Česko zkoumá štěp tchajwanského viceprezidenta zvoleného čínského diplomata: MOFA

Česko zkoumá štěp tchajwanského viceprezidenta zvoleného čínského diplomata: MOFA

Tchaj-pej, 7. dubna (CNA) Vláda České republiky uvedla, že vyšetřuje nově zvoleného tchajwanského viceprezidenta Hsiao Bi-Kima (蕭美琴) poté, co údajně pronásledoval zaměstnance čínské ambasády během březnové návštěvy země. Oznámilo to v sobotu ministerstvo zahraničních věcí (MOFA).

MOFA v prohlášení uvedlo, že česká strana to uvedla poté, co Tchaj-wan požádal své zastoupení v Praze, aby kontaktovalo české úřady po páteční zprávě pražského zpravodajského serveru Chesnam Spravy, že byl suspendován čínský diplomat. policie, když minulý měsíc sledovala Hsiaovu kolonu v Praze.

Podle MOFA odcestoval Hsiao do středoevropské země od 17. do 19. března, aby vystoupil na semináři na pozvání pražského think-tanku Synopsis.

Představitelé České republiky se během jeho třídenní návštěvy ujali bezpečnosti Hsiaa.

V anglickém příspěvku na sociálních sítích v pátek Jakub Janta, vedoucí bezpečnostní politiky Střediska pro evropské hodnoty, českého think-tanku, citoval Seznam Zpravy, že při Hsiaově koloně z pražského letiště bylo vidět auto. centrum města. Bylo nalezeno, že ji sleduje.

„Česká policejní bezpečnostní služba auto zastavila a zjistila, že ho řídil čínský diplomat z vojenského oddělení čínské ambasády v Praze,“ a „sledování čínské vlády“ pokračovalo, dokud nedorazil do svého hotelu v Praze, uvedl Janta.

Po incidentu si české ministerstvo zahraničí předvolalo čínského velvyslance Feng Biao (馮飈). Zanta citoval Seznam Zpravy, že ministr zahraničí John Lipowski není spokojen s tím, jak Feng věc vysvětlil, a že jeho ministerstvo „neuvažuje o uzavření záležitosti“.

Český vládní zdroj pro Seznam Zpravy řekl, že Janda zvažoval prohlášení čínského diplomata za neosobu.

Ve stejném prohlášení český senátor Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, bezpečnost a obranu, uvedl, že údajné chování čínského diplomata je „gangové“.

Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích může být diplomat vyhoštěn, což musí Česká republika udělat, řekl senátor.

READ  Česká extraliga: Novi dominuje bitvě

Čínské ministerstvo zahraničí a ambasáda v Praze zatím nereagovaly na obvinění jednoho ze svých diplomatů.

V Tchaj-peji zákonodárci z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), jejímž je Hsiao členem, kritizovali Peking kvůli incidentu a označili jej za další příklad „diplomacie vlčích válečníků“ zaměřených na Tchaj-wan. Profil po celou dobu jeho návštěvy České republiky.

Generální tajemník Legislativního výboru DPP Wu Su-yao (吳思瑤) vyzval Peking, aby okamžitě zastavil svůj přesvědčivý diplomatický přístup, a zároveň vyzval demokratické spojence po celém světě, aby společně odsoudili Čínu za poslední incident.

Mezitím Wu požádal tchajwanskou vládu, aby zajistila zvýšená bezpečnostní opatření pro své vysoké úředníky během zahraničních cest, aby se zajistilo, že se podobný incident nebude opakovat.

Podle MOFA navštívil Hsiao minulý měsíc kromě České republiky také Polsko, Litvu a Evropský parlament, kde se setkal s tchajwanskými evropskými poslanci.

Před odjezdem do Evropy cestoval Hsiao na osobní cestu do Spojených států, dodal MOFA.

Hsiao, 52, sloužil jako zástupce Tchaj-wanu v USA od července 2020, kdy v listopadu 2023 odstoupil z funkce viceprezidenta pro viceprezidenta Lai Ching-te (賴清德) pro prezidentské kolo plánované na 13. ledna.

(Od Josepha Yeha)

Enditem/cs

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *