Zdravotníci doporučují, aby senioři ve Spojených státech dostali další dávku vakcíny COVID-19

Zdravotníci doporučují, aby senioři ve Spojených státech dostali další dávku vakcíny COVID-19

Předpokládaná doba čtení: 3-4 minuty

NEW YORK – Senioři ve Spojených státech by si měli vyhrnout rukávy, aby dostali další dávku vakcíny COVID-19, i když na podzim dostanou posilovací dávku, uvedli ve středu američtí zdravotničtí úředníci.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí uvedla, že Američané ve věku 65 let a starší by měli dostat další dávku aktualizované vakcíny, která byla k dispozici v září – pokud od poslední dávky uplynuly alespoň čtyři měsíce. Při vytváření tohoto doporučení agentura schválila pokyny, které dnes navrhl poradní panel odborníků.

„Většina úmrtí a hospitalizací v důsledku COVID-19 v loňském roce byla mezi lidmi ve věku 65 let a staršími,“ uvedla v prohlášení ředitelka CDC Dr. Mandy Cohenová. „Dodatečná dávka vakcíny by mohla poskytnout dodatečnou ochranu… pro ty, kteří jsou nejvíce ohroženi.“

Rozhodnutí poradního výboru přišlo po dlouhé debatě o tom, zda by se mělo říci, že starší lidé „mohou“ dostat injekci, nebo zda by „měli“ tak učinit. To odráží debatu mezi odborníky o tom, zda je nutné další přeočkování a zda by další doporučení přispělo k rostoucí únavě veřejnosti z očkování.

Někteří lékaři tvrdí, že většina starších lidí je dostatečně chráněna podzimní vakcínou, která se opírá o imunitu odvozenou z předchozích očkování a expozici samotnému viru. Dosavadní předběžné studie neprokázaly žádný významný pokles účinnosti vakcíny během šesti měsíců.

Obrana těla vyvolaná vakcínou však má tendenci časem slábnout, a to se děje rychleji u starších lidí než u jiných dospělých. Výbor doporučil posilovací dávky pro Covid-19 pro starší lidi v letech 2022 a 2023.

COVID-19 zůstává rizikem, zejména pro starší dospělé a lidi se základními zdravotními problémy. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je kvůli koronaviru stále více než 20 000 hospitalizací a více než 2 000 úmrtí každý týden. Lidé ve věku 65 let a starší mají nejvyšší míru hospitalizace a úmrtí.

READ  Zpomalená ohnivá koule rozzáří noční oblohu ve Skotsku

Někteří členové poradního výboru uvedli, že doporučení „měl by“ bylo zaměřeno na explicitnější naléhání na lékaře a lékárníky, aby podávali dávky.

„Většina lidí přichází buď s tím, že vakcínu chce, nebo ne,“ řekl Dr. Jimmy Lohr, člen výboru a rodinný lékař v Ithace v New Yorku. „Snažím se, aby poskytovatelé mohli snadno říci: 'Ano, toto doporučujeme'.“

V září vláda doporučila nový recept na injekce COVID-19 na základě verze koronaviru s názvem XBB.1.5. Tato jednocílová vakcína nahradila kombinované dávky, které byly zaměřeny jak na původní kmen koronaviru, tak na mnohem starší verzi Omicron.

CDC doporučilo nové dávky pro každého ve věku 6 měsíců a starší a umožnilo lidem s oslabeným imunitním systémem dostat druhou dávku již dva měsíce po první dávce.

Většina Američanů neposlouchala. Podle nejnovějších údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo očkováno 13 % dětí ve Spojených státech a asi 22 % dospělých ve Spojených státech bylo očkováno. Proočkovanost je nejvyšší u dospělých ve věku 65 let a starších, asi 42 %.

„S každou další vakcínou se míra absorpce snižovala,“ řekl Dr. David Canaday, odborník na infekční choroby z Case Western Reserve University, který studuje COVID-19 u starších dospělých.

„Lidé jsou unavení z toho, že neustále dostávají všechny tyto dávky,“ řekl Canaday, který ve výboru nepracuje. „Musíme si dávat pozor na přehnané doporučování vakcíny.“

Existuje však podskupina Američanů – ti, kteří jsou nejvíce ohroženi těžkým onemocněním a smrtí –, kteří si kladou otázku, zda je povolena další injekce, řekl Dr. William Schaffner, odborník na vakcíny z Vanderbilt University, který působí v pracovní skupině výboru, který diskutoval o posilovací otázce.

Údaje z průzkumu Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve skutečnosti naznačují, že největší obavou této skupiny ohledně vakcíny je, zda je dostatečně účinná.

READ  Taters the cat stars v prvním videu vysílaném NASA z hlubokého vesmíru | NASA

Představitelé agentury říkají, že mezi těmi, kteří dostali nejnovější verzi vakcíny COVID-19, se po kontaktu s virem rozvine o 50 % méně než těch, kteří nedostali podzimní vakcínu.

Zdravotní a vědecké oddělení Associated Press dostává podporu od Mediální skupiny pro vědu a vzdělávání Howarda Hughese Medical Institute.

Nejnovější americké příběhy

Další příběhy, které by vás mohly zajímat

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *