Moody’s zvyšuje výhled pro Českou republiku méně závislou na ruském plynu

Moody’s zvyšuje výhled pro Českou republiku méně závislou na ruském plynu

24. listopadu (Reuters) – Ratingová agentura Moody’s v pátek zlepšila svůj výhled pro Českou republiku na „stabilní“ z „negativního“ s odkazem na výrazné snížení rizik souvisejících se závislostí země na dodávkách ruského plynu.

Česká vláda plánuje v příštích letech eliminovat veškerou závislost na ruské ropě a plynu a v loňském roce po ruské invazi na Ukrajinu ukončí výjimky ze zákazu EU na dovoz z Moskvy.

V srpnu se Česká republika dohodla na koupi RWE Gas Storage CZ, významné české společnosti na skladování plynu, a v květnu podepsala smlouvu o navýšení kapacity na transalpském plynovodu a snížení závislosti na Rusku od roku 2025.

„Česká republika se stala nezávislou na ruském plynu díky účinné substituci ruského plynu a strukturálně nízké poptávce,“ uvedla Moody’s ve své zprávě.

Asi 98 % dodávek plynu do České republiky bylo před rusko-ukrajinskou válkou dováženo potrubím z Ruska, uvedla ratingová agentura.

Český premiér Petr Fiala v pátek uvedl, že podporuje žádost Slovenska o pokračování vývozu paliva vyrobeného z ruské ropy do České republiky i po termínu 5. prosince.

(Zpráva Pushkala Aripaka v Bengaluru; Editace Shilpi Majumdar)

READ  Zprávy: 3. května - 2021 Solidarita NATO s Českou republikou během cesty do Prahy Vedoucí vojenské skupiny potvrdil.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *