Diplomacii by měla vést měkká síla

Poté, co Honduras přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a ponechal mu 13 diplomatických spojenců uznaných Organizací spojených národů, měla by vláda usilovat o posílení měkké síly země, která by jí umožnila rozšířit sféru vlivu a vytvořit mezinárodní zásobárnu dobré vůle.

Zatímco diplomatické vztahy poskytují zemi zdání respektu a mnoha výhod, Tchaj-wan udržuje neformální vztahy s velkými zeměmi po celém světě. Jejich neoficiální zastupitelské úřady v zahraničí nesmějí nést označení ambasády nebo konzuláty, ale de facto jde o diplomatické mise.

Přerušení vztahů v Hondurasu bylo možná diplomatickou překážkou, ale překvapivě také vyvolalo více sympatií k Tchaj-wanu, jak naznačují komentáře analytiků a expertů v amerických, evropských a dokonce asijských médiích.

Tchaj-wan „má všechny atributy dobře fungující země, s prosperující ekonomikou, pulzující demokracií s nezávislým soudnictvím a svobodným tiskem a náboženskou tolerancí… Je také významným hráčem v globálním obchodu a technologických inovacích,“ U.S. řekl expert na strategické záležitosti David Fox.

Fox je součástí mezinárodního sboru, který věří, že ačkoliv Tchaj-wan možná „ztratil“ Honduras, řady mezinárodních fanoušků a příznivců se rozrostly. Tvrdí, že Tchaj-wan má všechny charakteristiky země jako takové, a to navzdory snahám Číny pytlačit své diplomatické spojence, jak ukazuje případ Hondurasu.

Ve skutečnosti Tchaj-wan navštívili vysoce postavení zahraniční politici a vyslanci.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Markéta Pekarová Adamová při své nedávné návštěvě Tchaj-wanu řekla tchajwanským zákonodárcům, že Tchajwanský a český lid spojuje svoboda a demokracie.

Řekla: „Rozvoj svobody a demokracie je naší odpovědností.“ „Zaručuji ti, že jsme teď s tebou, budeme s tebou i nadále a za žádných okolností nejsme spolu na jedné lodi. Protože ty jsi s námi, tak jsme my s tebou.“

Peking v lednu kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za to, že přijal telefonát od prezidentky Tsai Ing-wen (蔡英文).

Američtí zákonodárci také navštívili Tchaj-wan, ale loňská návštěva tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové byla prominentní, protože čínské stíhačky často přecházely do identifikační zóny protivzdušné obrany Tchaj-wanu.

READ  Prázdné police jsou jediným způsobem, jak mohou britští pracovníci s nízkými platy přilákat národní pozornost | Aditya Chakraborty

Delegace britských zákonodárců, včetně členů užšího výboru pro zahraniční věci Dolní sněmovny, navštívila Tchaj-wan v listopadu loňského roku a čerpala z Číny obvyklou žluč.

Britská poslankyně Alicia Cairnsová, předsedkyně výboru, popsala svou návštěvu Tchaj-wanu jako „prioritu Výboru pro zahraniční věci“.

Spojené státy jsou hlavním zastáncem Tchaj-wanu, ačkoli Washingtonova politika „Jedné Číny“ přijímá Peking jako jediného zástupce Číny a ve skutečnosti existenci Tchaj-wanu popírá. Washington se rozhodně staví proti čínskému použití síly k anexi Tchaj-wanu.

Ve Spojených státech – stejně jako v Evropě a částech Asie – si stále více uvědomují, že agresivní politika Číny by neměla být tolerována. Například v Indii je rozšířená nelibost vůči řinčení čínských mečů a jejich pokusům o „sekání salámu“, odkazující na pitvu zemí nárokujících si Indii, jak se to stalo podél indo-čínské hranice v Himalájích.

Mezi velkou většinou Indů panují velké sympatie vůči Tchaj-wanu. Zatímco tvrdá síla Číny možná vzrostla kvůli její ekonomické a vojenské síle, její svalnatý přístup nedokáže vytvořit dobrou vůli a inspirovat lidi jinde; Hlučné údery jeho takzvaných diplomatů „vlčích válečníků“ jen posloužily k nelibosti mnoha zemím, včetně příjemců čínských finančních půjček, které se dostaly do dluhové pasti.

„Čína vám nikdy nedá oběd zdarma. Sbírá kila masa,“ řekl srílanský obchodník žijící v New Yorku, který mluvil pod podmínkou anonymity.

Tchajwanská měkká síla, která je stále v plenkách, může dozrát v účinný nástroj, pokud bude k tomuto cíli svědomitě směřovat.

Pojem „měkká síla“ se vyvinul ze své původní definice. Joseph Nye, profesor na Harvardské univerzitě, ztotožnil tuto kulturu s americkou kulturou jako nástroj k posílení jejího mezinárodního obrazu a ovlivnění dalších zemí.

Hodnotu měkké síly uznaly i další země. Například Indie se během několika posledních let vybudovala v mocný stát měkké síly, jehož vliv je patrný v mnoha podobách – jóga, kuchyně, Bollywood, móda, hudba, náboženství, mystika, festivaly, starověká civilizace a tak dále. Jižní Korea také účinně využívala měkkou sílu k prosazování cílů zahraniční politiky a pronikání na cizí území.

READ  EU hodnotí dobu trvání třetí vakcíny proti COVID-19 - EURACTIV.com

Tchaj-wan může vyzdvihnout svůj závazek k demokracii (v důsledku čehož se Čína jeví ve špatném světle), spolu se svými atributy mírumilovné, ekonomicky úspěšné a hlavně svobodné země, kde lidé nejen uplatňují své právo volit, ale také užívat si svobody. kritizovat své zvolené vůdce.

Srovnejte to s Čínou: ani mocní členové politbyra Komunistické strany Číny by se neodvážili vyjádřit ani náznak kritiky vůči čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi (習近平).

Tchajwanská měkká síla spočívá na dvou pilířích – demokracii a kultuře. Demokracie na Tchaj-wanu je založena na souboru hodnot, které zahrnují právní stát, lidská práva, sociální práva a kontrolu státní moci. Kultura je druhý pilíř. I když kultury Číny a Tchaj-wanu sdílejí mnoho společných rysů, bude to vyžadovat, aby Tchaj-wan své kulturní charakteristiky cizeloval jasnějším způsobem.

Pojem kultura může zahrnovat různé oblasti života na Tchaj-wanu, od náboženské tolerance po kuchyni, módu (slavnostní módní přehlídka, kterou nedávno uspořádal Taipei Economic and Cultural Bureau v New Yorku, se zúčastnila na Mezinárodní den žen) a výtvarné umění.

Tchaj-wan musí světu promítat svou kulturu, včetně svých progresivních reforem, jako je uznání domorodých komunit (v ostrém kontrastu s údělem Tibeťanů a Ujgurů v Číně) a hlasy LGBTQ. Málokdo ví, že asi 40 procent tchajwanských zákonodárců jsou ženy, což je pravděpodobně jedno z nejvyšších zastoupení žen v parlamentu na světě.

Prezidentkou Tchaj-wanu je ve skutečnosti žena a na rozdíl od jiných prezidentek v jiných částech Asie nemá politickou pokrevní linii.

Stará diplomacie má své výhody, ale žijeme v jiné době, s jinými prioritami a máme různé nástroje k dosažení těchto cílů.

Manik Mehta je novinář z New Yorku, který se zabývá zahraničními záležitostmi, diplomacií, Organizací spojených národů, bilaterálními vztahy USA, globální ekonomikou a obchodem.

READ  TSO Eustream Slovakia Produkty pro stlačování vodíku

Komentáře budou moderovány. Udržujte komentáře relevantní k článku. Komentáře obsahující vulgární nebo vulgární výrazy, osobní útoky jakéhokoli druhu nebo propagace budou odstraněny a uživatel zablokován. Konečné rozhodnutí bude na uvážení Taipei Times.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *