Úředníci na Islandu varují, že by sopka Fagradalsfjall mohla brzy vybuchnout

Islandští představitelé evakuovali město Grindavik a varovali před hrozící sopečnou erupcí. V zemi se tam objevily trhliny, které se plazily pod budovami, rozdělovaly ulice a vyvalovaly páru do vzduchu. Přestože magma ještě nevystoupilo na povrch, odborníci tvrdí, že se tak stane pravděpodobně brzy.

Vulkanická činnost se vyskytuje na poloostrově Reykjanes, asi 25 mil jihozápadně od Reykjavíku, hlavního města Islandu. Poloostrov je místem, kde se oddělují severoamerické a euroasijské tektonické desky, což umožňuje magmatu pravidelně stoupat na povrch v dlouhé historii sopečných erupcí.

Sopečná činnost ležela ladem téměř 800 let, než se náhle probudila v roce 2020. Pak přišla erupce Fagradalsfjall 19. března 2021. Od té doby došlo k sopečnému kašli, ale větší erupce může být v nadcházejících dnech nevyhnutelná.

Islandský meteorologický úřad ve skutečnosti v pondělí varoval před „vysokou možností sopečné erupce v nadcházejících dnech“. Předpokládá se, že pod Grindavikem je vyhloubena „dotěrná hráz“ nebo puklina stlačeného magmatu mezi kameny kůry. Met Office v sobotu uvedl, že magma mohlo být 800 metrů nebo 2624 stop od povrchu.

Zpočátku se záplava zemětřesení – včetně dvou z minulého týdne o síle 5,0 a třinácti s magnitudem 4,5 nebo více – soustředila dvě míle severovýchodně od Grindaviku, města s 3300 obyvateli na poloostrově Reykjanes. Předpokládá se, že právě zde stoupá spodní voda Magma je.

Během posledních 72 hodin se otřesy pomalu přesunuly na jihozápad, což vědce upozornilo na možnost pohybu magmatu. Země se také zvedla o téměř tři stopy v západním Grindaviku. Celková délka průniku magmatu se odhaduje na asi 10 mil a pokračuje na jihozápad do moře. Každou hodinu oblast stále zasáhne asi 100 zemětřesení.

READ  Peru upravuje počet obětí epidemie a nyní je na jednoho obyvatele nejhorší na světě

V neděli policie dovolila vysídleným obyvatelům Thorkutlustadavervi, předměstí Grindavik, vrátit se do svých domovů „pouze za účelem získání životně důležitých věcí, domácích zvířat a dobytka“. Podle Met Office. Silnice do az Grindavik zůstávají uzavřeny. Slavný islandský horký pramen Modrá laguna je také uzavřen minimálně do čtvrtečních 7 hodin ráno, kdy padne rozhodnutí. Znovu se otevře nebo zůstane zavřený.

Island není cizí zemětřesení a sopky. V roce 2010 erupce sopky Eyjafjallajökull na jižním pobřeží Islandu vyvrhla 330 milionů krychlových yardů materiálu a vychrlila popel do výšky 30 000 stop. Oblak popela po většinu týdne uzavřel většinu evropského vzdušného prostoru.

Na jihozápadě se z ničeho nic objevil zcela nový ostrov – Surtsey – poté, co podmořská sopečná erupce dosáhla hladiny oceánu 14. listopadu 1963. Erupce pokračovala až do 5. června 1967, kdy byl ostrov 2,68 mil široký a 509 stop široký. . vysoký. Od té doby vlna nahlodala velkou část ostrova.

V případě poloostrova Reykjanes zůstala původní sopka Fagradalsfjall v klidu 6300 let až do prosince 2019. Tehdy poloostrovem otřásl roj zemětřesení, včetně dvojice otřesů o síle 5,6 stupně. Větší zemětřesení o síle 5,7 stupně zasáhlo 4. února 2021 a způsobilo škody. 19. března toho roku se otevřela 2000 stop dlouhá trhlina a láva vytekla.

Nový prvek, nazvaný Geldingadalsgos, je považován za potenciální nový štítový vulkán, široký vulkán s mírně se svažujícími stranami. Několik dalších trhlin se otevřelo v dubnu 2021, ale pouze jedna zůstala aktivní až do května téhož roku.

K další erupci ze samostatné trhliny došlo ve Fagradalsfjall 3. srpna 2022.

Na začátku července letošního roku pak začala nová erupce poblíž Litli-Hrutur, která je také součástí sopky Fagradalsfjall. Bylo to asi 10krát větší než u prvních dvou výbuchů. Do 5. srpna se zmenšil.

READ  Izraelský velvyslanec v reakci na americké výzvy k poskytnutí humanitární pomoci Gaze: Nepotřebujeme žádnou naléhavost

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *