České obce, jejichž prostředky jsou zmrazeny v ruských bankách, žádají o pomoc stát

Desítky českých obcí a měst, stejně jako čtyři regionální správy země, v posledních letech zpřístupnily část svých veřejných prostředků ruské Sberbank. Ruská invaze na Ukrajinu a následné oddělení banky od západního finančního systému zanechalo tyto peníze nedostupné.

Pro orgány kraje Vysočina to znamená ztrátu 2 miliardy korun, minimálně do doby vypořádání zbývajícího majetku Sberbank v ČR, který je v likvidaci. Pro město Oherský Brod na jižní Moravě to přitom znamená odříznutí od veřejných prostředků v hodnotě 21 milionů korun. Zpravodajský web Seznam Zprávy, celkem lze ve Sberbank zmrazit více než 2,5 miliardy korun regionálních veřejných prostředků.

Toto zlehčování politických rizik vedlo mnoho dotčených oddělení k hledání nouzových řešení. Jedním z nich je starosta slezského města Volník Peter Ertel.

Může to vést ke snížení investic a výdajů na údržbu. Může to také znamenat, že si budeme muset půjčit.“

Od té doby se na Svaz měst a obcí ČR obrátilo s žádostí o pomoc asi 80 obcí. Místopředseda svazu Miroslav Obanik Českému rozhlasu řekl, že je nyní potřeba zajistit, abychom neriskovali další utápění v dluzích.

„Zaregistrovali jsme již několik firem, které tvrdí, že jsou schopny pomoci vyžádat si vrácení peněz výměnou za úspory. Nechci, aby to skončilo tak, že starostové v rámci likvidace Sberbank nedostanou nic, popř. dostanou zpět jen velmi málo a zároveň musí. Musí platit více peněz ve formě proviantů.“

Blížící se letošní komunální volby podle něj mohou vyvinout větší tlak na obce k náhlým krokům, kterých mohou později litovat.

„To platí zejména v případě obcí, které ztratily přístup k finančním prostředkům používaným k financování již probíhajících investic. Plánované projekty můžete odložit, ale ty, které jsou již financované, musí zůstat zajištěny stálým peněžním tokem. Získávání úvěrů může být v tomto Spojení je riskantní vzhledem k vysokým úrokovým sazbám.“

Ve čtvrtek mají o problému jednat a hledat řešení zástupci Svazu měst a obcí a ministerstva financí. Součástí jednání bude hledání cest, jak vytvořit jasnou linii komunikace mezi likvidátory Sberbank a regionálními správami, která podle Úpánika dosud téměř neexistovala.

READ  Česká policie zatýká pašeráky v rámci nových hraničních kontrol, protože příliv migrantů prudce vzrostl

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.