Turistické skupiny uvedly, že vysoké letní teploty by mohly změnit způsob cestování v Evropě

Turistické skupiny uvedly, že vysoké letní teploty by mohly změnit způsob cestování v Evropě

Stoupající letní teploty v jižní Evropě by mohly vést k trvalému posunu v turistických zvyklostech, protože stále více cestovatelů volí chladnější destinace nebo jezdí na dovolenou na jaře nebo na podzim, aby se vyhnuli úmornému vedru, předpovídají turistické rady a odborníci.

Údaje Evropské komise pro cestovní ruch (ETC) ukazují, že počet lidí, kteří doufají, že od června do listopadu vycestují do Středozemního moře, je již o 10 procent nižší ve srovnání s loňským rokem, kdy horké počasí vedlo k suchu a lesním požárům.

Prudký nárůst zájmu přitom zaznamenaly destinace jako Česká republika, Dánsko, Irsko a Bulharsko.

„Očekáváme, že nepředvídané povětrnostní podmínky v budoucnu budou mít větší dopad na výběr cestujících v Evropě,“ řekl Miguel Sanz, prezident ETC.

Zpráva obchodního orgánu také ukázala, že 7,6 procenta cestujících nyní vidí extrémní výkyvy počasí jako hlavní problém pro cesty mezi červnem a listopadem.

  • Cross Country Checkup Chcete vědět, jak lesní požáry, povodně a extrémní vedra mění vaše letní plány? Mění extrémní výkyvy počasí způsob, jakým přemýšlíte o budoucnosti? Vyplňte údaje do tohoto formuláře a pošlete nám své příběhy.

Mezi nimi je Anita Elshwe a její manžel, kteří se tento měsíc vrátili do Norska ze svého oblíbeného prázdninového místa ve vesnici Fasanello severně od Říma o týden dříve, než bylo plánováno, protože teploty dosahovaly kolem 35 °C.

Chlapec byl viděn, jak se ochlazuje před velkým ventilátorem v Římě začátkem tohoto týdne. (Cecilia Fabiano/La Presse/The Associated Press)

„Dostala jsem silnou bolest hlavy a nohou, otékaly mi prsty a stále více se mi točila hlava,“ řekla Al-Shuwai o svých příznacích souvisejících s horkem. „Měli jsme tam být dva týdny, ale nemohli jsme (zůstat) kvůli vedru.“

Žádná vlna zrušení – zatím

Poptávka po cestování letos v létě znovu vzrostla, protože turisté za sebou zanechali léta pandemických omezení a cestovní společnosti tvrdí, že horko nezpůsobilo mnoho zrušení – zatím.

READ  Medveděv věří, že „Rusko je připraveno dodávat plyn do Evropské unie, pokud Západ nezavede omezení“.

Zejména Britové si rezervovali méně dovolených doma a více ve Středomoří, často mnoho měsíců předem, protože stále touží po útěku z pláže po uzamčení, řekl Sean Tipton ze skupiny britských cestovních kanceláří ABTA.

Turisté společně pózují na společné fotografii ve francouzském Rennes pod stínícím zařízením, které bylo instalováno, aby stínilo ulici před slunečními paprsky.
Turisté se ve čtvrtek fotí pod stínícím zařízením v boji s nadměrným horkem na nákupní ulici v centru francouzského Rennes. (Damien Meyer/AFP/Getty Images)

Ale tato rovnováha by se mohla změnit, jak se vlny veder stanou více vyčerpávajícími. Vědci již dlouho varují, že změna klimatu způsobená emisemi oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv způsobí, že extrémní jevy počasí budou častější, intenzivnější a smrtelnější.

Meteorologové předpovídají, že teploty příští týden by mohly překonat současný evropský rekord 48,8 °C – zaznamenaný na Sicílii v srpnu 2021 – což vyvolává obavy z opakování loňských úmrtí souvisejících s horkem.

Evropská média zaplavily v posledních týdnech příběhy turistů přivážených z italských pláží nebo převážených v sanitkách z athénské Akropole.

„Náš nejnovější výzkum naznačuje pokles počtu lidí se zájmem o cestování v srpnu, kdy je vrcholný měsíc, protože stále více Evropanů uvažuje o podzimních cestách,“ řekl Sanz.

Změnit plány do budoucna?

Turisté v Římě řekli agentuře Reuters, že by si dvakrát rozmysleli, zda si tam zarezervují výlet znovu v červenci, protože mají potíže s pitím dostatečného množství vody, udržením se v pohodě a nalezením klimatizovaných míst k odpočinku.

Žena pije z veřejné fontány v Madridu, Španělsko.
Žena ve středu pije z veřejné fontány v Madridu. (Pablo Blazquez Dominguez / Getty Images)

„Přijdu, až bude chladněji. Pouze v červnu a dubnu,“ řekla Dalfna Niebuhr, americká turistka, která tento týden tráví dovolenou se svým manželem v italské metropoli. Řekla, že kvůli vedru je její návštěva „nešťastná.“

To je špatná zpráva pro italskou ekonomiku, které se v rušném létě daří.

Italské ministerstvo životního prostředí v letošní zprávě varovalo, že v budoucnu budou zahraniční turisté více cestovat na jaře a na podzim a vybírat si chladnější destinace.

Zpráva uvedla, že „bilance bude záporná, protože část italských turistů přispěje k toku mezinárodního cestovního ruchu do méně horkých zemí.“

READ  King's Resort potvrzuje postoj k očkování před WSOP Europe

Někteří doufají, že změnou je pouze přesun dopravy, nikoli snížení.

V Řecku, kde přílety mezinárodní letecké dopravy mezi lednem a březnem meziročně vzrostly o 87,5 procenta, zasáhlo letní přelidnění turisticky atraktivní místa, jako je ostrov Mykonos.

Cedule před lékárnou ve francouzském Nîmes hlásí teplotu 36°C.
Cedule před lékárnou ve francouzském Nîmes ukazuje venkovní teplotu ve středu 36 °C. (Sylvan Thomas/AFP/Getty Images)

Zvýšené cestování v zimních, jarních a podzimních měsících by podle řeckého ministerstva životního prostředí mohlo tento problém zmírnit a vyvážit případné letní zpomalení.

Řecké úřady uzavřely starověkou Akropoli v Aténách během nejteplejší části minulého pátku, aby ochránily turisty.

Ve Španělsku se podle zprávy národní asociace cestovního ruchu Exceltur očekává vysoká poptávka po dovolené v pobřežních destinacích na severu země a na španělských turistických ostrovech, kde bývají letní teploty chladnější.

Španělé Daniel Otero a Rebeca Vazquez, kteří byli na návštěvě Bilbaa, uvedli, že by mohli přesunout dovolenou na červen příštího roku, kdy bude chladněji a pohodlněji.

Pro Elshoye může být léto v jižní Evropě minulostí. V budoucnu by mohla místo toho zvážit dovolenou v rodném Norsku.

„Nechci, aby mě znovu bolela hlava a točila se mi hlava,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *