Severní Korea viní z vypuknutí COVID „cizí věci“ poblíž hranic s jihem

SOUL (Reuters) – Severní Korea v pátek tvrdila, že první propuknutí viru COVID-19 v zemi začalo tím, že pacienti přišli do kontaktu s „cizími věcmi“ poblíž hranic s Jižní Koreou, přičemž z vlny infekcí zřejmě obvinili souseda. v izolované oblasti. země.

Oficiální korejská ústřední tisková agentura uvedla, že Severní Korea při oznamování výsledků vyšetřování nařídila lidem, aby se „ostražitě zabývali podivnými věcmi pocházejícími z větrných a jiných povětrnostních jevů a balonů v oblastech podél demarkační linie a hranice“.

Agentura se přímo nezmínila o Jižní Koreji, ale po desetiletí severokorejští přeběhlíci a aktivisté vypouštěli z jihu přes silně opevněnou hranici balony s letáky a humanitární pomocí.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které se zabývá mezikorejskými záležitostmi, uvedlo, že neexistuje „žádná možnost“, aby se virus dostal do Severní Koreje prostřednictvím letáků zasílaných přes hranice.

Podle Korejské ústřední tiskové agentury se u 18letého vojáka a pětileté dívky, kteří přišli na začátku dubna do kontaktu s neidentifikovanými předměty „v kopci kolem kasáren a obytných čtvrtí“ ve východní provincii Kumgang, vyvinuly příznaky a později pozitivně testován na virus. Koronavirus.

Všechny ostatní případy horečky hlášené v zemi od poloviny dubna byly způsobeny jinými nemocemi, uvedla agentura, ale neuvedla žádné podrobnosti.

„Vědecky vzato je těžké uvěřit tvrzení Severní Koreje, vzhledem k tomu, že pravděpodobnost šíření viru skrze věci je velmi nízká,“ řekl Yang Moo-jin, profesor na University of North Korean Studies v Soulu.

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že riziko, že se lidé nakazí COVID kontaktem s kontaminovanými povrchy nebo předměty, je obecně považováno za nízké, i když je možné.

Severní Korea také uvedla, že první dva pacienti se začátkem dubna dotkli neidentifikovaných předmětů ve městě na východě země, ale poprvé bylo známo, že skupina přeběhlíků letos poslala balóny přes hranice koncem dubna ze západní oblasti Gimpo. Přečtěte si více

READ  Thajští námořníci zachraňují kočky před potápějící se lodí, která začala hořet

První přijetí epidemie koronaviru ze strany Severní Koreje přišlo měsíce poté, co zmírnila uzavření hranic, které platilo od začátku roku 2020, aby bylo možné obnovit provoz nákladních vlaků s Čínou.

Lim Yeol-chul, profesor z Institutu studií Dálného východu na univerzitě Kyungnam, řekl, že pro Pchjongjang je těžké ukázat prstem na Čínu.

„Pokud dojdou k závěru, že virus pochází z Číny, budou muset zpřísnit karanténní opatření v pohraniční oblasti, což je další překážkou obchodu mezi Severní Koreou a Čínou,“ řekl Lim.

Severní Korea tvrdila, že vlna COVID vykazuje známky ústupu, ačkoli odborníci mají podezření, že údaje zveřejněné vládou kontrolovanými médii nebyly dostatečně pokryty.

Severní Korea v pátek oznámila, že dalších 4570 lidí vykazovalo příznaky horečky, přičemž celkový počet pacientů s horečkou od konce dubna byl zaznamenán na 4,74 milionu.

Pchjongjang oznámil počet pacientů s horečkou za den, aniž by upřesnil, zda se nakazili COVID, zřejmě kvůli nedostatku testovacích sad.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zprávy Su Hyang Choi a Josh Smith). Střih Leslie Adler, Richard Chang a Raju Gopalakrishnan

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.