Vítězství německých sociálních demokratů by mohlo destabilizovat Evropu

Berlín Politické rozloučení Angely Merkelové bylo zkaženo v neděli večer, když sociální demokraté tvrdili těsné vítězství v německých volbách, pouhé čtyři roky poté, co utrpěli nejhorší ztrátu od druhé světové války.

proč tě to zajímá: Závratný politický comeback by mohl po 16 letech vlády konzervativního bloku Merkelové posunout rovnováhu sil Německa doleva a položit základ pro ambicióznější Evropskou unii.

Zůstaňte na špici nejnovějších tržních trendů a ekonomických poznatků s Axios Markets. Přihlaste se k odběru zdarma

Kandidát kancléře SPD Olaf Schulz, Kdo byl ministr financí Merkelové, bránil Evropskou unii Společný fond pro obnovu po COVID Zasazoval se o hlubší politickou integraci a posílil Evropskou unii jako jeden z hlavních pilířů svého programu.

  • Merkelová byla horlivým zastáncem evropského projektu, ale byla opatrná ohledně další integrace.

  • Schulz by se nyní mohl připojit k francouzskému Emmanuelovi Macronovi a italskému Mariovi Draghimu ve středu silného proevropského pivota.

  • K posunu dojde, když unie diskutuje o hospodářském oživení z pandemie a o jejím místě v éře konkurence mezi USA a Čínou.

Zvětšení: Schulzův nejbližší pobočník Wolfgang Schmidt řekl Axiosu, že pouze Německo „nezmění“ ve světě, kterému dominují Spojené státy, Čína a další rostoucí mocnosti.

  • Proto se Schulz domnívá, že „největším a nejdůležitějším národním problémem Německa je Evropská unie“, protože „jen v 470 milionovém bloku, ve kterém se nacházíme, jej zastupujeme a dáváme na stůl určitou váhu,“ řekl Schmidt.

  • „Je jasné, že‚ hlasování pro Evropu ‘není pro voliče tak důležité,“ připustil Schmidt. „Evropská suverenita“ je však odpovědí na pochybnosti, které znepokojují Němce, od pandemií až po změnu klimatu.

co chceš sledovat: Schulz řekl, že jeho první mezinárodní návštěva bude v Paříži, a Macron během televizní debaty o poslední kampani zopakoval, že nejdůležitějším úkolem Německa je zajistit „silnou a suverénní Evropu“.

READ  Izraelští vědci učí zlaté rybky řídit

  • Rovněž podtrhne hodnotu transatlantického vztahu se Spojenými státy, říká Lars Klingbeil, generální tajemník sociálně demokratické strany. Na otázku ohledně konkurence mezi USA a Čínou za vlády Trumpa a Bidena však Klingbeil odpověděl: „Máme jiný přístup.“

  • „Když se podíváte na politiku Merkelové vůči Číně, myslím si, že Olaf Schulz by se více podobal této americké politice vůči Číně,“ řekl Klingbeil.

Data: předběžné výsledky od německého spolkového návratového zaměstnance; Graf: Sarah Wise/Axe

Mezi řádky: Merkelová dala přednost ekonomickým vazbám s Čínou, největším německým obchodním partnerem, před výzvou pekingského autoritářství a porušování lidských práv.

  • Zatímco Schulz je připraven v těchto krocích postupovat, vůdci propodnikatelských Zelených a Liberálních demokratů – s nimiž se Schulz snaží sestavit koaliční vládu – se postavili proti kontroverzní investiční dohodě, kterou Merkelová pomohla udeřit s Pekingem, a mohou Schulze přimět, aby Učiň tak. Zaujměte tvrdší postoj.

Velký obraz: Německo se může připojit ke klubu evropských zemí vedených sociálně demokratickými stranami, mezi něž patří Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko, Španělsko a Portugalsko.

  • Pět z těchto stran získalo moc za posledních pět let – výrazná změna v osudu progresivistů v Evropě a taková, kterou udělali někteří pozorovatelé EU. prohlášen za mrtvého S nástupem krajně pravicových populistů na celém kontinentu.

prohloubit: Co vidíte na jednáních?

Více od Axiosu: Zaregistrujte se k nejnovějším trendům na trhu s Axios Markets. Přihlaste se k odběru zdarma

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.