Turecká popová hvězda Gulsen uvězněna za žertování o náboženských školách

ANKARA, Turecko – Turecká popová hvězda Gulesen byla zatčena za „podněcování k nenávisti a nepřátelství“ vtipem, který udělala. náboženské školy v TureckuInformovala o tom tamní státní tisková agentura.

Šestačtyřicetiletá zpěvačka a skladatelka, celým jménem Gulsen Kolaoglu, byla převezena z domova v Istanbulu k výslechu a oficiálně zatčena ve čtvrtek pozdě. Poté byla odvezena do vězení až do procesu.

Zatčení vyvolalo pobouření na sociálních sítích. Vládní kritici uvedli, že tento krok byl výsledkem snahy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Upevnit svou náboženskou a konzervativní podporu před volbami do 10 měsíců.

Obvinění byla založena na vtipu Goelsenové během dubnového koncertu v Istanbulu, ve kterém sarkasticky řekla, že „zvrácenost“ jednoho z jejích hudebníků pramení z jeho návštěvy náboženské školy. Nedávno začal kolovat videoklip zpěvaččina komentáře na sociálních sítích s hashtagem vyzývajícím k jejímu zatčení.

Gulsen – která se dříve stala terčem v muslimských kruzích pro své odhalení pódiového oblečení a pro vztyčení LGBTQ vlajky na koncertě – se omluvila za urážku způsobenou vtipem, ale uvedla, že její komentáře zneužili ti, kteří chtějí prohloubit polarizaci v země.

Státní agentura Anadolu uvedla, že při výslechu soudními orgány Gulesenová odmítla obvinění z podněcování nenávisti a nepřátelství s tím, že „nekonečně respektuje hodnoty a citlivost mé země“.

Její žádost o propuštění z vazby do výsledku soudního procesu byla zamítnuta.

Kemal Kilicdaroglu, vůdce hlavní turecké opoziční strany, vyzval soudce a žalobce v Turecku, aby Gulsena propustili.

„Nezrazujte zákon a spravedlnost, propusťte umělce hned!“ napsal na Twitteru.

Zdá se však, že mluvčí Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje, lépe známé jako Turecká Strana spravedlnosti a rozvoje, zpěvákovo zatčení obhajuje slovy: „Podněcování k nenávisti není umělecká forma.“

„Zaměřit se na segment společnosti pod záminkou ‚homosexuality‘ a pokusit se přilákat Turecko je zločin z nenávisti a stigma lidstva,“ napsal na Twitteru mluvčí AKP Omer Celik.

READ  China omicron: Traveler testy jsou po dokončení dvoutýdenní karantény pozitivní

Erdogan a mnozí členové jeho vládnoucí islamistické strany jsou absolventy náboženských škol původně založených k výcviku imámů. Počet náboženských škol v Turecku vzrostl za vlády Erdogana, který sliboval vychovat „zbožnou generaci“.

Mezi těmi, kteří volají po Guelsenově propuštění, je turecká popová hvězda Tarkan, který je mezinárodně známý především díky své písni „Kiss Kiss“.

„Náš právní systém, který zavírá oči před korupcí, zloději, těmi, kteří porušují zákony a zabíjejí přírodu, kteří zabíjejí zvířata a kteří využívají náboženství k polarizaci společnosti prostřednictvím svých bigotních idejí – zatkl Julsena jedním šmahem,“ řekl Tarkan. v prohlášení na Twitteru.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.