John Bolton během své debaty 6. ledna přiznává, že plánoval převraty „ne tady, víte, jinde“.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton vystoupil na CNN v úterý odpoledne, aby diskutoval o svědectví komise o nepokojích v Kapitolu, a překvapivě si všiml své odbornosti v plánování převratu.

„Jako někdo, kdo pomáhal plánovat převraty – ne tady, ale, víte, jinde – to vyžaduje hodně práce,“ řekl Bolton reportérovi CNN Jakeu Tapperovi.

Pan Bolton začal své poznámky o plánování předchozích převratů tím, že nesouhlasil s tvrzením pana Tappera, že „člověk nemusí být dobrý v pokusu o převrat“. Poté kritizoval prezidenta Donalda Trumpa, svého bývalého šéfa, za veškerou práci, o které se zmiňoval ve svém předchozím spiknutí.

„Potácela se od jednoho nápadu k druhému,“ řekl Bolton o Trumpovi. „Nakonec rozpoutal výtržníky v hlavním městě. O tom není pochyb.“

Když pan Tapper požádal Boltona, aby zašel do podrobností o zemích, ve kterých plánoval převraty, Bolton narážel na materiál, který napsal v nedávné knize o aktivitách USA ve Venezuele v letech 2018 a 2019, když sloužil jako poradce pro národní bezpečnost a USA oficiálně uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa za prezidenta.

„V knize jsem psal o Venezuele a ukázalo se, že to prostě nevyšlo – ne že bychom s tím měli moc společného,“ řekl Bolton. Ale viděl jsem, co opozice potřebuje, aby se pokusila svrhnout nezákonně zvoleného prezidenta, a neuspěla. Myšlenka, že Donald Trump byl z poloviny tak kompetentní než venezuelská opozice, je legrační.

Pan Tapper řekl svému hostu, že má pocit, že „jsou i jiné věci, o kterých mi neříkáte,“ odpověděl Bolton, „jsem si jistý, že ano.“

Bolton si užil dlouhou kariéru ve vyšších patrech amerického zahraničněpolitického aparátu. Za éry Ronalda Reagana v 80. letech zastával pozici asistenta státního zástupce, pracoval na ministerstvu zahraničních věcí pro George HW Bushe a za vlády George W. Bushe byl velvyslancem Spojených států při OSN. Trump ho v roce 2018 vrátil do Bílého domu jako poradce pro národní bezpečnost; Asi po roce a půl skončil.

READ  Americká Samoa hlásí svůj první případ COVID-19

Bolton byl po celou svou kariéru znám jako extremističtí jestřábi – člen konzervativního hnutí, které neustále preferovalo silnou zahraniční politiku Spojených států a měnilo systém v zemích s nebělošskou většinou. Bolton obhajoval v různých bodech americké vojenské intervence v zemích od Íránu přes Libyi až po Kubu a chválil vůdce extremistické pravice jako Jayer Bolsonaro jako partnery „podobného myšlení“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.