Tisíce lidí se scházejí, aby požadovaly demisi české vlády

Tisíce lidí se scházejí, aby požadovaly demisi české vlády

PRAHA (AP) Tisíce demonstrantů se ve středu v hlavním městě ČR znovu shromáždily, aby odsoudily postup české vlády v energetické krizi a její podporu Ukrajině.

Přestože jde o státní svátek, protest, který spojil krajní pravici s krajní levicí, byl menší než zhruba 70 000 lidí, kteří se ze stejných důvodů sešli 3. září na Václavském náměstí v centru Prahy.

Demonstranti s českými státními vlajkami požadovali demisi současné prozápadní koaliční vlády v čele s konzervativním premiérem Petrem Fialou.

Demonstranti během demonstrace pod heslem „Česko na prvním místě“ opakovaně skandovali s odkazem na národní program bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nazval „Amerika na prvním místě“.

Kritizovali vládu v řadě otázek, včetně podpory sankcí Evropské unie vůči Rusku, a státní pomoc domácnostem a podnikům postiženým vysokými cenami energií odmítli jako nedostatečnou.

Organizátoři se staví proti členství ČR v Evropské unii, NATO a některých dalších mezinárodních organizacích, jako je OSN nebo Světová zdravotnická organizace.

Menší protesty se konaly v několika dalších velkých městech.

Přestože opozice v komunálních volbách minulý víkend dosáhla jistých zisků, pět vládních koaličních stran dopadlo v samostatném prvním kole voleb o třetinu křesel v horní komoře parlamentu relativně dobře. Prohlídky jsou naplánovány na příští víkend.

READ  Emirati a čeští vyslanci hledají energetický sektor v Pákistánu

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *