Slovensko se dohodlo s Polskem na dodávkách stíhaček na Ukrajinu

Stíhací letoun MiG-29 ruské výroby přistává na letecké základně Malachy poblíž Malachy na Slovensku 27. srpna 2022. REUTERS/David W Černý

PRAHA (AP) – Slovenská vláda v pátek schválila plán zásobit Ukrajinu 13 stíhačkami MiG-29 ze sovětské éry a stala se tak druhým členem NATO, který vyslyšel žádosti ukrajinské vlády o pomoc při obraně před invazí ze strany Ruska.

Premiér Eduard Heger během tiskové konference oznamující rozhodnutí prohlásil, že jeho vláda je „na správné straně dějin“. Heger již dříve na Twitteru uvedl, že vojenská pomoc je pro Ukrajinu zásadní pro obranu sebe a celé Evropy proti Rusku.

Přečtěte si více: Vyšetřování podporované OSN našlo důkazy o ruských válečných zločinech na Ukrajině

Polsko ve čtvrtek oznámilo dodání zhruba tuctu letounů MiG-29 na Ukrajinu, které by měly být dodány během následujících čtyř dnů. Polsko i Slovensko již dříve naznačily ochotu vyhovět ukrajinským žádostem o vojenská letadla, ale pouze v rámci širší mezinárodní aliance.

Heger řekl, že postup jeho vlády byl „úzce koordinován s polskou stranou, Ukrajinou a dalšími spojenci“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že slíbené lety jsou dalším příkladem toho, jak členové NATO „zvyšují úroveň své přímé účasti v konfliktu“.

„Dodávka vybavení přirozeně nemá žádný dopad na výsledek speciální vojenské operace, ale může přinést více neštěstí Ukrajině a ukrajinskému lidu,“ řekl Peskov během konferenčního hovoru s novináři.

Slovensko dostane od Evropské unie odškodnění 200 milionů eur (213 milionů dolarů) a zbraně v hodnotě 700 milionů eur (745 milionů dolarů) od Spojených států výměnou za dodání své flotily MiG-29 Ukrajině, řekl ministr obrany Jaroslav Knott. .

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně žádal Západ o bojové letouny, spojenci NATO se však drželi zpátky s odkazem na obavy ze zvýšení role aliance ve válce.

READ  Rusko požaduje, aby v pondělí večer opustilo 20 českých velvyslanců v reakci na pražské vyloučení - RT Rusko a bývalý Sovětský svaz

Přečtěte si více: OSN prodloužila dohodu s Ruskem o povolení vývozu potravin a hnojiv z Ukrajiny

V reakci na čtvrteční oznámení Polska Bílý dům uvedl, že krok Varšavy nebude mít žádný dopad na prezidenta Joea Bidena, který odolal výzvám k poskytnutí amerických F-16 Ukrajině, a že ostatní země by měly vysvětlit své vlastní postoje.

Varšavský generální ředitel GMF East Michał Baranowski, který je součástí think-tanku German Marshall Fund, uvedl, že změna podmínek nyní umožňuje takový krok od počáteční neochoty reagovat na žádost Ukrajiny.

„Od té loňské diskuse bylo překročeno mnoho červených čar,“ řekl Baranowski agentuře Associated Press telefonicky. Posílání MiGů nyní „není stejně tvrdý politický prodej jako loni.“

Ukrajina může okamžitě nasadit MiGy bez jakéhokoli výcviku.

Zelenskyj se na útěku odvolal přímo na Hagera na summitu EU minulý měsíc v Bruselu.

Slovensko uzemnilo své MiGy v létě kvůli nedostatku náhradních dílů a odbornosti na jejich údržbu po návratu ruských techniků domů. Při absenci vlastního letounu nabídli spolučlenové NATO Polsko a Česká republika sledování slovenského vzdušného prostoru.

Vidět: Od konce války na Ukrajině uplynul rok

Před rozsáhlou ruskou invazí v únoru 2022 měla Ukrajina několik desítek MiGů-29 zděděných po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, ale nebylo jasné, kolik jich zůstalo ve službě po více než roce bojů.

Slovenská vláda, která se rozhodla podepsat s Ukrajinou bilaterální dohodu o letadlech, má pouze omezené pravomoci poté, co v prosincovém hlasování o důvěře svrhla koaliční vládu vytvořenou po volbách v zemi v roce 2020.

Příští volby se konají v září, kdy je pravděpodobnější, že vyhrají opoziční strany. Mezi její vůdce patří populistický bývalý premiér Robert Fico, který je proti vojenské podpoře Ukrajiny a sankcím EU vůči Rusku a prohlásil, že slovenská vláda nemá mandát poskytovat Ukrajině válečná letadla.

READ  Bratři, Czech Electro's Rising Stars, hrají ve středu Fleda - Brněnský deník

Opoziční strany včetně Ficovy strany Smer-sociální demokracie v pátek rozhodnutí vlády odmítly a pohrozily žalobou.

Slovensko podepsalo smlouvu na nákup 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72, ale dodávka byla posunuta o dva roky zpět na začátek roku 2024.

Vanessa Gera přispěla ve Varšavě v Polsku.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *