Bývalý český premiér Babiš musí být imunizován – EURACTIV.com

Imunitní výbor doporučil parlamentu ČR zrušit parlamentní výjimku bývalého českého premiéra Andrzeje Babiše. Pokud se parlament bude doporučením řídit, je velmi pravděpodobné, že Bobbis bude čelit soudu kvůli obvinění z unijního grantového podvodu. Referendum by o tom mohlo proběhnout příští týden.

Po porážce v říjnových parlamentních volbách se Bobbis stal řadovým poslancem. Stal se, ale byl lídrem silné opozice ANO (Obnova) v českém parlamentu.

V příštím roce by se měl Bobiz ucházet o českého prezidenta. Zatímco řada členů ANO již vyjádřila Babišovi podporu v prezidentských volbách, Babiš svou kandidaturu nepotvrdil ani neodmítl.

Bobbyho parlamentní výjimka byla dvakrát zrušena, nejprve v roce 2017 a poté v roce 2018 po parlamentních volbách. Obžalobu Bobbyho opakovaně doporučovala policie.

Babiš může být obviněn z účasti v kauze známé jako „Čapí hnízdo“. Farma Čapí hnízdo byla původně součástí Bobbyho bývalého holdingu Acrofert, v průběhu let ale změnila pozici a stala se akciovou společností. Během tohoto období obdržela grant EU ve výši 2 milionů určený pro malé a střední podniky. O rok či dva později se vrátila do Agrofert Holdings.

Babiš se jako premiér dostal do sporu s Evropskou komisí, která rozhodla, že Babiš je ve střetu zájmů kvůli jeho silným vazbám na Agrofert Holding. V mnoha zemích, kde Agrofert působí, včetně Německa, Slovenska a Československa, je Bobbis v současnosti uváděn jako ziskový vlastník agropotravinářských společností.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

READ  Český základní tábor eura se stěhuje domů za přísných skotských pravidel

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *