Snaha slovenského prezidenta o narovnání vztahů s Českem pravděpodobně selže, říkají experti – Euractive

Snaha slovenského prezidenta o narovnání vztahů s Českem pravděpodobně selže, říkají experti – Euractive

Ivan Korčok, slovenský proevropský prezidentský kandidát a vítěz prvního kola, dal jasně najevo svůj záměr napravit vztahy s Českou republikou, i když experti se domnívají, že to nebude stačit kvůli rozdílným postojům k ruské válce na Ukrajině.

Setkání slovenského ministra zahraničí Juraje Planara s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Turecku začátkem března, nedávné přerušení mezivládních konzultací a vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica o zájmu České republiky podporovat Ukrajinu narušily vztahy. Kdysi blízké národy se proměnily ve skály.

Přestože se situace od té doby uklidnila a zástupci obou zemí se několikrát setkali, mezi vítězem druhého kola prezidentských voleb ze 6. dubna a bývalým premiérem Peterem Pellegrinim, spojencem Figa, by mohla nastat nová dynamika. ke vztahu.

„Ani voliči vládní koalice nesouhlasí s tím, abychom se izolovali, uráželi naše nejbližší partnery a pálili mosty s našimi nejbližšími přáteli, Českou republikou a Polskem,“ řekl Gorkoc, bývalý ministr zahraničí Slovenska. Překvapivé vítězství v prvním kole voleb v sobotu.

Mnoho politických expertů se však vyjádřilo k tomu, co lze očekávat po dalším závěrečném kole 30. března.

„Pokud Pellegrini vyhraje, můžeme očekávat, že vztahy mezi českými prezidenty budou stabilní, ne nad úrovní, jakou byly mezi Petrem Pavlem a Petrem Pavlem. [President] Zuzana CAputová. K nadstandardu přispěla určitá chemie a podobný světonázor,“ uvedl nedávno politolog z Masarykovy univerzity Pavel Saradin. Novinky.cz.

„S Korčokem může nadřazenost pokračovat, protože si myslím, že si v mnoha oblastech rozumí,“ dodal.

Tato slova zopakovali slovenští političtí experti, které oslovila Uractive Slovakia.

Gorkoc podle nich může pokračovat v politické tradici bývalých slovenských prozápadních prezidentů Andreje Kisky (2014-2019) a Zuzany Čaputové (2019-dosud) a „pokusit se mírnit přehnané kroky“ Ficové vlády.

Jít ve stopách Čaputové však nebude stačit, aby se Bratislava „vykoupila“ ve vztazích s ostatními zeměmi, jak upozorňuje politolog z Ekonomické univerzity v Bratislavě Radoslav Štefančič.

READ  Místopředsedkyně Dolma Tsering Daikong se zúčastnila oslav státního svátku České republiky

„Prezidentské volby neovlivňují směřování slovenské zahraniční politiky, protože o tom rozhoduje vláda,“ řekl Štefančič Uractive Slovakia.

„O něčem jiném však budou ústní prohlášení představitelů vlády. Pellegrini by je jako prezident tiše toleroval. Korčok se naopak jednoznačně přikloní na stranu našich západních partnerů,“ dodal expert.

Štefančič ale upozornil, že Slovensko bude mít problém bez ohledu na to, kdo bude v prezidentském paláci sedět, protože „slovenský premiér už na některých jednáních nepřivítal prozápadního lídra, i když sedí v prezidentském paláci. “.

„Takže ne prezident, ale vláda bude mít hlavní slovo ve slovenské zahraniční politice,“ dodal Štefančič.

(Ondřej Plevák | Euractiv.cz, Natalia Silenská | Euractiv.sk)

Přečtěte si více s Euractiv

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru EU Elections Decoded

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *