Venezuela, Scoria a Afghánistán prohrály hlasování orgánu OSN pro lidská práva

Organizace spojených národů (AFP) – Venezuela, Jižní Korea a Afghánistán v úterý prohrály svá klání o místa v nejvyšším orgánu OSN pro lidská práva Valným shromážděním, které čelilo kritice za zvolení zemí jako Vietnam a Súdán, z nichž obvinilo být chudý humanitární. Záznamy práv.

193členné shromáždění tajným hlasováním odhlasovalo obsazení 14 míst v 47členné Radě pro lidská práva. Místa jsou přidělována regionům, aby bylo zajištěno geografické zastoupení, což je pravidlo, které pravidelně vedlo mnoho regionů k předkládání nesporných seznamů – jako to letos učinila Afrika, východní Evropa a západní státy.

Skupiny pro lidská práva tuto praxi dlouhodobě kritizují a tvrdí, že zbavuje členské státy OSN jakékoli volby zemí v radě a účinně zaručuje místa pro některé země se špatnými výsledky v oblasti lidských práv.

V letošních volbách to byl nejžhavější závod v regionální skupině Latinské Ameriky a Karibiku, o dvě místa se ucházely Chile, Kostarika a Venezuela. Výsledkem bylo, že Chile získalo 144 hlasů, Kostarika 134 a Venezuela 88 hlasů.

Venezuela těsně získala křeslo v Radě pro lidská práva v roce 2019. Luis Charbonneau, ředitel Human Rights Watch při OSN, úterní výsledek přivítal s tím, že Valné shromáždění „správně zavřelo dveře“ snaze Venezuely zůstat v radě.

„Vyšetřovatelé OSN našli důkazy, že (prezident Nicolas) Maduro a další představitelé mohli být zodpovědní za zločiny proti lidskosti na jejich vlastním lidu,“ řekl Charbonneau.

„Vláda, která čelí podobným obviněním, nemá nic společného se sezením v nejvyšším orgánu pro lidská práva v OSN. Nyní členské státy OSN musí hledat způsoby, jak pohnat venezuelské úředníky k odpovědnosti za vážné porušování lidských práv, včetně mimosoudních zabíjení a mučení.“ „.

Další ostře sledovaný závod byl v asijsko-pacifickém regionu, kde se o čtyři místa utkaly Afghánistán, Bangladéš, Kyrgyzstán, Maledivy, Jižní Korea a Vietnam. Bangladéš získal 160 hlasů, Maledivy 154, Vietnam 145 a Kyrgyzstán 126 a vyhlásil vítěze, když porazil Jižní Koreu se 123 hlasy a Afghánistán s 12 hlasy.

READ  "Stunt on them.." - když Serena Williamsová obdržela láskyplný dopis od své nejlepší kamarádky Beyoncé poté, co napsala datum.

„Zvolení zneužívajících vlád, jako je Vietnam, do rady podkopává jeho důvěryhodnost,“ řekl Charbonneau.

Globální centrum pro odpovědnost za ochranu, které vede kampaň proti masovým zločinům zvěrstva, uvedlo: „Volby Súdánu – země, která je v současnosti zapojena do používání nadměrné a smrtící síly proti pokojným demonstrantům a která má za sebou historii zvěrstev – podkopává důvěryhodnost“ Rady pro lidská práva.

V nesporných oblastech rada zvolila seznam Afriky pro Alžírsko, Maroko, Jižní Afriku a Súdán, východoevropské kandidáty z Gruzie a Rumunska a kandidáty západních zemí z Belgie a Německa.

Předseda Valného shromáždění Chapa Krue oznámil výsledky, přečetl jména 14 vítězů a řekl, že nově zvolené národy usednou na svá místa 1. ledna a poběží do 31. prosince 2025. Poté diplomaté v aule zatleskali.

Rada pro lidská práva byla vytvořena v roce 2006, aby nahradila komisi, která byla zdiskreditována špatnými výsledky některých členů v oblasti lidských práv. Ale nová rada brzy čelila podobné kritice, včetně toho, že porušovatelé práv hledali místa, aby ochránili sebe a své spojence.

Valné shromáždění 7. dubna schválilo rezoluci iniciovanou USA o pozastavení členství Ruska v Radě pro lidská práva kvůli porušování lidských práv, kterého se dopustilo při invazi a kontrole částí Ukrajiny.

Hlasování 93 hlasy proti 24 a 58 se zdrželo daleko za dvěma rezolucemi přijatými shromážděním v březnu požadujících okamžité příměří na Ukrajině, stažení všech ruských sil a ochranu civilistů.

Zastupitelstvo 10. května drtivou většinou hlasovalo pro Česko, které v radě nahradí Rusko.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *