Tsunami na Tonze způsobilo katastrofu na 3 malých ostrovech

Tsunami na Tonze způsobilo katastrofu na 3 malých ostrovech

Tonga, tichomořská země, která byla Zasáhla ji silná vlna tsunami Minulý víkend se skládala z asi 170 ostrovů, z nichž některé byly malé, o rozloze 270 000 čtverečních mil, což je oblast zhruba o velikosti Texasu.

Naprostá většina je neobydlená. Sedmdesát procent obyvatel Tongy s přibližně 100 000 obyvateli žije v jejím největším Tongatapu, které je centrem cestovního ruchu a obchodu, zatímco ostatní jsou rozmístěni na přibližně 35 ostrovech – některé jsou domovem několika desítek rodin, které se na světových mapách objevují jen o málo více než pihy než země.V zdánlivě nekonečném moři.

Jejich odlehlost chrání relativně jednoduchý způsob života v dokonalém tropickém ráji: modrá obloha, křišťálové vody a lesy smaragdových palem ustupují písečným plážím. Ale ničivá tsunami z 15. ledna, způsobená výbuchem podvodní sopky Hongga Tonga – Hong Hapai, tři z nich katastrofálně poškodila.

„Domy byly úplně zničeny,“ řekla Katie Greenwoodová, mluvčí Červeného kříže na Fidži, o třech ostrovech Nomoka, Mango a Fonivua. „Je to srdcervoucí a zničující pro tyto vzdálené ostrovní komunity.“

Od soboty byla na Tonze potvrzena pouze tři úmrtí v důsledku tsunami. Protože katastrofa byla poškozena podmořský kabelKomunikace byla omezená a plný rozsah škod zůstává nejasný.

Ale paní Greenwoodová řekla, že Nomuka, Mango a Fonuefwa byly napadeny vlnami o výšce asi 50 stop, ve srovnání s vlnami o výšce pouhých čtyř stop na Tongatapu. V Mangu nyní nánosy hnědého a šedého popela pokrývají celý ostrov a tamní osada, v níž kdysi sídlil jednoduchý kostel a škola s červenou střechou, se zdá být srovnána se zemí, jak ukázala analýza Organizace spojených národů.

Všechny tři jsou součástí skupiny Ha’apai čítající patnáct atolů a sopečných ostrovů, které jsou z Tongatapu vzdáleny více než osm hodin jízdy trajektem. Mango se nachází asi 43 mil od samotné sopky.

Je známo, že tsunami zabila jednu osobu v Mangu a další v Nomoce a také britskou ženu v Tongatapu, která byla smetena při pokusu o záchranu svých psů. Doktor Yotaro Sitoya, zástupce Světové zdravotnické organizace v Tonze, řekl, že vláda Tongy evakuovala všechny obyvatele Manga do Nomoky, ale lidé ve Vonuefwě se rozhodli zůstat.

„Poslali jsme náš pohotovostní lékařský tým, aby jel do Nomoky,“ řekl telefonicky z Tongatapu. „Podle toho, co jsem od nich slyšel, téměř polovina obydlí včetně zdravotnického zařízení byla odplavena, takže v jednom z kostelů zřídili provizorní kliniku.“

Dr. Sitoya řekl, že ostrovy nyní čelí významným výzvám. „Samozřejmě, že všude v Nomoce je popel, odkud foukal vítr a znečišťoval vodní zdroje,“ řekl. „Pitná voda a jídlo se tam staly problémem.“

Konsetti Leotai, viceprezident Australské obchodní komory Tonga v Sydney, je mezi těmi, kdo čekají na zprávy od příbuzných z Ha’apai.

„Spousta lidí se vrátí,“ řekl. Víme, že celé ostrovy byly vyhlazeny. Lidé bojují o přežití každý den a nyní se musí pokusit znovu postavit domov.“

Lynn Dorning Sands, bývalá učitelka Cestoval po celém světě Na lodi se svým manželem Ericem navštívila Nomoku a Mango v roce 2016.

„Byl to opravdu zvláštní zážitek,“ uvedla ve zprávě paní Dorning Sandsová, která řekla, že byla ve vodách u Filipín. Pamatuje si děti, které se vydaly vstříc své lodi v Nomoce, prasata se volně potulovala v Mangu a každý den vídala velryby.

„V jednu chvíli jsme měli kolem lodi velryby,“ řekla paní Dorning-Sandsová. „Dávali jsme velký pozor, abychom je nezasáhli, protože byli všude!“

READ  Čína nahradila ministra obrany Li Changfu po nevysvětlené dvouměsíční nepřítomnosti

V Mangu, kde před tsunami žilo asi 35 lidí, navštívila školu paní Dorning Sandsová: jedna budova je pestře vyzdobená studentskými pracemi a má koutek na čtení. Tam potkala třináct žáků školy ve věku od 3 do 13 let a jejího jediného učitele, který se představil jako John.

„Když jsme se zeptali, zda mají na ostrově obchod, řekl: ‚Máme zde vše, co potřebujeme. Nepotřebujeme obchod. Můžeme si vypěstovat vlastní jídlo, mít prasata a ryby. „Pro cokoliv jiného mohou jít na jiný ostrov.“

Mott Bahulu, který se narodil v Nomoka a vyrostl v Mango Novozélandské zpravodajství Newshub Že žena zabitá v Mangu byla provdána za jednoho z jeho bratranců.

„Jsme totálně zničeni. Nejen, že jsme byli ztraceni, velmi brzy bylo pryč i všechno ostatní na malém ostrově,“ řekl Bahulu, který žije v Aucklandu na Novém Zélandu. „Byl to krásný malý ostrov, byl to malý ráj.“ “

Yan Chuang Podílejte se na přípravě zpráv.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *