Nový snímek NASA ukazuje “ násilnou energii“ naší galaxie

Úžasné panorama bylo sestaveno pomocí údajů z rentgenové observatoře Chandra NASA a radioteleskopu MeerKAT v Jižní Africe.

Snímky také dokumentovaly rentgenové vlákno známé jako G0.17-0.41, které podle vědců naznačuje mechanismus, který by mohl řídit tok energie a dokonce i vývoj Mléčné dráhy.

„Galaxie je jako ekosystém,“ vysvětlil ve svém prohlášení astronom z Amherst University of Massachusetts Daniel Wang. „Víme, že galaktická centra jsou pracovištěm a hrají při jejich vývoji obrovskou roli.“

Naše galaxie je obtížné studovat, protože je zakryta zákalem plynu a prachu. Vědcům se ale podařilo proniknout do oparu pomocí rentgenové observatoře Chandra, která místo viditelného světla vidí rentgenové záření.

Výzkum publikovaný v časopise Měsíční oznámení Královské astronomické společnosti„Dosud nejjasnější obraz dvojice rentgenových sloupců pocházejících z oblasti poblíž černé díry ve středu galaxie.

Vědci se zvláště zajímali o rentgenové vlákno G0.17-0.41, které podle Wanga „odhaluje nový fenomén“.

„Je to důkaz spojité události opětovného připojení magnetického pole.“ Wang napsal, že vlákno pravděpodobně představuje pouze „špičku ledovce pro opětovné připojení“.

K událostem opětovného připojení magnetického pole dochází, když jsou protichůdná magnetická pole vynucena dohromady a kombinována, čímž dojde k vyloučení velkého množství energie. Tyto události produkuje polární záře a jsou zodpovědné za jevy, jako jsou sluneční erupce.

„Je to násilný proces,“ řekl Wang.

Vědci se nyní domnívají, že k magnetickému opětovnému připojení dochází také v mezihvězdném prostoru a k vnějším hranicím rozpínajících se sloupců, které vycházely ze středu naší galaxie.

READ  Chytrý experiment odhaluje, jak naši předkové používali světelné zdroje v jeskyních

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *