Spotřebitelská důvěra stoupla na nejvyšší úroveň za čtyři roky

MANILA, Filipíny – Spotřebitelská důvěra v příštích 12 měsících vzroste na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky po poklesu ve druhém čtvrtletí, podle výsledků nejnovějšího průzkumu spotřebitelských očekávání (CES) provedeného společností Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP). ).

Na základě Q1 2022 CES zveřejněného v pátek večer vzrostl všeobecný index spotřebitelských očekávání pro příštích 12 měsíců na 30,4 procenta z 23,6 procenta v předchozím čtvrtletí.

Podle BSP účastníci připisovali své lepší vyhlídky na nadcházející rok očekáváním více dostupných pracovních míst, dodatečných a vyšších příjmů, dobré správy věcí veřejných a také vyšších platů.

Pro druhé čtvrtletí centrální banka oznámila pokles indexu spotřebitelské důvěry na 6,4 procenta z 9,3 procenta v předchozím čtvrtletí, který pramení z obav z rychlejšího růstu cen komodit, nižšího až žádného zvýšení příjmů a vyšší nezaměstnanosti. .

Filipínský spotřebitel se v prvním čtvrtletí stal méně pesimistickým, přičemž celkový index důvěry se zlepšil na -15,1 procenta z -24 procent v předchozím čtvrtletí díky většímu počtu pracovních míst a trvalému zaměstnání, jakož i dalšímu a vyššímu příjmu.

Dodala: „Sentiment se v prvním čtvrtletí roku 2022 zlepšil, protože u tří indikátorů spotřebitelského sentimentu byl pozorován méně pesimistický výhled, konkrétně ekonomická situace země, finanční pozice domácností a příjem domácností.“

Respondenti také zaznamenali účinné vládní politiky a programy, jako je zmírnění karanténních omezení COVID-19, dostupnost a nasazení vakcín a poskytování finanční pomoci.

„Vyšší index důvěry, i když zůstává negativní, naznačuje, že počet domácností s optimistickými názory se zvýšil, ale stále je nižší než těch s pesimistickými názory,“ uvedla centrální banka.

BSP vysvětlil, že nálada spotřebitelů na Filipínách je srovnatelná s méně pesimistickými očekáváními spotřebitelů v Turecku.

Mezitím spotřebitelská očekávání v České republice, eurozóně, Francii, Izraeli, Japonsku, Nizozemsku, Polsku, Thajsku, Spojeném království a Spojených státech byla pesimističtější, zatímco spotřebitelské nálady v Austrálii, Kanadě, Finsku a Švýcarsku byly negativní.

READ  Pandořiny papíry: Rozpaky bohatství

Poté, co se Filipíny dostaly z recese vyvolané pandemií s růstem HDP v loňském roce o 5,7 procenta, dokázaly Filipíny udržet oživení se silnější expanzí o 8,3 procenta, než se očekávalo, v prvním čtvrtletí, protože byly zavedeny karantény a blokovací protokoly. na stupeň pohotovosti 1 v březnu.

Země sklouzla do recese, když se HDP v roce 2020 snížil o 9,6 procenta, protože ekonomika se zastavila kvůli přísné karanténě a protokolům o omezení COVID-19.

Ekonomičtí manažeři letos zaznamenají rychlejší expanzi HDP o sedm až osm procent a od příštího roku o šest až sedm procent.

Filipínci se však obávají rychlejšího růstu cen s inflací, která v dubnu zrychlila na 4,9 procenta ze čtyř procent v březnu, čímž překonala cíl platby za vyrovnání účtů (BSP) o 2 až 4 procenta kvůli vyšším cenám ropy a komodit v době ruské války. Ukrajinský proud.

BSP zvýšila prognózu inflace na 4,6 procenta z letošních 4,3 procenta a očekává, že inflace v květnu překročí pět procent. Pro rok 2023 také zvýšila svou předpověď na 3,9 procenta namísto 3,6 procenta.

Aby omezila rostoucí inflační tlaky a zabránila kumulaci dalších sekundárních efektů, začala měnová rada centrální banky 19. května zvyšovat úrokové sazby zvýšením klíčových úrokových sazeb o 25 bazických bodů.

Guvernér BSP a odcházející předseda měnové rady Benjamin Diokno naznačil, že bude pokračovat ve zvýšení sazeb o dalších 25 bazických bodů.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.