ruské pohonné hmoty – což je pozice, která je považována za podporu dobrých vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

Indie má nejednotnou politiku: EAM

Indie prosazuje politiku neangažovanosti uprostřed „polarizované“ složité geopolitické situace a války na Ukrajině, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. V dopise IIT Guwahati z 1. června Jaishankar jasně řekl, že navzdory polarizaci se stát musí držet svých jasných zájmů a zůstat sebevědomý v jejich prosazování „v jednotě s hráči“ na mezinárodní scéně. Zdůraznil také důležitost diplomacie za těchto okolností a dodal, že to není poprvé, co Indii čekají těžké časy z hlediska kompromisů.

Když mluvil na téma „polarizace v Asii“, EAM Jaishankar, citovaný PTI, poznamenal: „Pokaždé, když je svět polarizován, má své vlastní složitosti a my jsme nyní ve fázi“ kvůli válce na Ukrajině.

Foto: PTI

READ  Dvě okouzlující hvězdy mezi Phuketem a Krabi v novém českém filmu

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.