Severní Korea odpálila raketu nesoucí svůj první špionážní satelit

Severní Korea odpálila raketu nesoucí svůj první špionážní satelit

Severní Korea odpálila raketu zřejmě nesoucí vojenský špionážní satelit, která prolétla přes tichomořskou prefekturu Okinawa pozdě v úterý, což přimělo Japonsko, aby krátce vydalo varování před úkrytem na místě v jižní prefektuře.

„Severní Korea vypustila to, o čem tvrdí, že je to vojenský sledovací satelit směrem na jih,“ citovala agentura Yonhap News Agency jihokorejský sbor náčelníků štábů.

Jihokorejská armáda neposkytla žádné další podrobnosti o startu, včetně toho, zda se Severní Koreji letos po neúspěšných startech v květnu a srpnu podařilo dostat satelit na oběžnou dráhu na třetí pokus.

Poté, co se zdálo, že střela – která byla vypuštěna kolem 22:55 – prolétla přes Okinawu a letěla směrem k Tichému oceánu kolem 23:15, bylo prostřednictvím japonského systému J-Alert vzneseno vzácné varování, aby se obyvatelé okamžitě schovali.

Premiér Fumio Kishida, který krátce před půlnocí mluvil s novináři ve své kanceláři v Tokiu, odsoudil start „nejdůrazněji a označil jej za „vážnou situaci týkající se bezpečnosti občanů naší země“.

Kishida řekl, že Japonsko pracuje na sběru informací a bude reagovat ve spolupráci se Spojenými státy a Jižní Koreou.

„I když se (odpálení) nazývalo satelit, byla použita technologie balistických střel,“ řekl. „Je to jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.“

Pchjongjang má podle rezolucí Rady bezpečnosti OSN zakázáno odpalovat balistické střely, ale v minulosti uvedl, že tato opatření se nominálně nevztahují na jeho civilní vesmírný program. Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy však považují starty satelitů za zadní vrátka, jak posílit svůj raketový program, protože se používá podobná technologie.

Kyodo

Mezitím na narychlo zorganizované tiskové konferenci po startu řekl nejvyšší mluvčí japonské vlády, že raketa byla podle všeho odpálena ze severokorejské oblasti Tongchang-ri, která je domovem odpalovací stanice satelitu Sohae.

READ  Trudeau váží předčasné volby Kanady

„Série severokorejských akcí, včetně jejích opakovaných raketových odpalů, ohrožuje mír a bezpečnost Japonska, regionu a mezinárodního společenství,“ uvedl hlavní tajemník kabinetu Hirokazu Matsuno.

Matsuno popsal start jako „velmi problematický čin z hlediska zajištění bezpečnosti obyvatel i letadel a lodí“, ale uvedl, že vláda neobdržela žádné zprávy o škodách nebo škodách.

Odpálení rakety proběhlo před datem oznámeným dříve v úterý, což by znamenalo odpálení rakety mezi středou a 1. prosincem, přičemž Pchjongjang ignoroval varování z Tokia a Soulu, aby s tímto krokem nepokračoval. Bezprostředně nebylo jasné, proč Severní Korea provedla start dříve, ale ve středu se v částech izolované země očekával déšť a zataženo.

Japonsko dříve v úterý „důrazně“ požadovalo, aby Severní Korea zastavila přípravy na start.

Tokio zavedlo protiopatření v rámci přípravy na možné sestřelení rakety nebo trosek, vyslalo baterie pozemní protiraketové obrany PAC-3 na ostrovy Miyako, Ishigaki a Yonaguni na Okinawě a zároveň nasadilo Aegis vybavené námořními silami sebeobrany. ničitelé. Se záchytnými raketami SM-3 – do vod obklopujících Japonsko.

Pozemní protiraketová obranná baterie PAC-3 byla nasazena na základnu Vzdušných sil sebeobrany na ostrově Miyako v prefektuře Okinawa v úterý pozdě.

Pozemní protiraketová obranná baterie PAC-3 byla nasazena na základnu Vzdušných sil sebeobrany na ostrově Miyako v prefektuře Okinawa v úterý pozdě. | Kyodo

Od roku 1998 se Severní Korea pokusila vypustit šest satelitů a zdá se, že pouze dva byly úspěšně umístěny na oběžnou dráhu, z nichž poslední byl v roce 2016.

V pondělí Jižní Korea také požadovala, aby Severní Korea okamžitě zastavila přípravy na start, což naznačuje, že Soul by v reakci na to mohl pozastavit mezikorejskou mírovou dohodu a obnovit letecký dohled na frontách.

Samostatně letadlová loď s jaderným pohonem USS Carl Vinson dorazila v pondělí na jihokorejskou námořní základnu v přístavním městě Pusan ​​jako ukázku spojenecké síly před startem.

Jižní Korea uvedla, že přílet letadlové lodi Vinson – třetí letadlové lodi, která zemi letos navštívila – demonstroval „pevné odhodlání Washingtonu a Soulu reagovat na pokročilé jaderné a raketové hrozby Severní Koreje“.

READ  Jachta spojená s ruským oligarchou Abramovičem kotví v tureckých datech o lodní dopravě v Bodrumu

Poslední start přichází po období relativního klidu – Severní Korea naposledy odpálila raketu 13. září – ačkoli země nadále tvrdě kritizuje rostoucí trojstranné bezpečnostní vazby mezi Tokiem, Soulem a Washingtonem.

K odpálení rakety došlo těsně před návštěvou vůdce Kim Čong-una v Rusku za účelem jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Jižní Korea uvedla, že Pchjongjang dodává Moskvě zbraně výměnou za ruské znalosti v oblasti vesmírných technologií. Během setkání s Kimem Putin navrhl, že by jeho země mohla pomoci Severní Koreji vybudovat satelity.

Severokorejská státní média popsala tamní vesmírný špionážní satelitní program jako „nepostradatelné“ opatření v boji proti americké a spojenecké vesmírné militarizaci.

Severní Korea usiluje o umístění vojenského průzkumného satelitu na oběžnou dráhu jako součást širšího modernizačního plánu pro sledování amerických a spojeneckých sil, ačkoli odborníci na obranu tvrdí, že by to mohlo být extrémně obtížné.

Pozorovatelé také říkají, že není jasné, jak pokročilý je severokorejský satelit, vzhledem k obrovským problémům s výkonem kamery, těžko dostupnými součástmi a omezeným časovým oknem pro zachycení záběrů vojenských míst.

Systém J-Alert varuje před odpálením severokorejské rakety v úterý pozdě v Tokiu.

Systém J-Alert varuje před odpálením severokorejské rakety v úterý pozdě v Tokiu. | Kyodo

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *