WHO varuje, že vypuknutí opičích neštovic může být jen „špičkou ledovce“ opičími neštovicemi

vědec zdraví Organizace varovala, že 200 případů opičích neštovic zjištěných v posledních týdnech mimo země, kde se virus obvykle šíří, může být jen začátek.

„Nevíme, jestli vidíme jen špičku ledovce [or] Pokud je v komunitách mnoho nezjištěných případů,“ připustila v pátek na brífinku v zemi Sylvie Briandová, vedoucí WHO pro přípravu a prevenci na epidemie.

Od chvíle, kdy Spojené království 7. května poprvé ohlásilo potvrzený případ opičích neštovic, bylo zdravotní agentuře OSN hlášeno téměř 200 případů v zemích daleko od států, kde je virus endemický.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí odhadlo počet těchto případů na 219.

Endemické případy opičích neštovic, které jsou endemické v řadě zemí západní a střední Afriky, byly náhle zjištěny ve více než 20 dalších zemích po celém světě, včetně Spojených států, Austrálie, Spojených arabských emirátů a téměř tuctu zemí Evropské unie.

Španělské ministerstvo zdravotnictví v pátek uvedlo, že tam bylo dosud potvrzeno 98 případů, zatímco Spojené království v současnosti čítá 90 potvrzených infekcí.

Mezitím portugalské zdravotnické úřady v pátek uvedly, že Portugalsko zaznamenalo 74 potvrzených případů, a dodaly, že všechny případy byly u mužů, převážně mladších 40 let.

Argentina v pátek potvrdila své první dva případy opičích neštovic v Latinské Americe.

„Stále jsme na začátku této události,“ řekl Briand zástupcům členských států na Světovém zdravotnickém shromáždění v Ženevě. „Víme, že v příštích dnech budeme mít další případy,“ řekla, ale zdůraznila, že není třeba panikařit.

Nejedná se o nemoc, které by se široká veřejnost měla obávat. Ne Covid nebo jiné nemoci, které se rychle šíří.“

Opičí neštovice jsou spojovány s pravými neštovicemi, smrtelným onemocněním, které bylo vymýceno v roce 1980. Opičí neštovice jsou však mnohem méně závažné, s úmrtností 3–6 %. Většina lidí se uzdraví během tří až čtyř týdnů.

Počáteční příznaky zahrnují vysokou teplotu, zduřené lymfatické uzliny a vyrážku podobnou planým neštovicím.

Briand si všiml, že není mnoho ve způsobu léčby, ale existují některá antivirová léčiva, která byla vyvinuta proti pravým neštovicím, včetně těch, které nedávno schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky pro boj s pravými neštovicemi.

Bylo také zjištěno, že vakcíny vyvinuté proti neštovicím jsou 85% účinné v prevenci opičích neštovic.

Protože však neštovice již více než čtyři desetiletí nepředstavují hrozbu, Většina lidí mladších 45 let vakcínu nedostalaDnes je nabídka punčů velmi omezená.

Briand řekl, že experti se pokoušeli určit příčinu této „neobvyklé situace“ a uvedl, že počáteční vyšetřování nenaznačuje, že by virus, který způsobuje opičí neštovice, zmutoval nebo zmutoval.

Doufala, že zastaví šíření. „Teď máme dobrou šanci zastavit přenos,“ řekla. „Pokud nyní přijmeme správná opatření, možná to snadno zvládneme.“

READ  Remasterované obrázky ukazují Měsíci důležité detaily

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.