Tisíce lidí protestují proti české vládě kvůli hyperinflaci a zdražování energií

Tisíce Čechů protestovaly na pražském náměstí po odchodu vlády kvůli vysoké inflaci a rostoucím cenám energií.

Policie neuvedla odhady rozsahu nedělního protestu nazvaného „Česko proti chudobě“ a demonstranti obvinili vládu, že se příliš zaměřuje na Ukrajinu a ignoruje její ekonomické problémy.

Vzali vládu premiéra Petra Fialy za úkol za růst cen energií a potravin, protože inflace v EU a členském státě NATO v březnu dosáhla 15 procent mezi 10,5 miliony lidí.

Protest, stejně jako další březnovou demonstraci, zorganizovala mimoparlamentní politická strana PRO. Strana ostře kritizovala Fialovu středopravou vládu za to, jak se vypořádala s energetickou krizí, která Evropu zasáhla od začátku války Ruska s Ukrajinou před více než rokem.

PRO kritizoval vládu za potlačení svobody slova a vyzval k tlaku na mír ve válce na Ukrajině.

Vládu „musí nahradit skutečnými odborníky, současní ministři nejsou dobří, nezvládají ekonomickou situaci v této zemi,“ řekl pražský demonstrant Lüdek Cik.

Renata Urbanová, která přišla na pražské Václavské náměstí z jižního města Bisek s českou vlajkou, řekla, že vláda je „plná válečných štváčů,“ dodala: „Další věc je, že nás poškozují ekonomicky, energie je velmi drahá a tak.“ je jídlo.“

Fialova vláda poskytla Ukrajině značnou vojenskou a humanitární pomoc od začátku války v únoru 2022.

„Posbírejte poslední zbytky své důstojnosti, uvědomte si, že na to nemáte, a rezignujte,“ řekl iDNES organizátor protestu a lídr PRO Jindřich Rajchl davu, který zaplnil polovinu pražského Václavského náměstí. cz.

Česká republika, stejně jako další evropské země, zaznamenala v uplynulém roce dvouciferný nárůst inflace a trápí ji vysoké ceny energií, které škrtají rozpočty domácností.

Fiala čelí velkému rozpočtovému deficitu a v poslední době vyvolal menší protesty za snížení inflačního zvyšování státních důchodů.

READ  Místopředsedkyně Dolma Tsering Daikong se zúčastnila oslav státního svátku České republiky

Nedávný průzkum Kantaru pro Českou televizi ukázal, že podpora pětivládí uklouzla, když hlavní opoziční strana, ANO bývalého premiéra Andreje Babiše, před Fialovou stranou s 29 procenty oproti 20 procentům.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *