Svědci uvedli, že extrémisté obtěžují menšinové uprchlíky přijíždějící do Polska z Ukrajiny

Nebílí uprchlíci z Ukrajiny se údajně nadále potýkají s diskriminací.

tak jako Ukrajinci prchají přes Evropu střední útok Útoky z Ruska na UkrajiněNebílí uprchlíci čelili diskriminaci ze strany extremistických skupin hlídkujících na hranici, řekli ABC News novináři a obyvatelé oblasti.

1. března desítky sebeidentifikovaných pravicových nacionalistů zaútočily na centrum města Przemysl v Polsku a obtěžovaly uprchlíky, kteří vypadali jako barevní, uvedli svědci. Mnoho nebílých uprchlíků dorazilo do města během jejich evakuace na Ukrajinu.

Jak tato humanitární krize pokračuje, mnozí se obávají, že extremismus bude i nadále působit potíže barevným uprchlíkům, kteří se snaží uniknout válce.

Více než 836 000 lidí uprchlo z Ukrajiny do sousedních zemí od invaze ruských sil do východoevropské země 24. února, podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvedl, že k 2. březnu uprchlo do Polska nejméně 453 000 těchto uprchlíků.

Poblíž vlakového nádraží Przemysl v úterý, kudy procházejí tisíce uprchlíků, se extremisté při útoku zaměřili na každého, kdo vypadal jako Afričan nebo Arab, uvedli svědci.

Julian Forzer, korespondent německého listu Berliner Morgenpost se sídlem v Polsku, řekl ABC News, že extrémisté na uprchlíky silně křičeli, aby se dostali ze země, a údajně je napadli.

Online videa, která sledovala ABC News, ukazují policii v zásahové výstroji, aby zlikvidovala incident, který podle Würzera trval asi 20 minut, než dorazila policie.

Nebyly hlášeny žádné zranění.

READ  Rusko okupované město Cherson na Ukrajině přechází na rubl, čelí výpadku internetu

Místní úřady okamžitě nereagovaly na žádosti ABC News o komentář k událostem.

Těchto extrémistů je ale v zemi menšina. Místní občané vynaložili velké úsilí na pomoc těm, kteří prchali přes polsko-ukrajinskou hranici. Reportéři ABC News na místě říkají, že dobrovolníci z celého regionu nabízejí ubytování, krmení a oblečení mnoha uprchlíkům.

Na hranicích svědci řekli ABC News, že extremisté přijímají Ukrajince, ale slíbili, že „brání“ Polsko před přílivem nekřesťanů. Někteří věří, že tito extremisté jsou podporováni Ruskem.

V posledních letech se polská vláda připojila k pravicovým ideálům a byla kritizována za protiuprchlické nálady. Loni Polsko odmítlo povolit Tisíce syrských a iráckých uprchlíků v zemi poté, co je běloruský prezident Alexandr Lukašenko násilně vyhnal ze své země.

Komisař Filippo Grandi z Vysokého komisaře OSN pro lidská práva potvrdil, že došlo k případům diskriminace při přijímání některých uprchlíků z Ukrajiny. Řekl, že někteří státní příslušníci třetích zemí hlásili, že uvízli nebo odmítali přejít při pokusech o útěk.

Grandi řekl, že státní politika nezpůsobuje případy diskriminace a že „mezi Ukrajinci a Ne-Ukrajinci, Evropany a Neevropany by neměla být absolutně žádná diskriminace“.

„Všichni prchají před stejnými riziky,“ řekl Grandi na tiskové konferenci 1. března. „Budeme pokračovat v zasahování, jako jsme to udělali mnohokrát, abychom se pokusili zajistit, aby byli všichni přijímáni stejným způsobem.“

K této zprávě přispěli Tomic Rolsky a Christopher Donato z ABC News.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.