Spisovatel Milan Kundera věnuje svůj archiv České knihovně

Spisovatel Milan Kundera věnuje svůj archiv České knihovně

Praha Milan Kundera, 91letý, autor „Nesnesitelné lehkosti bytí“ a dalších slavných románů, se rozhodl darovat svou soukromou knihovnu a archiv veřejné knihovně v českém městě, kde se narodil a prožil své dětství.

Moravská zemská knihovna v Brně ve čtvrtek uvedla, že celá sbírka bude na podzim přestěhována z Kunderova bytu v Paříži.

Mezi darované předměty patří edice Kunderových knih v češtině a dalších asi 40 jazycích, články od něj a o něm, publikované recenze a kritiky jeho děl, výstřižky z novin a licencované fotografie a kresby autora.

Vše bude dostupné veřejnosti, většina z toho v digitálních kopiích, uvedla knihovna.

Český ministr kultury Lubomír Zaorálek tento krok uvítal a označil jej za „výjimečnou kulturní událost“.

Kundera uprchl z komunistického Československa a od roku 1975 žije ve Francii. Právě ve Francii vydal své nejslavnější knihy, včetně Knihy smíchu a zapomnění (1979), Nesnesitelná lehkost bytí (1984) a Umění být. „Román“ (1986) a „Nesmrtelnost“ (1990).

Jeho pozdější francouzsky psaná díla nebyla dosud do češtiny přeložena. Kunderova manželka Věra řekla knihovně, že její manžel spolupracuje s překladatelem na prvním českém vydání jeho románu „Nevědomost“ z roku 2000.

Autor žije ve virtuální izolaci, domů cestuje pouze inkognito a nikdy nemluví s novináři.

Copyright 2020 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

READ  Novak Djokovič není v imigračním zadržování sám

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *