Blinkenovo přivítání NATO nezakrývá rozdíly v klíčových otázkách

Brusel – Ministr zahraničí Anthony J. Blinken prosazoval uklidnění spojeneckých peří, která byla tento týden rozrušená předchozí americkou administrativou na cestě do NATO a Evropské unie, ale jeho diplomatický klid zcela nezakrýval hluboce zakořeněné problémy.

A zdálo se, že pan Blinken zasáhl všechny správné uklidňující poznámky, když hovořil o americké touze „oživit alianci“ a konzultovat a koordinovat se americkými západními spojenci „kdekoli a kdykoli je to možné“. Setkal se se skupinou tří zemí – ministry zahraničních věcí Británie, Francie a Německa – a čtyřmi visegrádskými ministry zahraničí – Polskem, Maďarskem, Českou republikou a Slovenskem. Setkal se se svými pobaltskými kolegy.

Pochválil Jensa Stoltenberga, generálního tajemníka NATO, který čelil domácí kritice za jeho někdy trapné snahy lichotit bývalému prezidentovi Donaldovi J. Trumpovi a zabránit mu vyhodit do vzduchu alianci s nazdobenými hrozbami. Blinken přednesl hezká slova také Ursule von der Leyen, angažované předsedkyni Evropské komise, a šéfovi zahraniční politiky bloku Josepu Borrellovi Fontellesovi.

Setkání se svým belgickým protějškem uspořádal virtuálně díky zaměstnancům tří velvyslanectví USA v Bruselu.

Samotný prezident Biden bude ve čtvrtek na summitu EU natáčen na video, protože očekává zajímavější slova o přátelství a spojenectví. Bude to poprvé, co americký prezident vyvinul toto úsilí od prezidenta Baracka Obamy v roce 2009.

Ale pod obvazy a bonhomie se alianční známé problémy zhoršily. Hlubším problémem je Turecko, člen NATO, o kterém úředníci uvedli, že jedná s Ruskem o nákupu dalších protiletadlových raketových baterií S400.

Další nákup ruského zbraňového systému, který již byl uvalen americkými sankcemi, znepokojil Washington a NATO a Bidenova administrativa varovala Turecko, že pokud bude tato dohoda pokračovat, bude podle amerických zákonů podléhat automatičtějším sankcím. To byla také zpráva, kterou pan Blinken ve středu zopakoval svému tureckému protějšku, ministru zahraničí Mevlutovi Cavusogluovi.

READ  Daňový systém pro globální ekonomiku: co chce technologie?

Turecko prozatím odkládá, ačkoliv projevuje určitou zdrženlivost při kontroverzním těžbě plynu v řeckých vodách ve východním Středomoří, částečně kvůli rozvoji lepších vztahů s panem Bidenem a Evropskou unií, protože turecká ekonomika má takové problémy.

Sám pan Stoltenberg připustil, že s Tureckem „existují rozdíly a existují obavy“, přičemž zdůraznil význam Ankary pro NATO a jeho jižní křídlo.

Pak je tu Afghánistán, kde nadešel čas provést dohodu o stažení vojsk, kterou loni uzavřela s Talibanem. Rozhodnutí přijde brzy a pozice NATO zůstává „Společně se přizpůsobte a až přijde čas, odejděte společně“ Postoj NATO zůstává, i když je zřejmé, že termín pro původní vystoupení 1. května bude pravděpodobně o několik zpoždění měsíce.

Blinken uvedl, že svým kolegům z NATO představil „myšlenky prezidenta“. Trval však na tom, že jejich názory jsou stejně důležité, o které se v úterý večer podělil s Bílým domem.

„Budeme se svými přáteli konzultovat brzy a často,“ řekl a popsal to jako „změnu z minulosti, kterou již naši spojenci vidí.“

Neuvedl, kdy bylo rozhodnuto o tom, kolik vojáků se má stáhnout, a kdy mohou přijít. Ukázalo se však, že Washington a NATO by chtěly dát čas, možná až šest měsíců, na nové úsilí, aby afghánská vláda a Taliban dosáhly vlády sdílené moci. Existuje nebezpečí, že po 1. květnu, původně dohodnutém datu odchodu amerických sil, obnoví Taliban své útoky na síly NATO.

Čína je také spodním proudem napětí. Evropští spojenci se zdráhají tlačit do konfrontace s Čínou vedenou USA. Tyto země, zejména velké ekonomiky založené na vývozu, jako je Německo, se při obchodování spoléhají více na Čínu.

Ale Blinken slíbil, že „Spojené státy nebudou nutit naše spojence, aby si vybrali„ my nebo oni “s Čínou, a to navzdory„ donucovacímu chování “Pekingu, které„ ohrožuje naši kolektivní bezpečnost a prosperitu “a jeho snahy„ podkopávat pravidla mezinárodního systému a hodnoty, které sdílíme. My a naši spojenci. “

READ  Aktualizace: Srpnové propagační ceny Air France-KLM za cestování do 31. ledna 2023 (nahrány další destinace)

Zároveň Blinken uvedl, že Washington se bude snažit spolupracovat s Čínou na otázkách, jako je změna klimatu a zdravotní bezpečnost, a učinit totéž s Ruskem, i přes jeho agresivní opatření, v oblasti kontroly jaderných zbraní, „strategické stability“ a klimatu . .

Pak je tu plynovod Nord Stream 2, ruský projekt, který bude přepravovat ruský plyn do Německa a obejde Ukrajinu a Polsko. Biden se nijak netajil, že nesouhlasí s plynovodem a že má v úmyslu dodržovat právní požadavky a uvalit sankce na jakoukoli společnost nebo instituci, která jej pomůže vybudovat.

Na začátku jejich bilaterálního setkání pan Blinken zopakoval tento postoj německému ministru zahraničí Heiko Maasovi. Zároveň zdůraznil, že Německo je jedním z nejdůležitějších amerických spojenců, že plynovod je „obtěžováním velmi solidního spojenectví“ a že Německo má několik možností, jak to udělat.

Pokud jde o Írán, pan Blinken trval na tom, aby se Skupina tří, účastníci íránské jaderné dohody z roku 2015, spojila s Washingtonem a požadovala, aby Írán učinil první krok k obnovení dodržování této dohody. Blinken uvedl, že Washington je i nadále otevřen obnovení diplomatických jednání s Íránci o jaderných otázkách, ale že „míč je u jejich soudu“. Írán tento postoj odmítl s argumentem, že Spojené státy od Trumpa upustily a znovu zavedly tvrdé sankce, které by je měly nejdříve odstranit.

Blinken rovněž vyzval spojence NATO, aby pokračovali v utrácení více prostředků na obranu, jak slíbil, a uvedl, že modernější a adaptivnější aliance NATO potřebuje více zdrojů. „Až naši spojenci ponesou svůj spravedlivý podíl na břemenu, budou mít spravedlivé slovo při rozhodování,“ řekl.

Obdržel však také zahalené varování pro spojence NATO, kteří ustupují v demokratických praktikách, jako je Maďarsko, Polsko a Turecko. „Někteří z našich spojenců se pohybují špatným směrem,“ řekl, aniž by je pojmenoval. Řekl, že spojenci NATO by měli „všichni promluvit, když státy podniknou kroky, které podkopávají demokracii a lidská práva“.

READ  Stěhování do Portugalska bylo snazší díky novému vízu „digitálního nomáda“ pro vzdálené pracovníky

Varoval také, že pro udržení a udržení podpory USA musí koalice sloužit také zájmům USA.

Řekl: „Nemůžeme budovat zahraniční politiku, která slouží americkému lidu, aniž bychom udržovali účinné spojenectví.“ „Nemůžeme udržovat efektivní spojenectví, aniž bychom jim ukázali, jak je předat americkému lidu.“

V koalici je samozřejmě dalších 29 zemí, které mají také voliče. Ale návštěva tohoto týdne byla o restaurování a restaurování, nikoli o přímé kritice.

„Nyní máme jedinečnou příležitost zahájit novou kapitolu transatlantických vztahů,“ řekl pan Stoltenberg a dodal: „Tajemník Blinken, Tony, vítejte zpět v NATO. Jste zde nejen mezi spojenci, ale také mezi přáteli.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *