Saúdský korunní princ během ropné krize hrozil Spojeným státům ekonomickými bolestmi

Loni na podzim prezident Biden slíbil, že uvalí na Saúdskou Arábii „důsledky“ za její rozhodnutí omezit produkci ropy v době prudce rostoucích cen energií a rychle se blížících voleb ve Spojených státech.

Na veřejnosti saúdská vláda zdvořile hájila své kroky prostřednictvím diplomatických prohlášení. Soukromě však korunní princ Mohammed bin Salman podle důvěrného dokumentu, který získal The Washington Post, pohrozil, že přeruší desítky let starý vztah mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií a uvalí na Spojené státy značné ekonomické náklady, pokud se odvetným opatřením omezí. .

Korunní princ tvrdil, že „již nebude jednat s americkou administrativou“, jak je uvedeno v dokumentu, a slíbil „významné ekonomické důsledky pro Washington“.

O osm měsíců později Biden ještě neuvalil na arabskou zemi důsledky a Mohammed nadále komunikuje s vysokými americkými představiteli, stejně jako tento týden s ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem v saúdském přístavním městě Jeddah.

Není jasné, zda byla hrozba korunního prince předána přímo americkým úředníkům nebo zachycena prostřednictvím elektronického odposlechu, ale její dramatické propuknutí odhaluje napětí v srdci vztahu, který byl dlouho založen na ropě kvůli bezpečnosti, ale rychle se vyvíjel s rostoucím zájmem Číny. Na Středním východě si Spojené státy cení svých zájmů jako největší světový producent ropy.

Americký zpravodajský dokument byl distribuován na platformě Discord pro zasílání zpráv jako součást masivního úniku vysoce citlivých materiálů o národní bezpečnosti.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady řekl: „Nejsme si vědomi takových hrozeb ze Saúdské Arábie.“

„Obecně takové dokumenty často představují jediný snímek okamžiku a nemohou poskytnout úplný obraz,“ řekl úředník, který hovořil pod podmínkou anonymity, aby diskutoval o zpravodajské záležitosti.

Oficiální představitel dodal: „Spojené státy pokračují ve spolupráci s Královstvím Saúdské Arábie, důležitým partnerem v regionu, na prosazování našich společných zájmů a naší společné vize pro bezpečnější, stabilnější a prosperující region, propojený se světem.

Velvyslanectví Saúdské Arábie ve Washingtonu na žádost o komentář nereagovalo.

Mohammed (37) je de facto vládcem Saúdské Arábie poté, co ho jeho otec, král Salmán, jmenoval v roce 2022 premiérem.

READ  Britský kabinet se sešel, protože tlak na nová omezení koronaviru roste

Biden, který se zavázal, že ze Saúdské Arábie jako prezidentský kandidát udělá ze Saúdské Arábie „vyvrhele“, s korunním princem komunikuje jen zřídka, ale jeho prezidentovi jeho prezidentovi postupně obnovili vztahy v naději, že obě země mohou spolupracovat na naléhavých otázkách. , včetně jednoho dávno zpožděného. Mírová dohoda v Jemenu, pokračující příměří v Súdánu, výzvy v boji proti terorismu a přetrvávající neshody ohledně dodávek ropy.

Zlepšený vztah zklamal obhájce lidských práv, kteří doufali v ostřejší rozchod s královstvím s ohledem na Mohamedovu roli při dohledu nad válkou v Jemenu a na hodnocení americké zpravodajské komunity, že v roce 2018 nařídil vraždu publicisty Washington Post Jamala Khashoggiho.

Mohamed popírá, že by nařídil vraždu, ale přiznává, že byla „v mé péči“.

Američtí představitelé tvrdí, že vztah mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií je příliš důležitý na to, aby se nechal oslabit vzhledem k ekonomickému a politickému vlivu Rijádu a námluvám Pekingu s tradičními americkými partnery na Blízkém východě.

„Společně můžeme dosáhnout skutečného pokroku pro všechny naše lidi, nejen abychom čelili současným výzvám nebo krizím, ale také abychom načrtli pozitivní vizi naší společné budoucnosti,“ řekl Blinken ve čtvrtek na společné tiskové konferenci v Rijádu po boku Saúdské Arábie. Ministr zahraničí Faisal bin Farhan.

Američtí představitelé uvedli, že Blinken se v úterý během této třídenní návštěvy království setkal s korunním princem, známým také jako MBS, na 1 hodinu a 40 minut. Muži vedli „upřímný a otevřený“ rozhovor, který zahrnoval úsilí USA zprostředkovat normalizaci mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, konflikt v Jemenu, lidská práva a boje v Súdánu.

Po Blinkenových schůzkách se zdálo, že neshody přetrvávají ohledně ambicí Saúdské Arábie v oblasti jaderné energetiky, kterou Washington a další považují za potenciální riziko šíření zbraní, a představy, že Spojené státy mají právo obviňovat království z jeho stavu v oblasti lidských práv.

Saúdskoarabský ministr zahraničí poznamenal, že zatímco Rijád vítá americkou podporu při budování svého civilního jaderného programu, „nabízejí se i další“, což je podhodnocená připomínka, že by království mohlo na základě iniciativy prohloubit spolupráci s Čínou.

READ  Macron uznává strašlivou odpovědnost Francie za genocidu ve Rwandě

Pokud jde o lidská práva, udeřil vzdorovitě a řekl, že saúdští vůdci „nereagují na tlak“.

„Když cokoli děláme, děláme to pro svůj vlastní prospěch. A nemyslím si, že by si někdo myslel, že tlak je užitečný nebo užitečný, a proto o tom ani nepřemýšlíme,“ řekl.

Blinkenova návštěva završuje v posledních měsících stálý proud amerických setkání na vysoké úrovni v království, včetně cest poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, ředitele CIA Williama J. Burnse, Bidenova nejvyššího poradce pro Blízký východ Bretta McGurka a vysokého úředníka pro energetickou bezpečnost Amose. Hochstein.

David Ottaway, výzkumník v Perském zálivu z Wilsonova centra, David Ottaway, řekl, že nárůst schůzek byl protiváhou mrazivých osobních vztahů mezi Bidenem a Mohamedem, a poznamenal, že oba vůdci spolu nemluvili od jejich setkání v Rijádu loni v červenci.

„Bidenova administrativa se rozhodla, že musí přijít na to, jak pracovat s Mohammedem bin Salmanem, i když Biden a on spolu stále nemluví,“ řekl Ottaway.

Země bohatá na ropu se snažila prezentovat jako globální hráč bez spojení s Washingtonem. V posledních měsících je Rijád na diplomatických úsecích, ukončil nepřátelství v Jemenu, obnovil vztahy s úhlavním nepřítelem Íránem, pozval syrského prezidenta Bašára Asada, aby se po více než deseti letech embarga vrátil do Arabské ligy, a ukončil regionální napětí. s Katarem.

„Rijád se vrací k tradičnější zahraniční politice, která se vyhýbá konfliktům a dává přednost vstříc konkurentům,“ řekl Bruce Riedel, expert na Blízký východ z Brookings Institution.

Dramatické změny v saúdské zahraniční politice přicházejí, když Washington hledá saúdskou pomoc v některých regionálních záležitostech. Dny před Blinkenovým příjezdem Saúdská Arábie oznámila, že v červenci prohloubí omezení těžby ropy nad rámec širší dohody OPEC+ o omezení dodávek ropy ve snaze podpořit ceny – tento krok je proti Bidenově administrativě.

READ  Čína: Šanghaj zavře dveře kvůli testování, protože COVID eskaluje | Zprávy o pandemii koronaviru

„Administrativa má pro Blinkena velkou agendu pro spolupráci se Saúdy: udržet příměří v Jemenu, dosáhnout příměří v Súdánu, bojovat proti ISIS a především zabránit tomu, aby se ceny ropy vymkly kontrole,“ řekl Riedel.

Nejtěžší ze všeho se zdá být normalizace vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem, zvláště když izraelsko-palestinské napětí houstne za vlády krajně pravicové koalice premiéra Benjamina Netanjahua.

Biden kladl vysokou prioritu na zajištění veřejného uznání Izraele Saúdskou Arábií. „Je nepravděpodobné, že na palestinské frontě dojde k vážnému pokroku,“ řekl Riedel. „Palestinská věc má v království stále hluboký ohlas, zvláště u krále Salmana.“

Některé kroky saúdské vlády potěšily představitele USA, včetně její pomoci Ukrajině, kterou oznámila během únorové návštěvy ministra zahraničí v Kyjevě, a jejích plánů na nákup velké objednávky letadel Boeing.

Vztah Saúdské Arábie s Čínou, kterou Spojené státy považují za svého největšího ekonomického a bezpečnostního konkurenta, byl také nastolen během tiskové konference pořádané Blinkenem v Rijádu. Vysoký americký diplomat odmítl jakýkoli náznak, že Spojené státy nutí Saúdskou Arábii, aby si vybrala mezi Washingtonem a Pekingem.

Druhý uniklý dokument amerických tajných služeb z prosince varoval, že Saúdská Arábie plánuje rozšířit své „komerční vztahy“ s Čínou nákupem dronů, balistických a řízených střel a systémů hromadného sledování z Pekingu. Američtí představitelé ale tvrdí, že tato varování jsou přehnaná a nepřinesla žádné ovoce.

Saúdský ministr zahraničí, když byl během čtvrteční tiskové konference dotázán na vztah své země s Čínou, trval na tom, že nepředstavuje hrozbu pro dlouhodobé bezpečnostní partnerství mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy.

Čína je druhou největší ekonomikou světa. Čína je naším největším obchodním partnerem. Takže přirozeně existuje spousta interakce…a tato spolupráce pravděpodobně poroste. „Ale stále máme silné bezpečnostní partnerství se Spojenými státy. Bezpečnostní partnerství je aktualizováno téměř denně.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *