Vyšetřování zjistilo, že zavraždění izraelští rukojmí nesli bílou vlajku: Aktuální informace o válce mezi Izraelem a Hamasem

Vyšetřování zjistilo, že zavraždění izraelští rukojmí nesli bílou vlajku: Aktuální informace o válce mezi Izraelem a Hamasem

Izraelské síly omylem zastřelily a zabily tři izraelské rukojmí během bojů s Hamasem v severní Gaze v pátek, uvedla izraelská armáda. Ke střelbě došlo v hustě obydlené oblasti Shujaiya, kterou izraelští představitelé označili za baštu Hamasu.

Armáda v prohlášení uvedla, že izraelské síly „omylem identifikovaly tři izraelské rukojmí jako hrozbu“. „Pak na ně vojáci zahájili palbu a zabili je.“

Dodala: „Při pátracích a inspekčních akcích v oblasti, kde k nehodě došlo, vzniklo podezření na totožnost zemřelého.“ Dodal, že jejich těla byla převezena na izraelské území k prozkoumání, po kterém bylo potvrzeno, že jde o tři izraelské rukojmí.

Armáda tyto tři identifikovala jako Yotam Haim a Alon Shamrez, kteří byli odvedeni z kibucu Kfar Azza během útoku Hamasu na Izrael 7. října; Samer Talalqa, který byl unesen z kibucu Nir Am.

Admirál Daniel Hagari, hlavní mluvčí IDF, vyjádřil „hlubokou lítost“ a řekl, že armáda vede vyšetřování.

Izraelské úřady uvedly, že k incidentu došlo „v bojové zóně, kde se síly střetly“ s militanty v posledních dnech, včetně pátku.

Vojáci se setkali s neozbrojenými teroristy, jak tvrdí armáda, a podle admirála Hajariho byli zapojeni do situací, kdy se „teroristé pokoušeli oklamat naše síly a nalákat je do ohnivé pasti“.

„Krátce po tragickém incidentu došlo k druhému střetu s teroristy poblíž místa incidentu,“ řekl admirál Hagari.

Slíbil „plnou transparentnost“ a řekl, že síly dostaly „lekce“ při identifikaci rukojmích v pásmu Gazy ve snaze zabránit takovým chybám.

Fórum pro rodiny rukojmích a pohřešovaných osob, které zastupuje osoby unesené 7. října a jejich příbuzné, vydalo v pátek večer prohlášení, v němž uvedlo, že sdílí „hluboký zármutek“ rodin.

Pan Talalka pracoval 7. října v líhni kuřat poblíž kibucu Nir Am, když byl unesen. Mluvil po telefonu se svou sestrou a řekl jí, že byl zastřelen teroristy, než byl hovor přerušen, podle mluvčí skupiny Liat Bell Sommerové. Řekla, že byl „náruživým motocyklistou, který miloval jízdu po krajině.“

READ  Běloruský vůdce varuje, aby Putina nezahnal do jaderného kouta

Pan Talalka pocházel z arabského beduínského města Hura v jižním Izraeli. Byl jedním z mnoha Beduínští rukojmí, příslušníci nízko postavené izraelské menšiny. Nejméně 17 z téměř 1200 lidí zabitých při útoku 7. října byli beduíni.

Paní Sommerová uvedla, že pan Haim byl bubeník, který měl 7. října vystoupit na „festivalu metalové hudby“ v Tel Avivu.

Paní Sommerová řekla, že pan Shamriz byl „milenec na celý život“, basketbalový hráč a roztleskávačka, který byl přijat na vysokou školu a chystal se začít studovat počítačové inženýrství.

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vydala prohlášení, které označilo zabíjení za „netolerovatelnou tragédii“ a vyjádřilo soustrast rodinám rukojmích a podporu izraelským vojákům, „kteří věnují své úsilí posvátné misi navracení našich rukojmích, a to i za cenu jejich životy.“

V prohlášení se uvádí: „Dokonce i v tento těžký večer si vyléčíme své rány, poučíme se a nadále vynaložíme velké úsilí, abychom všechny rukojmí bezpečně vrátili do jejich domovů.

Rukojmí rodiny tlačí na pana Netanjahua, aby upřednostnil vězně a „zaplatil jakoukoli cenu“ za jejich propuštění. Někteří minulý měsíc zorganizovali pochod z Tel Avivu do jeho kanceláře v Jeruzalémě na protest proti jeho řešení situace a protesty pokračovaly i mimo jeho kancelář.

V pátek v Tel Avivu demonstrovaly stovky lidí, kteří požadovali návrat rukojmích.kredit…Violeta Santos Mora – Reuters

V pátek večer vyšly stovky demonstrantů v Tel Avivu do ulic, aby požadovaly dohodu o okamžitém návratu všech rukojmích.

Vládní představitelé, včetně ministra obrany Yoava Galanta, tento týden ve svých prohlášeních uvedli, že intenzivní boje v Gaze vytvoří podmínky pro propuštění rukojmích. Ale odezva těch, kteří nesouhlasí, se zákonitě zvýší poté, co Izrael přizná, že zabil rukojmí omylem.

Rukojmí propuštění v rámci dohod s Hamasem poděkovali demonstrantům za pokračující nátlak na izraelskou vládu.

READ  Covid Austria: Vakcína vyhlášená celostátně, uzamčení znovu zavedeno

Pan Netanjahu je také pod tlakem jednoho z nejvěrnějších spojenců Izraele, Spojených států, aby bojoval rozhodněji a ukončil svou pozemní invazi do Gazy. Američtí představitelé také vyzvali izraelskou vládu, aby obnovila nepřímá jednání s Hamasem, která minulý měsíc vedla k týdennímu zastavení bojů, propuštění více než 100 rukojmích a zvýšení humanitární pomoci vstupující do Gazy.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *