Spojené státy a Japonsko oznamují společnou vojenskou spolupráci na lunární misi NASA

Vedoucí představitelé Spojených států a Japonska se tento týden zavážou k modernizaci své vojenské aliance s cílem vytvořit skutečné operační centrum pro nejdůležitější obranné partnerství tichomořského regionu.

Nastíní také vizi integrované sítě protivzdušné obrany propojující japonské, australské a americké senzory, aby každá země mohla mít úplný obrázek o vzdušných hrozbách v regionu.

Oznámí, že japonský astronaut se stane prvním neamerickým na misi NASA na Měsíc.

To jsou mezi řadou oznámení očekávaných tento týden, kdy prezident Biden přivítá japonského premiéra Fumia Kishidu na středeční státní návštěvě, po níž příští den bude následovat historicky první summit mezi vůdci Japonska, Spojených států a Filipín. .

Tyto summity jsou nejnovější ukázkou snahy Bidenovy administrativy prohloubit to, co nazývá „síť“ aliancí a partnerství v regionu – jasný signál Číně. Japonsko a Spojené státy se v neděli připojily k Austrálii a Filipínám na vojenských cvičeních v Jihočínském moři, což je oblast, o níž Čína tvrdí, že je součástí její námořní dominance.

Zvláště se prohloubily vztahy s Japonskem, náměstek ministra zahraničí Kurt Campbell to nedávno nazval „základním kamenem naší angažovanosti v indicko-pacifickém regionu“.

Zisky se však neobešly bez určitých ekonomických tlaků. V poslední době byli japonští představitelé frustrováni Bidenovým veřejným odporem vůči nabídce Nippon Steel ve výši 14,9 miliardy dolarů na převzetí US Steel, přičemž prezident prohlásil, že pro skomírajícího průmyslového giganta je „životně důležité“ zůstat v amerických rukou.

Ale Tokio, říkají tamní úředníci, chápe nutnost postavit se Bidenově volebnímu uchvácení moci a navenek zůstalo tiché. Obě vlády zdůraznily, že je na společnostech, aby tuto záležitost vyřešily, a byly rozhodnuty nezkazit návštěvu tohoto týdne.

Rostoucí agresivita Číny v regionu sblížila Japonsko a Filipíny se Spojenými státy, protože jejich bezpečnostní zájmy se sbližují. V posledním roce a půl Japonsko provedlo zásadní reformy svých národních bezpečnostních a obranných strategií a zavázalo se k nákupu amerických raket Tomahawk a vybudování vlastních protiúderových kapacit. Filipíny poskytly americké armádě přístup k dalším základnám na svých ostrovech.

READ  Kdo je svatá Brigid a proč se 1500 let po své smrti stala takovou inspirací?

Představitelé Bidenovy administrativy tvrdí, že vztah mezi Spojenými státy a Japonskem je ve své vůbec nejsilnější formě. „Musí existovat trvalá úroveň vzájemné důvěry,“ řekl jeden japonský úředník, který mluvil jako ostatní vysocí úředníci v obou hlavních městech. Pod podmínkou anonymity projednat plánování summitu.

Kishida, který ve čtvrtek přednese projev před společným zasedáním Kongresu, vyzdvihne aspirace Japonska stát se globálním lídrem. Na summitu G7 v japonské Hirošimě loni Kishida shromáždil podporu Ukrajině, rozšířil účast globálního Jihu na setkání vyspělých demokracií a vyzval ke společné akci proti ekonomickému nátlaku – slabě zastřené kritice Číny.

Vysoký představitel Bidenovy administrativy uvedl, že Japonsko se „v mnoha ohledech spojuje se Spojenými státy jako spojenec v NATO“.

Vysoký představitel administrativy řekl, že ačkoli Biden vyjádří svůj záměr posílit strukturu společného vojenského velení USA v Japonsku, konkrétní plán neprozradí. Ministr obrany Lloyd Austin musí plán ještě schválit, po konzultaci s prezidentem a nastupujícím velitelem amerického indo-pacifického velitelství Adm. Řekl to úředník Samuel Paparo.

Mezitím Tokio oznámilo plány na zřízení Společného operačního velitelství do roku 2025, které bude řídit všechny Japonské vojenské operace, krok, o který Spojené státy dlouho usilovaly. Tokio na oplátku chce, aby tak učinil Washington Vytvoření operačního velení v Japonsku. Společné operace amerického personálu v Japonsku jsou v současné době řízeny společností Indo-Pacom, která má sídlo na Havaji.

„Pokud by dnes Čína zaútočila na Tchaj-wan, Spojené státy a Japonsko by se snažily formulovat společnou reakci,“ řekl Christopher Johnston, bývalý hlavní poradce Bidenova Bílého domu pro východní Asii, který nyní pracuje v Centru pro strategická a mezinárodní studia. „S opravdovým operačním velením v Japonsku budeme mít mnohem lepší schopnost koordinovat vojenské operace v reálném čase.“

READ  Švýcarští bankéři obvinění, že jim došly miliony spojené s Putinovým přítelem

Kishida a Biden budou také diskutovat o rozšíření společné výroby obranného vybavení. Japonci již vyrábějí střely Patriot v licenci Raytheonu a zavázali se jich vyvézt desítky do Spojených států, aby doplnili vyčerpané zásoby zaslané na Ukrajinu a další spojence. Ačkoli Biden a Kishida ve svém společném prohlášení nezmíní konkrétní zbraňové systémy, o rozšíření výroby Patriotu by se mohlo soukromě diskutovat spolu s možností zřízení dalších nových výrobních linek v příštích letech, uvedli američtí představitelé.

Obě země také zdůrazní ekonomické investice, zejména do výroby baterií pro elektromobily, kde Washington potřebuje pomoc Tokia k zahájení výroby a odvrácení dominance Pekingu.

„Preferujeme spoléhat se na země nebo vlády, které mají hodnoty více konzistentní s našimi,“ řekl Willie Shih, profesor na Harvard Business School.

Japonské bateriové společnosti oznámily v posledních letech v USA investice za více než 20 miliard dolarů. Toyota uvedla, že utratí téměř 14 miliard dolarů za obří továrnu na baterie v Liberty v Severní Karolíně, kterou Kishida tento týden navštíví. Panasonic, který již provozuje továrnu na baterie s Teslou v Nevadě, investuje až 4 miliardy dolarů do další továrny v Kansasu. Honda a partner společného podniku LG Energy Solution z Jižní Koreje utrácejí více než 4 miliardy dolarů za továrnu na baterie v Ohiu.

Japonský představitel řekl, že stále existuje napětí ohledně toho, co je považováno za protekcionistické daňové úlevy Bidenovy administrativy na elektrická vozidla vyrobená v USA, ale to se „zdá méně důležité“ než „problém přílišného spoléhání na Čínu“ u klíčového zboží, jako je solární energie. panely a kritické kovy.

Úředník však dodal, že z pohledu Tokia zůstává nevyřešený hlubší geostrategický problém: odpor Washingtonu k přistoupení k Transpacifické obchodní dohodě, jejíž 11 členy zahrnuje Kanada, Austrálie, Japonsko, Mexiko a Chile. Přestože Obamova administrativa obchodní dohodu podpořila a vyjednávání vedla, negativní nálada voličů v období před volbami v roce 2016 jasně ukázala, že schválení Kongresem bude velmi obtížné.

READ  Pákistánská mládež podporovala Imrana Khana a postavila tradiční politiku na hlavu

Vzhledem k protekcionistickým motivům obou stran Bidenova administrativa vážně neuvažovala o tom, že by se chtěla připojit. Mezitím o to požádaly Čína a Tchaj-wan.

„Přítomnost Spojených států v nejpokročilejší dohodě o volném obchodu na světě bude důležitá,“ řekl úředník s odkazem na Komplexní a progresivní dohodu o transpacifickém partnerství, známou jako CP-TPP.

„Budeme pokračovat ve zvyšování strategické důležitosti,“ řekl úředník.

Spojené státy také pociťují frustraci vůči Japonsku, zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti. Japonské národní bezpečnostní systémy byly kompromitovány čínskými vládními hackery a Washington Tokiu řekl, že musí pokračovat v posilování zabezpečení své sítě, a to i v oblasti zpravodajských služeb.

Campbell minulý týden v Centru pro novou americkou bezpečnost řekl, že američtí představitelé povzbuzovali Tokio, „aby se vládní činitelé zodpovídali za tajemství, kterým důvěřují“. „Je spravedlivé říci, že Japonsko některé z těchto kroků podniklo, ale ne všechny.“

Přestože se zahraniční politika administrativy soustředila na války v Evropě a na Blízkém východě, vrhla diplomatickou pozornost na spojence a partnery v Asii a Tichomoří. S Kishidovou návštěvou ve středu se budou konat čtyři z pěti Bidenových státních večeří pro představitele indicko-pacifických zemí, včetně Indie, Jižní Koreje a Austrálie. Oceněn byl i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Christian Davenport přispěl k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *