Spojené státy jsou blízko jednání s Izraelem a Hamasem, aby zastavily konflikt a propustily některé rukojmí

Izrael a Hamás jsou blízko k dosažení dohody o USA zprostředkované dohodě o propuštění desítek žen a dětí držených jako rukojmí v Gaze výměnou za pětidenní zastavení bojů, říkají lidé obeznámení s novými podmínkami.

Propuštění vězňů, které by mohlo začít během několika příštích dní – pokud nevezmeme na poslední chvíli neúspěchy – by mohlo vést k prvnímu trvalému zastavení konfliktu v Gaze.

Podrobný šestistránkový soubor písemných podmínek vyžaduje, aby všechny strany konfliktu zmrazily bojové operace na nejméně pět dní a zároveň každých 24 hodin propustily 50 nebo více rukojmích v menších dávkách. Bezprostředně nebylo jasné, kolik z 239 lidí, o kterých se předpokládá, že jsou zadrženi v Gaze, bude podle dohody propuštěno. Obecný dohled Budete sledovat pohyb na zemi, abyste upravili postoj.

Zastavení bojů má také umožnit výrazné zvýšení množství humanitární pomoci včetně pohonných hmot pro vstup do obležené enklávy z Egypta.

„Nedávno jsme dosáhli určitého pokroku a tvrdě jsme na tom pracovali, ale situace zůstává proměnlivá,“ řekl v sobotu úředník administrativy pod podmínkou anonymity. Poté, co byl tento článek původně publikován, mluvčí Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová na Twitteru uvedla, že „zatím neexistuje žádná dohoda, ale nadále tvrdě pracujeme na dosažení dohody“.

Široké obrysy dohody byly sepsány během týdnů rozhovorů v katarském Dauhá mezi Izraelem, Spojenými státy a Hamasem, který je podle arabských diplomatů a dalších osob nepřímo zastoupen katarskými zprostředkovateli. Stále ale není jasné, zda Izrael bude souhlasit s dočasným zastavením svého útoku na Gazu, pokud budou vhodné podmínky.

Mluvčí izraelské ambasády ve Washingtonu v sobotu pozdě večer řekl, že „nebudeme komentovat“ žádný aspekt situace rukojmích.

READ  Kanada a Indie vyhostily vyslance kvůli zabití vůdce Sikhů Kanada

Obavy o zajatce – z nichž dva byli podle Izraele nalezeni mrtví – spolu s rostoucím počtem palestinských civilních obětí neustále zvyšují tlak na vládu premiéra Benjamina Netanjahua. Více než 100 zemí – ale ne konkrétně Spojené státy – vyzvalo k úplnému a okamžitému příměří.

Jedna osoba obeznámená se situací, která stejně jako ostatní hovořila pod podmínkou anonymity, aby diskutovala o citlivých jednáních, uvedla, že rozhodnutí přijmout dohodu je pro Izrael obtížné. Zatímco na Netanjahua je vyvíjen silný vnitřní tlak, aby rukojmí repatrioval, v Izraeli se také ozývají hlasité hlasy požadující, aby vláda s jejich propuštěním neobchodovala.

Ve svých veřejných prohlášeních Izrael zůstal tvrdý a zároveň uznává tlak, pod kterým je. Šéf izraelské Národní bezpečnostní rady Tzachi Hanegbi v pátek novinářům řekl, že válečný kabinet jednomyslně souhlasil s tím, že omezené příměří může nastat pouze po „masovém propuštění našich rukojmích… a bude omezené a krátké, protože poté budeme pokračovat. pracovat na dosažení našich cílů.“ „Armáda.“

V plamenných sobotních komentářích Netanjahu řekl, že ofenzíva bude pokračovat, i když obhajoval rozhodnutí z minulého týdne umožnit první stabilní přesun paliva do Gazy od začátku války. Jak Izrael pokračuje ve svém útoku na Gazu, zablokoval všechny kromě minimálních dodávek potravin, vody, paliva a léků, na kterých závisí přežití 2,3 milionu obyvatel Pásma. Dodal: „Pro pokračování mezinárodní podpory je nezbytná humanitární pomoc.“ Proto jsme přijali doporučení dovézt palivo do Gazy.

Netanjahu promluvil, když tisíce členů rodiny a příznivců rukojmí ukončily pětidenní pochod z Tel Avivu do Jeruzaléma, aby požadovaly vládní opatření, přičemž mnozí tvrdili, že jsou v sázce životy nevinných Izraelců. Stáli za jakoukoli krátkodobou dohodu, kterou musela vláda uzavřít, aby zajistila jejich propuštění.

Po počátečním váhání Bidenova administrativa pod vnitřním tlakem mezi zastánci neomezené podpory válečných cílů Izraele a obavami z humanitární krize v Gaze podpořila úplné dočasné zastavení bojů.

READ  Bývalý představitel Čínské lidové osvobozenecké armády řekl, že Čína uvalila na znovusjednocení Tchaj-wanu „poslední možnost“.

Názor | Joe Biden: Spojené státy neustoupí před výzvou Putinovi a Hamásu

Začínající od Cesta prezidenta Bidena do Tel Avivu týden po začátku války, po níž následovaly četné návštěvy ministra zahraničí Antonyho Blinkena a dalších vysokých úředníků, způsobila, že administrativa tvrdě tlačí na Netanjahua. Pochopit, že s tím, jak umírá více Palestinců, ztrácí svůj vysoký narativní status. Počet obětí v Gaze nyní údajně dosahuje více než 11 000 lidí.

Nejvyšší prioritou administrativy je však propuštění devíti Američanů a jednoho stálého obyvatele USA mezi rukojmími. „Myslím, že se musíme zastavit,“ řekl Biden před dvěma týdny na předvolební akci. „Stop znamená, že je čas dostat vězně ven.“

O týden později, když byl dotázán na zprávy, že prosazoval třídenní zastavení bojů, Biden řekl, že požádal Netanjahua o „delší příměří“. Na své čtvrteční tiskové konferenci po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem řekl, že rukojmí máme „na mysli každý den“ a že pracuje na způsobu, jak „udělat období, kdy bude dostatečně dlouhá pauza. “ Aby bylo umožněno jejich propuštění.

Američtí představitelé uvedli, že věří, že příměří umožní Hamásu shromáždit rukojmí a mohla by být přijata opatření k jejich bezpečnému doprovodu přes bojiště. Nebylo jasné, zda do počáteční tranše propuštění budou zahrnuti Američané nebo jiní cizinci. Doufáme, že pokud budou ženy a děti úspěšně propuštěny, budou je následovat další skupiny zajatců.

Brett McGurk, nejvyšší představitel Blízkého východu v Národní bezpečnostní radě Bílého domu, podniká delší cestu do regionu, aby se pokusil prosadit plán propuštění rukojmích, včetně pořádání setkání v Izraeli a Kataru. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v sobotu v Bahrajnu McGurk řekl, že jednání byla „intenzivní a pokračující“.

Propuštění americké matky a její dcery před několika týdny – mezi čtyřmi vězni propuštěnými od začátku války – během krátké pauzy, aby je mohli doprovázet mezinárodní humanitární pracovníci, poskytlo „cestu“ k tomu, „co doufáme bude“. Mnohem větší verze.“

READ  Hongkongská policie nabízí odměny za zatčení 8 prodemokratických aktivistů v zahraničí

Hamas propustil dva Američany, které zadržoval v Gaze

McGurk na konferenci řekl, že propuštění „velkého počtu“ rukojmích Hamásem, o nichž se předpokládá, že jich je celkem 239, „povede k velkému zastavení bojů a masivnímu nárůstu humanitární pomoci. Stovky a stovky kamionů neustále vstupují do Gazy z Egypt.“ Řekl, že při Propuštění rukojmích „Uvidíte velkou a důležitou změnu.“

„Bylo rozumné zastavit boje a propustit rukojmí, ženy, děti, mladé, nemluvňata, všechny,“ řekl McGurk. Původní dohoda nezahrnuje mezi vězni izraelské civilní nebo vojenské muže, z nichž řadu tvoří ženy.

Tato prohlášení vyvolala hněvivé reakce jordánského ministra zahraničí Aymana Safadiho, který si je vyložil jako náznak toho, že zastavení poskytování humanitární pomoci přijde až poté, co budou rukojmí bezpodmínečně propuštěni Hamásem. Al-Safadi řekl: „Probíhá spousta jednání, ale Izrael drží 2,3 milionu Palestinců jako rukojmí… a kvůli této válce je připravuje o jídlo a vodu.“

Úředník administrativy uvedl, že jakýkoli předpoklad, že Spojené státy podmiňují pomoc propuštěním rukojmích, „hrubě dezinterpretoval“ McGurkovy komentáře. „Jakýkoli typ dohody s rukojmími by pravděpodobně vedl ke zvýšení humanitární pomoci,“ řekl úředník. Úředník poznamenal, že Spojené státy neustále tlačí na zvýšení humanitární pomoci civilistům v Gaze.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *