Slovinský architekt Jose Pleknik zanechal v české architektuře výraznou stopu.

Pleknik se narodil 23. ledna 1872 ve slovinském hlavním městě Lublani, tehdejšího Rakousko-Uherska. V dětství se věnoval kreslení jako koníčku a získal stipendium na průmyslovou školu v nedalekém rakouském městě Kras. Plegnick později pokračoval ve studiu na prestižní vídeňské Akademii umění, kde byl žákem Otto Wagnera, předního člena vídeňského hnutí za secesi.

Jose Plenick Foto: Wikimedia Commons, veřejná doména

Pleknick navrhl mnoho budov ve Vídni na počátku 19.-20. století. V roce 1911 se přestěhoval do Prahy, kde byl pověřen dohlížet na rekonstrukci pražské pevnosti po vzniku Československa na konci 1. světové války. Historik architektury Zdeněk Lukeš říká, že byl najat, aby navrhl mimo jiné kancelář prezidenta Mazarika, a že to dostal zadarmo.

„Každý ví, že Plenicka peníze nezajímaly. Řekl, že je pro něj velkou ctí pracovat pro prezidenta Masariho a Prahu.

Mezi mnoha přístavbami Pražského hradu, které Pleknik provedl, bylo umístění obelisku vedle katedrály sv. Víta. Dalších 14 let se podílel na úpravách zámku a nádvoří, navrhování a instalaci pomníků a soch a navrhování mnoha nových interiérů.

Přestože se slovinský architekt vrátil do Lublaně na počátku 20. let 20. století, během války navrhl v Československu mnohem více ikonických budov. Mezi nimi byl nejunikátnější kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Girihoz Bodipat v Praze.

V budově jsou umístěny největší hodiny v České republice a farář kostela John Hoegel říká, že byla postavena tak, aby do ní vstoupilo co nejvíce světla.

READ  Česká republika může vůči Rusku po volbách - odborném - světě přijmout „mírná opatření“

„Jsou tam všemožné škvíry a otvory, které propouštějí denní světlo. Opravdu to pomáhá umocnit atmosféru během mše a působí také jako krásný symbol jakéhosi tajemna.

Plečnik působil také jako prezident zámku Lány a při rekonstrukci několika projektů v Praze a rozsáhlém Československu. Patří sem i návrh Rothmeierovy vily v Praze, na které pracoval se svým studentem Otto Rothmeierem.

Kromě Československa navrhl Pleknik mnoho staveb ve svých rodných městech Lublani a Vídni. Slovinský architekt zemřel v roce 1957. V loňském roce byly některé práce, které vykonal ve Slovinsku, přidány na seznam památek světového dědictví.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *