Stručné zprávy pro 13. srpna: Hlavní titulky v Česku v neděli

Stručné zprávy pro 13. srpna: Hlavní titulky v Česku v neděli

Kultura Židovské expozice, které jsou běžně nepřístupné, jsou přístupné veřejnosti

Veřejnosti je přístupná šestina z padesáti pěti méně známých židovských památek po celé České republice Den židovského dědictví událost. Čáslavská synagoga, která nedávno dokončila etapu obnovy, a další synagogy a hřbitovy po celé republice jsou otevřeny k nahlédnutí.

Cílem akce je osvětlit židovskou historii a kulturu a zároveň zvýšit povědomí o zachování těchto míst, která jsou často opuštěná nebo v havarijním stavu. Akce zahrnuje komentované prohlídky, přednášky a bezplatné nebo symbolické vstupné.

zločin Kriminalita cizinců v ČR je stabilní

Navzdory rostoucímu počtu cizinců žijících v České republice ministr vnitra Vít Rakušan zdůraznil, že kriminalita narozených v zahraničí zůstává stabilní. S ujištěním veřejnosti, že všechny zločiny budou řádně vyšetřeny a viníci potrestáni, odmítl svádět kolektivní vinu na konkrétní skupiny.

V roce 2019 spáchali 8,2 procenta všech trestných činů cizinci, kteří tvořili 6 procent populace. V současnosti tvoří cizinci 10-11 procent populace, ale kriminalita je 11,5 procenta. Nedávné násilné činy týkající se Ukrajinců si získaly pozornost médií, ale Ragusan zdůraznil individuální odpovědnost a zdůraznil, že strach a nenávist využívají populisté.

péče V pražské banánové lodi našli stovky kilo kokainu

Česká policie našla 646 kilogramů kokainu ukrytých v zásilce banánů na cestě z Ekvádoru do Amsterdamu v distribučním centru Albert u Prahy. Droga, která má na ulici hodnotu téměř dvě miliardy korun, je jedním z největších závažných záchytů drog v historii země.

V mezinárodní spolupráci Interpolu a Europolu probíhá vyšetřování původu a příjemce drog. Objev vzešel z logistické chyby, protože loď nemohla být vyložena v Amsterdamu a místo toho dorazila do středních Čech.

Kultura Počet ruských obyvatel v Čečensku klesá

Přestože počet ruských studentů na českých univerzitách zůstává nízký, počet ruských zaměstnanců na českém trhu práce se od loňského jara zvýšil o zhruba 1300 a do poloviny roku 2023 dosáhl zhruba 20 200. Faktory jsou také vyvíjející se nálady a politická dynamika Z průzkumu vyplývá, že více než polovina občanů ČR Prosazoval úplnou politickou a ekonomickou izolaci Ruska po invazi.

majetek Úvěry na založení spořitelen klesly o 50 procent

Stavební spořitelny v ČR vydaly od ledna do července 20,3 miliardy korun, což je o 52,9 % méně než ve stejném období loňského roku. Pokles byl způsoben především poklesem úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti, kdy počet těchto úvěrů klesl o 72 % a tři čtvrtiny.

Snížil se také počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření o 17,3 % na 258 519 smluv. Pokles byl částečně způsoben nejistotou kolem změn státní podpory stavebního spoření, které vedly vládu ke snížení maximální výše podpory.

Vzdělání Ceny školních pomůcek rostou

S tím, jak se 1. září blíží nový školní rok, se rodiče v Česku potýkají s více než desetiprocentním zdražením školních pomůcek oproti loňsku. Náklady na vybavení prvňáčka nyní přesahují 3000 Kč. Jak batohy, tak psací potřeby zaznamenaly nárůst cen.

Ceny batohů se pohybují od 750 do 2 500 Kč, psací a výtvarné potřeby stojí prvňáčky kolem 1 000 Kč. Vzhledem k tomu, že maloobchodníci očekávají maximální poptávku koncem srpna a začátkem září, rodiče letos spíše zvažují slevové nabídky. Někteří kupují tablety nebo notebooky pro studenty starých škol, často na splátky.

Zoo Plzeňská zoo slaví po 13 letech snažení narození své první pandy červené

V průběhu let zoo v rámci ochranářského programu pečlivě pozorovala dva samce a tři různé samice. Rodiče novorozeného mláděte, Nepál a Lavinia, nyní představují velký úspěch v závazku zoo k ochraně a chovu pand červených.

Kultura V Domažlicích začíná Festival sotské kultury

Domažlice žijí pulzujícím duchem 69. Chodských slavností, symbolické kulturní akce v Plzeňském kraji. Slavnosti, které potrvají až do neděle, zvýrazňují chodské tradice vyšívanými kroji, sladkými chodskými taškařicemi a řvoucí melodie dudáckých kapel. Očekávají se tisíce účastníků nejen z celé České republiky, ale i ze sousedního Bavorska i mimo něj.

Součástí akce je lidová hudba, řemeslné trhy, bohoslužby pod širým nebem a energický rockový festival Chodrakfest. Uprostřed extravaganze byla uspořádána dopravní omezení a alternativní doprava, aby byla zajištěna bezproblémová účast. Festival Sot je základním kamenem kulturního kalendáře Domaslis, který spojuje místní obyvatele a návštěvníky.

Technika Český úřad pro kybernetickou bezpečnost varoval před falešnými bankovními hovory

Český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) varoval jednotlivce před podvodnými telefonáty za účelem převodu peněz. Volající se vydává za zástupce banky s transparentními informacemi NÚKIB a přesvědčuje příjemce, aby převáděli peníze na „rezervní účet“, aby se vyhnuli riziku krádeže.

Podvodník se vydává za skutečné zaměstnance NÚKIB nebo zaměstnance banky s důrazem na nutnost urgentní akce. Podvodníci používají skutečná jména zaměstnanců získaná z veřejných dat. NÚKIB doporučuje veřejnosti, aby se na základě takovýchto výzev nerozhodovala unáhleně a před sdílením citlivých informací nebo zahájením transakcí se ověřila u oficiálních bankovních kontaktů.

Rodina Opoziční strany tlačí na zvýšení rodičovského příspěvku

Aleš Juchelka z ANO řekl, že navrhnou alternativu 400 000 Kč a 375 000 Kč. Poslankyně SPD Lucie Šafránková navrhne ještě širší rozpětí od 360 000 Kč do 400 000 Kč. Obě opoziční strany chtějí výhody rozšířit i na rodiny s malými dětmi.

Věda Optimální podmínky pro meteorický roj Perseid dnes v noci

Dnes v noci vrcholí meteorický roj Perseid a podle odborníků jsou v České republice ideální podmínky pro pozorování. Viditelný od 17. července, frekvence meteoru postupně stoupá. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, mimo městské oblasti, mohou pozorovatelé oblohy vidět na bezměsíčné obloze až 80 meteorů za hodinu.

Minimální interference srpek měsíce zvyšuje viditelnost, což umožňuje vidět i slabší meteory. Jasnější meteory jsou také viditelné během vrcholu, deset až dvacet během hodiny. I když je to každoroční výskyt, měsíční světlo ovlivňuje vidění. Odborníci předpovídají nepříznivé podmínky na další dva roky, optimální výhled se očekává v roce 2026.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *