Tisíce lidí se scházejí, aby požadovaly demisi české vlády

PRAHA (AP) Tisíce demonstrantů se ve středu v hlavním městě ČR znovu shromáždily, aby odsoudily postup české vlády v energetické krizi a její podporu Ukrajině.

Přestože jde o státní svátek, protest, který spojil krajní pravici s krajní levicí, byl menší než zhruba 70 000 lidí, kteří se ze stejných důvodů sešli 3. září na Václavském náměstí v centru Prahy.

Demonstranti s českými státními vlajkami požadovali demisi současné prozápadní koaliční vlády v čele s konzervativním premiérem Petrem Fialou.

Demonstranti během demonstrace pod heslem „Česko na prvním místě“ opakovaně skandovali s odkazem na národní program bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nazval „Amerika na prvním místě“.

Kritizovali vládu v řadě otázek, včetně podpory sankcí Evropské unie vůči Rusku, a státní pomoc domácnostem a podnikům postiženým vysokými cenami energií odmítli jako nedostatečnou.

Organizátoři se staví proti členství ČR v Evropské unii, NATO a některých dalších mezinárodních organizacích, jako je OSN nebo Světová zdravotnická organizace.

Menší protesty se konaly v několika dalších velkých městech.

Přestože opozice v komunálních volbách minulý víkend dosáhla jistých zisků, pět vládních koaličních stran dopadlo v samostatném prvním kole voleb o třetinu křesel v horní komoře parlamentu relativně dobře. Prohlídky jsou naplánovány na příští víkend.

READ  Umělci naléhají na úřady, aby vyvíjely tlak na kulturní sankce proti Rusku

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *