Návrat vzorku asteroidu má více, než se očekávalo

Návrat vzorku asteroidu má více, než se očekávalo

Vědci, kteří pracovali na otevření nádobky na vzorky obsahující kameny a prach z asteroidu Bennu, narazili na problém: Je toho hodně.

Proces demontáže hlavy TAGSAM (Touch Sample Acquisition Mechanism) trvá déle, než se očekávalo, z důvodu… Při sejmutí víka plechovky bylo nalezeno množství materiálu NASA minulý týden knihy V příspěvku na blogu. Ale to není špatný problém.

V říjnu 2020 přistála sonda OSIRIS-REx na blízkozemním asteroidu Bennu. Z jeho povrchu vytáhl vzorek. Vědci očekávají, že naleznou další části asteroidu v podnosu mimo TAGSAM, kloubové rameno na kosmické lodi s kulatou vzorkovací hlavou na konci sloužící k zachycení vzorku. Tato hypotéza vznikla, když podle NASA pozorovali částice pomalu unikající z hlavy před uložením. Tento předpoklad byl nejen správnýale také tam byly tmavé částice pokrývající vnitřek víka pouzdra a základnu obklopující TAGSAM, mnohem více, než se očekávalo.

„Nejlepší problém, který máme, je, že je tam spousta materiálu a jeho shromažďování trvá déle, než jsme čekali,“ uvedl v prohlášení Christopher Sneed, zástupce vedoucího kurátorského procesu OSIRIS-REx v Johnsonově vesmírném středisku NASA. „Existuje spousta materiálu mimo hlavu TAGSAM, který je zajímavý sám o sobě. Je opravdu úžasné, že tam všechen tento materiál máme.“

Když bylo hliníkové víko plechovky se vzorkem poprvé odstraněno, tým mise Na povrchu avioniky pouzdra byl nalezen černý prach a úlomky. Vědci nyní provádějí rychlou analýzu tohoto počátečního vzorku, „která poskytne předběžné pochopení Bennuova materiálu a toho, co můžeme očekávat, že najdeme, až bude shromážděný vzorek odhalen,“ napsala NASA.

Bennu je malý blízkozemní asteroid, který kolem Země proletí zhruba každých šest let. Vědci se domnívají, že Bennu se mohl oddělit od mnohem většího asteroidu bohatého na uhlík asi před 700 miliony až 2 miliardami let a od té doby se pohyboval blízko Země. Analýza vzorku asteroidu může vědcům pomoci dát dohromady příběh o původu Země a o tom, jak mohly být základní prvky života na naši planetu dodány asteroidy.

READ  Cvičení může zvýšit účinnost vakcín proti Covid-19

Předběžné výsledky ze vzorku spolu s některými snímky hornin a prachu budou odhaleny během živého vysílání 11. října v 11:00 ET.

Během nadcházejících týdnů přesune kurátorský tým v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu hlavu TAGSAM do jiné specializované rukavice, kde bude rozebrána, aby se uvnitř odhalil shromážděný vzorek.

Mise OSIRIS-REx Vypadlé vzorky asteroidů V poušti Utah 24. září, kam byla letecky převezena do čisté místnosti. Odtud tým pro čisté prostory zabalil všechny části vzorkové kapsle pro přepravu letadlem do Johnsonova vesmírného střediska. Tým je velmi opatrný, aby nedovolil, aby se do podnosu na vzorky dostaly nějaké zemní nečistoty, a zachoval tak životní příběh nedotčený.

Chcete-li ve svém životě více cestovat vesmírem, sledujte nás X (dříve Twitter) a vlastní záložka Gizmodo Vesmírné lety strana.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *