Čína reaguje na Putinovo varování o jaderných zbraních

Čína reaguje na Putinovo varování o jaderných zbraních

Peking ve středu uvedl, že jaderné mocnosti by měly „společně usilovat o deeskalaci“ poté, co Vladimir Putin prohlásil, že Rusko je připraveno na potenciální jaderný konflikt.

„Z vojensko-technického hlediska jsme samozřejmě připraveni a jsme ve stavu permanentní bojové připravenosti,“ řekl ruský prezident v úterním rozhovoru na dotaz státních médií, zda je země připravena na jadernou válku.

Přetrvávají obavy z možného použití jaderných zbraní Ruskem, zejména během jeho probíhající války na Ukrajině. Putinova rétorika a vojenské akce vyvolaly otázky ohledně minimálního použití ruských jaderných zbraní v regionálních konfliktech a poukazují na strategické využití jaderných schopností k odstrašení západní intervence.

V rozhovoru Putin řekl, že jaderné tlačítko bude stisknuto, pokud dojde na „existenci ruského státu“. Poukázal na to, že Spojené státy pracují na posílení svého jaderného arzenálu, ale to „neznamená, že jsou připraveny zítra zahájit jadernou válku“.

Ruská jaderná střela je vidět na moskevském Rudém náměstí 24. června 2020. Peking uvedl, že jaderné mocnosti by měly „společně usilovat o deeskalaci“ poté, co Vladimir Putin prohlásil, že Rusko je připraveno…


Michail Svetlov/Getty Images

Řekl, že jaderný úder zatím není během války nutný. Řada Putinových pomocníků vznesla myšlenku jaderného úderu na Ukrajinu, přičemž místopředseda Rady národní bezpečnosti a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že by to bylo nutné, pokud se Ukrajině podaří vyhnat ruské síly.

Mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin, který byl požádán, aby odpověděl na Putinovy ​​komentáře během středeční tiskové konference čínského ministerstva zahraničí, zdůraznil, že jadernou válku „nelze vyhrát a nikdy nesmí být vedena“ – s odkazem na řádek ze vzácného společného prohlášení pěti hlavních jaderných pravomoci v roce 2022.

READ  Itálie rozšířila mandát pro vakcínu proti COVID na všechny starší 50 let

Dodal: „Čína věří, že všechny státy disponující jadernými zbraněmi musí přijmout myšlenku společné bezpečnosti a udržovat globální strategickou rovnováhu a stabilitu,“ poznamenal, že toto přesvědčení potvrdilo i Rusko, které prohlášení podepsalo.

„Za současných okolností by strany měly přijmout konkrétní opatření a společně usilovat o deeskalaci,“ dodal Wang.

Čínské ministerstvo zahraničí a ruská ambasáda ve Spojených státech okamžitě neodpověděly na písemné žádosti o vyjádření.

Izolovaná od úplné invaze na Ukrajinu v únoru 2022 je Moskva stále více ekonomicky, politicky a vojensky propojena s Pekingem, ale ne vždy si oba navzájem rozumí.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v úterý uvedl, že ačkoliv čínská výzva k uzavření jaderné smlouvy bez prvního úderu obsahuje „míru zdravého rozumu“, Kreml ji zvažuje a vyžaduje od Spojených států objasnění.

Čína rychle rozšiřuje svůj jaderný arzenál a odpalovací kapacity a očekává se, že počet jejích hlavic do konce desetiletí vzroste z přibližně 500 na více než 1000.

Podle zprávy, kterou tento týden zveřejnil americký úřad ředitele národní zpravodajské služby, je Čína motivována obavami o své současné schopnosti a možnost amerického prvního úderu uprostřed zvýšeného dvoustranného napětí a modernizace americké jaderné energetiky.