Vývoz oživuje německý průmysl, protože odstávka oslabuje služby: PMI

Páteční průzkum ukázal, že zvýšená poptávka po vývozu posunula aktivitu v německém zpracovatelském sektoru v únoru na 36měsíční maximum, protože opatření k blokování pandemie koronavirů přiměla sektor služeb k hlubšímu poklesu.

Index rychlých nákupů (PMI) IHS Markit pro aktivitu ve zpracovatelském sektoru vyskočil na 60,6 z lednových 57,1, což překonalo očekávání 56,5.

V důsledku nerovnosti bohatství v největší evropské ekonomice se aktivita v sektoru služeb zpomalila na devítiměsíční minimum z 45,9 z 46,7 v lednu. To bylo pod značkou 50, která odděluje růst od kontrakce, a očekávané hodnoty 46,5.

Výsledkem je, že složený PMI, který sleduje odvětví výroby a služeb, které dohromady tvoří více než dvě třetiny německé ekonomiky, vzrostl na dvouměsíční maximum 51,3 z 50,8 v předchozím měsíci.

Německo uzavřelo v listopadu a v polovině prosince byla zpřísněna omezení s cílem zastavit koronaviry. Většina opatření, která uzavřela všechny nepodstatné společnosti, byla prodloužena do 7. března, protože nakažlivější varianty viru vedly k hraničním kontrolám s Českou republikou a Rakouskem.

„Pokračující slabost v oblasti služeb pokračuje, přičemž velké části sektoru jsou buď uzavřené, nebo nečinné kvůli opatřením na omezení virů, což odpovídá vysokému růstu poháněnému exportem prostřednictvím výroby,“ řekl Phil Smith, zástupce ředitele IHS Markit.

Dodal, že průzkum ukázal rekordní zprávy o zpožděních dodávek a prudkém růstu cen vstupů s odvoláním na zvýšené tlaky na straně nabídky.

Řekl: „Pokud jde o budoucnost, společnosti jsou stále více a více přesvědčeny o výhledu činnosti v nadcházejícím roce, protože zavedení vakcíny doufá, že v průběhu roku skončí omezení a pomůže uvolnit zadržovanou poptávku.“
Zdroj: Reuters (Joseph Nasr Report, editoval Hugh Lawson)

READ  Shrnutí demokracie: Maďarsko a Polsko utrpěly neúspěch v boji o peníze EU

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *