Zdá se, že oceán na Saturnově měsíci Enceladus mává

Umělec ukazující jasný pohled na vnitřek Saturnova měsíce Enceladus. Aerosol ledových částic, vodní páry a organických částic z frakcí jižní polární oblasti měsíce. Uznání: NASA / JPL-Caltech

Pohřben pod 20 kilometry ledu, podpovrchový oceán Enceladu – jeden z nich SaturnJeho měsíce se zdají být mávajícími proudy podobné těm na Zemi.

Teorie odvozená z tvaru ledové kůry Encelada zpochybňuje současné myšlení, že globální oceán měsíce je homogenní, s výjimkou vertikálního míchání způsobeného teplem měsíčního jádra.

Enceladus, malá zmrzlá koule o průměru asi 500 km (asi 1/7 průměru zemského měsíce), je šestým největším měsícem Saturnu. Navzdory své malé velikosti přitahoval Enceladus pozornost vědců v roce 2014, kdy letěl nad povrchem měsíce Cassini Kosmická loď detekovala důkazy o svém velkém podzemním prostředí a odebrala vzorky vody z výbuchů podobných gejzíru, ke kterým došlo v prasklinách v ledu v Antarktidě. Je to jedno z mála míst ve sluneční soustavě s kapalnou vodou (jiné místo JupiterMoon Europa), což z něj činí cíl zájmu astrobiologů hledajících známky života.

Globální pohled Enceladus se švestkou

Tento obrázek ukazuje Saturnův ledový měsíc Enceladus se sloupcem ledu, vodní páry a organických částic rozptýlených po zlomeninách v jižní polární oblasti měsíce. Uznání: NASA / JPL-Caltech

Oceán na Enceladu je téměř úplně jiný než na Zemi. Obvod Země je relativně mělký (průměrně 3,6 kilometrů hluboký), pokrývá tři čtvrtiny povrchu planety, je teplejší v horní části slunečních paprsků a chladnější v hloubkách blízko mořského dna a má proudy, které jsou ovlivněny větry; Mezitím se zdá, že Enceladus se rozprostírá po celé planetě a má oceán těsně pod jeho povrchem, který je hluboký nejméně 30 kilometrů a je ochlazován nahoře poblíž ledové kůry a na dně ohříván teplem z měsíčního jádra.

Navzdory rozdílům postgraduální studentka Kalifornského technologického institutu Anna Lobo (MS ’17) poznamenává, že oceány na Enceladu mají proudy podobné těm na Zemi. Práce vychází z měření do Cassini Kromě výzkumu Andrewa Thompsona, profesora vědy a techniky v oblasti životního prostředí, který studoval způsob interakce ledu a vody, aby řídil míchání oceánů kolem Antarktidy.

READ  Rádiový signál byl zachycen ze vzdálenosti 9 miliard světelných let

Oceány Enceladus a Země mají jednu důležitou vlastnost: jsou slané. Jak vyplývá z výsledků zveřejněných v Přírodní vědy o Zemi 25. března mohly rozdíly v slanosti působit jako hybné síly oceánské cirkulace na Enceladu, stejně jako v jižním oceánu Země, který obklopuje Antarktidu.

Lobo a Thompson se spojili se Stevenem Vanceem a Saikiranem Tharimenou Laboratoř tryskového pohonu„A provozováno společností Caltech NASA.

Gravitační měření a výpočty tepla z Cassini Již se ukázalo, že ledová kůra je tenčí u pólů než u rovníku. Thompson říká, že oblasti tenkého ledu na pólech budou pravděpodobně spojeny s táním a oblasti silnějšího ledu na rovníku se zamrzáním. To ovlivňuje oceánské proudy, protože když zmrzne slaná voda, uvolňuje soli a dělá okolní vodu těžší, což způsobuje její potopení. V oblastech tání dochází k opaku.

„Znalost distribuce ledu nám umožňuje stanovit omezení pro cirkulační vzorce,“ vysvětluje Lobo. Ideální počítačový model by na základě Thomsonových studií o Antarktidě naznačoval, že oblasti mrznutí a tání definované strukturou ledu budou souviset s oceánskými proudy. Tím se vytvoří rotace pól-rovník, která ovlivňuje distribuci tepla a živin.

„Pochopení podzemních oblastí oceánu, které mohou být pro život nejvhodnější, jak víme, mohlo by jednoho dne pomoci při hledání známek života,“ říká Thompson.

Odkaz: „Inverze oceánu od pólu k rovníku na Enceladu“, autor: Anna H. Lobo, Andrew F Thompson, Stephen de Vance a Saikiran Tharimina, 25. března 2021, Přírodní vědy o Zemi.
DOI: 10.1038 / s41561-021-00706-3

Název příspěvku: „Obvod od pólu k rovníku zvyšuje cirkulaci na Enceladu“ Tato práce byla podpořena programem strategického výzkumu a technologického rozvoje Jet Propulsion Laboratory. Uzel ledového světa v Ústavu astrobiologie NASA; Nadace Davida a Lucille Packardových.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *