David Frost, vyjednavač pro brexit, rezignuje v další ráně na Borise Johnsona

Britský premiér Boris Johnson dostal v sobotu na konci týdne zmatků v britské politice vážnou novou ránu, když jeho blízký spojenec a vyjednavač pro brexit David Frost oznámil svou rezignaci s odkazem na neshody ohledně směřování vládní politiky.

Člen kabinetu pan Frost byl předním architektem dohody o brexitu a byl zapojen do náročných jednání s EU o tom, jak by se podmínky odchodu země vztahovaly na Severní Irsko.

Ve svém rezignačním dopise pan Frost, člen Sněmovny lordů, uvedl, že brexit je „bezpečný“, ale premiér si byl vědom svých „obav ze současného směru cesty“, čímž naznačil rozdíly v politice od odchodu Británie z EU. Evropská unie..

„Doufám, že se dokážeme co nejrychleji posunout tam, kam se potřebujeme dostat: lehce regulovaná ekonomika s nízkými daněmi a podnikání v popředí moderní vědy a ekonomických změn,“ dodal.

Oznámení o jeho odchodu, o kterém uvedl ve svém dopise, bude účinné okamžitě, zesílilo nové tlaky na pana Johnsona, jehož vedení bylo zpochybněno řadou nedávných neúspěchů, když se Británie potýká s novou vlnou infekcí koronavirem. O rezignaci pana Frosta dnes informoval list The Post v neděli.

Pan Frost, který je podle průzkumů veřejného mínění mezi členy Konzervativní strany velmi oblíbený, také ve svém dopise naznačil, že s panem Johnsonem existují značné rozdíly ohledně omezení koronaviru: „Také se musíme naučit žít s Covidem a já vím, že je také instinkt.“ V červenci jsem proti velkému odporu učinil odvážné rozhodnutí znovu otevřít zemi. Bohužel se to neukázalo nezvratné, jak jsem doufal, a věřím, že vy také.“

Frost dodal, že doufal, že se země vrátí na správnou cestu a „nenechá se zlákat donucovacími opatřeními, která jsme viděli jinde“.

Mail on Sunday uvedl, že pan Frost informoval premiéra o svém rozhodnutí před týdnem.

READ  V Rusku se koná první královská svatba za více než 100 let

Ale načasování jeho oznámení nemohlo být pro Johnsona horší, protože přichází na konci katastrofálního týdne. Úterý, Téměř 100 jejích zákonodárců Vzbouřili se proti vládním plánům vyžadovat pro vstup na větší místa průkaz prokazující stav očkování nebo negativní test na Covid.

Pak v pátek, Johnsonova konzervativní strana ztratila křeslo Zastávala více než sto let ve volbách, aby nahradila Owena Pattersona, jednoho z jejích poslanců, který rezignoval poté, co porušil pravidla parlamentního nátlaku.

Tyto události podnítily spekulace o výzvě pro vedení pana Johnsona, i když většina analytiků se domnívá, že k tomu v nejbližší době pravděpodobně nedojde, zvláště když je nyní parlament o vánočních svátcích v přestávce.

Politická situace je však nestabilní se spekulacemi, že vláda může uvalit nová, přísnější omezení na koronavirus, aby omezila šíření varianty Omicron. Povstání v parlamentu v úterý potvrdilo odpor konzervativních poslanců vůči jakémukoli takovému kroku. V sobotu však Británie zaznamenala více než 90 000 případů nákazy koronavirem a narůstají obavy, že přetížené zdravotnické služby v zemi by mohly být zahlceny.

Pan Frost byl jedním z neochvějných zastánců brexitu, ale navzdory jeho nepřátelskému postoji při jednáních s EU vláda nedávno ustoupila od hrozby pozastavení části své dohody o obchodních podmínkách po brexitu. Severní Irsko. Británie také upustila od svého požadavku na odstranění Evropského soudního dvora jako konečného arbitra obchodních pravidel.

Konzervativní zákonodárce Andrew Bridgen v rozhovoru pro Radio Times řekl, že rezignace pana Frosta by byla pro mnoho jeho kolegů „přelomovým okamžikem“ a zasadila by „ničivou ránu vládě a předsedovi vlády“, dodal, že pan Frost musel „… změnit nebo jít“ s Johnsonem.

Jenny Chapman, stínová ministryně zahraničí labouristické strany v úřadu vlády, Řekl to na Twitteru že vláda byla „nepořádek“ a dodal, že „země potřebuje vedení, a ne toho chromého premiéra, jehož poslanci a vláda v něj ztratili důvěru. Boris Johnson se musí omluvit veřejnosti a vysvětlit svůj plán na několik příštích týdny.“

READ  USA: U hranic s Ukrajinou je nyní až 190 000 ruských vojáků

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.