Maďaři protestují proti plánovanému čínskému kampusu

Anita Komovis

BUDAPEŠŤ (Reuters) – Tisíce Maďarů, někteří nesoucí znaky prohlašující „zradu“, protestovali v sobotu proti plánům na otevření čínské univerzity v Budapešti.

Liberální odpůrci nacionalistického předsedy vlády Viktora Orbána ho obviňují, že mu vyhovuje Čína, a obávají se, že by kampus mohl narušit kvalitu vysokoškolského vzdělávání a pomoci Pekingu zvýšit jeho vliv v Maďarsku a Evropské unii.

„Nesouhlasím se silnými feudálními vztahy naší země s Čínou,“ řekl během protestu v maďarském hlavním městě Patrick, 22letý student, který odmítl uvést celé své jméno.

Řekl, že peníze by měly být použity na „zlepšení našich univerzit, nikoli na budování čínské univerzity“.

Vláda v dubnu podepsala dohodu se šanghajskou Fudanskou univerzitou o vybudování kampusu na budapešťském místě, kde se dříve plánovalo bydlení pro maďarské studenty.

Vláda uvedla, že Fudan je instituce světové úrovně a že kampus „umožní studentům učit se od nejlepších“.

Náměstek ministra vlády Tamas Chanda podle tiskové agentury MTI uvedl, že sobotní protest je zbytečný, a na základě nepodložených pověstí a zpráv v médiích odmítl „politickou hysterii“.

Opoziční politici a ekonomové kritizovali to, co považovali za vysoké náklady projektu a nedostatek transparentnosti. Starosta Budapešti je proti plánu.

„Fidesz je velkoobchod pro maďarské studenty a jejich budoucnost, jen proto může do země přivést elitní univerzitu čínské diktatury,“ uvedli organizátoři sobotního protestu na Facebooku.

Peking tento týden uvedl, že „několik maďarských politiků“ se snaží přilákat pozornost a bránit spolupráci mezi Čínou a Maďarskem.

Orbán navázal přátelské vztahy s Čínou, Ruskem a dalšími neliberálními vládami, zatímco dvořil se západním spojencům omezením nezávislosti vědeckého výzkumu, soudnictví a médií.

Poprvé od převzetí moci v roce 2010 čelí sjednocené opozici před parlamentními volbami naplánovanými na rok 2022.

(Úpravy Timothy Heritage)

READ  „Bylo to moře plamenů“: Při požáru bytu na Tchaj -wanu zahynulo nejméně 46 lidí

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *