USA schválily první převod zabavených ruských finančních prostředků na Ukrajinu | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Bidenova administrativa se snažila zvýšit pravomoci posílat na pomoc Kyjevu majetek zabavený ruským osobám, které se vyhýbaly sankcím.

Generální prokurátor Spojených států amerických Merrick Garland schválil první převod finančních prostředků zabavených ruským oligarchům na pomoc Ukrajině.

Garland ve středečním prohlášení uvedl, že peníze zabavené ruskému oligarchovi Konstantinu Malofejevovi půjdou do válkou zničené země, kterou Rusko napadlo 24. února 2022.

„I když se jedná o první převod zabavených ruských finančních prostředků Spojenými státy na obnovu Ukrajiny, nebude to poslední,“ řekl Garland.

Americké ministerstvo spravedlnosti loni obvinilo Malofejeva z porušení sankcí proti Rusku. Prokuratura uvedla, že poskytl finanční prostředky separatistickým Rusům na Krymu, který země anektovala od Ukrajiny v roce 2014.

Garland v té době také oznámil „propadnutí milionů dolarů z účtu v americké finanční instituci, který lze vysledovat z porušení Malofeevových sankcí“.

Po úplné ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 Garland oznámil novou pracovní skupinu nazvanou KleptoCapture, která se konkrétně zaměřovala na ruské oligarchy, kteří se snažili vyhnout americkým sankcím proti ruským subjektům.

„Nenecháme kámen na kameni v našem úsilí vyšetřovat, zatknout a stíhat ty, jejichž zločinné činy umožňují ruské vládě pokračovat v této nespravedlivé válce,“ řekl tehdy Garland.

Mezi majetkem, který Washington zabavil, je flotila superjachet, včetně 106metrového (348 stop) plavidla vlastněného Sulejmanem Karimovem a v hodnotě více než 300 milionů dolarů, které kotvilo na Fidži.

Americký prezident Joe Biden mezitím loni vyzval Kongres, aby usnadnil převod majetku zabaveného oligarchy na Ukrajinu.

V prosinci Kongres schválil zákon, který umožňuje převést některá aktiva zabavená ministerstvem spravedlnosti na Ukrajinu prostřednictvím ministerstva zahraničí USA.

V dubnu ministerstvo spravedlnosti požádalo Kongres, aby rozšířil aktiva, která lze poslat na Ukrajinu, zejména peníze zabavené za porušení vývozních kontrol.

READ  Spor britských migrantských lodí má oči upřené na kanál

Náměstkyně generálního prokurátora Lisa Monaco tehdy řekla, že Washington „nechává na stole spoustu peněz“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *