Šalamounovy ostrovy: Volby v Tichomoří pečlivě sledovány Čínou a Západem

Šalamounovy ostrovy: Volby v Tichomoří pečlivě sledovány Čínou a Západem

zdroj obrázku, BBC mediální akce

Komentář k fotce, V den voleb je v hlavním městě Honiara slavnostní atmosféra, kdy příznivci tančí na hudbu a foukají na lastury.

Na Šalamounových ostrovech je noc před volbami známá jako „Ďáblova noc“.

Političtí kandidáti nabízejí úplatky, rozdávají vše od hotovosti po pytle rýže a solární panely čínské výroby, aby si zajistili hlasy na poslední chvíli.

Kupování hlasů je běžnou taktikou voleb v tichomořské zemi a je těžké ji vymýtit, navzdory zpřísňujícím se volebním zákonům.

Ale to není důvod, proč se některé světové velmoci zajímají o středeční volby.

Tento vzdálený ostrovní stát hraje klíčovou roli v boji mezi Čínou a Spojenými státy – s jejich spojencem Austrálií – o vliv v regionu.

Ale zpět na zem se voliči zaměří hlavně na své bezprostřední potřeby.

Více než 80 % ze 700 000 obyvatel žije mimo hlavní město Honiara – většina z nich nemá přístup k základním službám, jako je elektřina, lékařská pomoc, školy a doprava.

Volební den je slavnostní příležitostí – pouliční večírky v Honiaře a voliči střílející lastury v průvodech. Místní ale chtějí zlepšení.

„Jsem opravdu vzrušený [to vote] Jedna volička, identifikovaná pouze svým křestním jménem, ​​Jodi, řekla BBC: „Těšíme se na změnu a také se těšíme na změny.“

I když je pro vládu dobré zapojit se do zahraničních vztahů, obyvatelé Šalamounových ostrovů chtějí, aby se příští zvolení vůdci „soustředili také na místní úroveň,“ řekla Markleen Kirimama (44).

„Každá vláda, která poté převezme moc, musí dělat to, co chtějí lidé na Šalamounových ostrovech,“ řekl: „Chceme vůdce, kteří se starají o naše potřeby.“

zdroj obrázku, BBC mediální akce

Komentář k fotce, Jodi je prvním voličem v hlavním městě Honiara

Proč je na kandidátce Čína?

V důsledku toho by hlasování mohlo být vnímáno jako „referendum“ o objetí Číny ze strany současného vůdce Manasseha Sogavara, říká učenec Edward Kafanov, který zemi procestoval kvůli své knize „Divided Islands“, která dokumentuje obrat národa k Pekingu.

„Premiér se velmi obratně přiklonil [geopolitical competition] A manipulovat každou z těchto hlavních a regionálních mocností proti sobě, abychom získali neuvěřitelné ústupky.“

Šalamounovy ostrovy se nacházejí asi 1600 kilometrů (900 mil) severně od Austrálie a jsou jednou z nejchudších zemí v regionu kvůli desetiletím kmenových konfliktů.

Do roku 2017 zde mírovou misi vedla Austrálie.

Poté, dva roky po skončení mise, premiér Sogavare opustil desítky let trvající diplomatické styky své země s Tchaj-wanem ve prospěch Pekingu. V roce 2022 podepsal s Čínou bezpečnostní dohodu – jejíž podrobnosti stále nejsou veřejně známé.

To spustilo velký poplach pro Austrálii a její další tichomořské sousedy. V jednu chvíli se hovořilo o tom, že by smlouva mohla umožnit zřízení čínské námořní základny v tichomořské oblasti ovládané USA, což Sogavare popíral.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce, Premiér Šalamounových ostrovů Sogavare (třetí zleva) je pozván na setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem (první zprava) v Pekingu v roce 2019

Pokud však znovu zvítězí, premiér se zavázal pouze prohlubovat vazby – Peking považuje za zajištění budoucí prosperity jeho země a zároveň dává najevo své antipatie k tradičnímu partnerovi Austrálii a Spojeným státům.

Čínská pomoc a investice do země proudily od dohody a přinesly nové stadiony, silnice a další infrastrukturu. Čína je hlavním infrastrukturním partnerem Šalamounových ostrovů, řekl Sogavare OSN loni.

Jak probíhají volby?

Lidé na zhruba 900 ostrovech zamíří do volebních místností mezi 07:00 místního času (23:00 GMT) a 16:00, aby hlasovali pro zástupce na národní a regionální úrovni.

Zbývá obsadit 50 poslaneckých křesel. Poté probíhají jednání o vytvoření vládnoucí koalice, přičemž zástupci mezi sebou hlasují o zvolení premiéra.

Historicky nebyly stranické linie pevně dané a více než 100 kandidátů kandiduje jako nezávislí. Kandidátů je pouze 20, což je dlouhodobý problém.

Dvě konkurenční koalice (DCGA a CARE) staví dostatek kandidátů na vítězství, říká tichomořská analytička Meg Keaneová z australského Lowy Institute for Foreign Policy Research.

zdroj obrázku, srpen/Reuters

Komentář k fotce, Minulý týden se do hlavního města sjeli příznivci různých kandidátů

Hlavními kandidáty na premiéra jsou:

  • Současný vůdce Manasseh Sogavare (koalice DCGA), která je považována za dobře postavenou na to, aby se vrátila k moci díky režimům politických výdajů, které upřednostňují stávající vládu. Čtyřikrát působil jako předseda vlády, ale žádný premiér nebyl znovu zvolen na po sobě jdoucí období
  • Peter Keniloria Jr., vůdce United Party (UP), chce zrušit čínskou bezpečnostní dohodu a upřednostňuje vztahy se západními zeměmi. Je bývalým představitelem Organizace spojených národů a synem prvního premiéra ostrovů po získání nezávislosti na Británii
  • Matthew Weale a bývalý premiér Rick Ho (CARE), kteří vytvořili koalici zaměřenou na vzdělávání, zdraví a zahraniční politiku, která upřednostňuje národní zájmy Šalamounových ostrovů.
  • Gordon Darcy LiloStrana pro pokrok venkova na Šalamounových ostrovech (SEPRA), je bývalý premiér bojující za změnu

Jaké jsou obavy z hlasování?

Kromě geopolitiky jsou to podle analytiků volby velmi důležité pro podporu demokracie v zemi s historií nepokojů a převratů.

Jsou to také teprve druhé volby v zemi od odchodu australské regionální asistenční mise.

V zemi jsou přítomni volební pozorovatelé, aby sledovali, zda hlasování splňuje spravedlivé a svobodné standardy, a to uprostřed dlouhodobých obav z praktik, jako je „Ďábelská noc“. Volební monitorovací zpráva australských akademiků zjistila, že v posledních volbách v roce 2019 Kandidáti volně distribuovali peníze a další zboží.

„Na Šalamounových ostrovech jsou volby hlavně o místních záležitostech a závazcích,“ říká Dr. Keane: „Kandidáti s hlubokou kapsou a bohatí podporovatelé jsou schopni lépe lobbovat a dokonce si kupovat hlasy.

Ale korupce je také endemická v jednáních po hlasování, kde se „peníze, ministerské sliby a zabavení hotelů používají k zajištění podpory vládnoucím koalicím“. Podle Dr. Keane ve svém volebním briefu minulý týden.

zdroj obrázku, srpen/Reuters

Komentář k fotce, Na Šalamounových ostrovech se dnes konají celostátní a místní volby

Někteří politici také tvrdili, že Peking se vměšoval do voleb, a někteří výzkumníci poukázali na to, jak se to stalo Čínská ambasáda předala dárky Rybářské sítě, nože, vodní nádrže a solární lampy byly dodány do hlavní provincie Malaita, několik dní před hlasováním.

Předchozí výzkum australských akademiků zjistil, že Čína a před ní Tchaj-wan investovaly dolary do „fondů na rozvoj volebních obvodů“ pro členy parlamentu, čímž efektivně uplácely peníze za použití.

Dr. Kane říká, že tyto hrnce proudily téměř výhradně k poslancům, kteří podporovali premiéra Sogavara.

Další zprávy od Deepak Bhattarai pro BBC Media Action

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *