Německo zatklo pracovníka britské ambasády podezřelého ze špionáže pro Rusko

Německý spolkový prokurátor ve středu uvedl, že zaměstnanec britského velvyslanectví v Německu byl zatčen pro podezření z převodu dokumentů z jeho pracoviště na ruskou rozvědku, v posledním podezřelém případu špionáže zahrnujícím agenty z Moskvy.

Generální prokurátor v prohlášení uvedl, že muž, 57letý britský státní příslušník známý pouze jako David S. V souladu s německými zákony o ochraně osobních údajů byl zadržen v pondělí v Postupimi a prohledána jeho domácnost a kancelář. Úřady uvedly, že mají podezření, že je špionem nejméně od listopadu, a že je podezřelý z předávání dokumentů z velvyslanectví členovi KGB výměnou za nezveřejněnou částku v hotovosti.

Zatčení je posledním ze série zatčení, kdy německé úřady postupovaly proti ruským agentům. Německá domácí zpravodajská služba se čím dál více obávala, že Moskva zintenzivňuje své úsilí o získání západních spolupracovníků o informace o ekonomické, politické a strategické pozici země i o Evropské unii.

Největší pozornost byla věnována kybernetické špionáži poté, co hackeři napojení na Rusko měli podezření na porušení německé vlády síť hlavních dat a Parlament země. Experti v Německu ale tvrdí, že Moskva opět využívá ke shromažďování informací starověký lidský kontakt.

Úřady říkají, že vzhledem ke své prominentní roli největší evropské ekonomiky se stal vzrušujícím cílem špionáže agentů z Ruska, Číny, Turecka a Íránu.

Thomas Haldenwang, který stojí v čele německé domácí zpravodajské služby, loni parlamentu řekl, že úroveň špionáže dosáhla, ne -li byla překročena, úrovní během studené války, kdy rozdělené Německo stálo v čele geopolitické propasti mezi USA. Demokratický západ a sovětský komunistický východ.

Dlouhodobé vztahy Německa s Ruskem byly formovány staletými hlubokými kulturními a ekonomickými vazbami a ničivými válečnými bitvami, kvůli nimž vztahy váhaly od zvýšené spolupráce k hořkému obviňování.

Toxicita Alexej A. NavalnyVůdce ruské opozice, kterému byl ruský prezident Vladimir Putin umožněn převezen do Berlína na léčení a uvězněn po jeho návratu do Ruska o měsíce později, odrážel složitost vztahů.

READ  Zadržený novinář Roman Bratasevic pláče v běloruské státní televizi

Německá kancléřka Angela Merkelová odsoudila útok na pana Navalného jako „pokus o vraždu“. Odmítla však přijmout opatření, která by zabránila dokončení Strategický plynovod V reakci na to přímo spojuje Rusko s Německem. Předpokládá se, že plynovod Nord Stream 2 bude dokončen do konce roku.

v brožura Německý úřad pro ochranu ústavy, vydaný v roce 2016 a zaměřený na studenty a vědce ve vědě, varoval, že potenciálním cílem ruských agentů by mohl být kdokoli, kdo umí dobře rusky a hledá si kariéru v diplomatických službách, energetice nebo financích. Podrobně popsal některé taktiky, které by mohli použít, včetně budování osobního vztahu, než požádal o informace.

V červnu zatkla německá policie 29letého Rusa, který pracuje jako vědecký asistent na vědeckém oddělení univerzity v Německu. Německé úřady uvedly, že muž předal informace ze svého pracoviště členovi ruské zpravodajské služby výměnou za peníze nejméně třikrát.

Německého podnikatele zatkli v květnu v Lipsku pro podezření z nezákonného vývozu průmyslových strojů do společnosti v Rusku, kde skončili v rukou obranné společnosti.

Oba podezřelí jsou stále ve vyšetřovací vazbě, dokud výsledek vyšetřování nebude. Později ve středu soudce rozhodl ponechat Davida S. ve vazbě. Ruské velvyslanectví v Berlíně odmítlo zatčení komentovat.

Itálie v březnu vyhostila dva ruské diplomaty obviněné ze špionáže poté, co vyšetřovatelé uvedli, že zpozorovali úředníka italského námořnictva, který výměnou za peníze vyslancům poskytoval utajované dokumenty. Policie uvedla, že také získala utajované dokumenty NATO, které byly údajně předány Rusům při předchozích setkáních s Italem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.