Rusko signalizuje ukončení pomoci OSN Sýrii ze strany Turecka

Chlapec nese potravinovou pomoc poskytnutou Světovým potravinovým programem Organizace spojených národů v Raqqa, Sýrie, 26. dubna 2018. REUTERS/Aboud Hamam

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Organizace spojených národů (Reuters) – Rusko v pátek signalizovalo konec dlouhodobé humanitární operace OSN na severozápadě Sýrie z Turecka poté, co vetovalo roční prodloužení a poté neuspělo ve své nabídce na šestiměsíční nebo víceměsíční obnovení. Mezinárodní rekonstrukční úsilí.

V neděli vyprší současný mandát Rady bezpečnosti OSN pro humanitární pomoc OSN – včetně potravin, léků a přístřeší – pro asi 4 miliony lidí na severozápadě Turecka ovládaném opozicí.

Zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij řekl, že jediné řešení, které Moskva nepoužije svého veta, je jeho řešení. Návrh rezoluce v pátek neuspěl poté, co pro něj hlasovaly pouze Rusko a Čína. Spojené státy, Británie a Francie hlasovaly proti ruskému textu, zatímco zbývajících 10 členů rady se zdrželo hlasování.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„V tuto chvíli nevidím žádnou jinou možnost. Vzhledem k pravdivosti slov, která dnes zazněla, si myslím, že se to stalo téměř nemožným,“ řekl novinářům Poljanskij a dodal, že jiný člen rady by mohl ruský text znovu předložit. hlasování.

Než jeho návrh rezoluce selhal, Rusko vetovalo návrh na prodloužení o jeden rok – vypracovaný Irskem a Norskem – který získal 13 hlasů pro. Navzdory „bezhraničnímu“ strategickému partnerství s Moskvou se Čína zdržela hlasování.

„Toto je otázka života a smrti a je tragické, že lidé zemřou kvůli tomuto hlasování a zemi, která bezostyšně vetovala,“ řekla radě Linda Thomas Greenfield, americká velvyslankyně při OSN.

„ne veselý“

Čínský velvyslanec při OSN Zhang Jun vyzval všechny členy rady, aby se „nevzdali“ a pokračovali v jednání, zatímco irská velvyslankyně při OSN Geraldine Byrne Nasonová řekla: „Toto veto nás nezastrašuje. Toto není konec cesty.“

READ  Itálie zakazuje nechráněnou veřejnou dopravu, hotely a restaurace

Nicméně na otázku, zda by Rusko znovu vetovalo jakýkoli návrh textu, který nebyl jeho vlastní, Polyansky odpověděl: „Samozřejmě.“

Rusko tvrdí, že humanitární operace OSN porušuje suverenitu a územní celistvost Sýrie. Říká, že více pomoci musí být dodáváno zevnitř země, což vyvolává obavy opozice, že potravinová a další pomoc spadne pod kontrolu vlády.

Spojené státy, Británie a Francie v pátek uvedly, že šestiměsíční prodloužení nebylo dostačující k tomu, aby humanitární organizace mohly efektivně plánovat a fungovat.

Západní mocnosti se rovněž zdráhají financovat rozsáhlé úsilí o rekonstrukci, dokud nebude dosaženo pokroku směrem k politickému řešení v Sýrii, kde zásah prezidenta Bašára Asada proti prodemokratickým demonstrantům v roce 2011 vedlo k občanské válce.

Hlasování Rady bezpečnosti o schválení operace pomoci bylo dlouho sporným tématem, ale letos také přichází v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a západními mocnostmi kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu 24. února.

V roce 2014 schválila Rada bezpečnosti dodávky humanitární pomoci do oblastí Sýrie ovládaných opozicí z Iráku, Jordánska a dvou míst v Turecku. Ale mocnosti veta, Rusko a Čína, to zredukovaly pouze na jeden turecký hraniční přechod.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres minulý měsíc apeloval na radu, aby prodloužila svůj souhlas s humanitární operací, a řekl organizaci: „Nemůžeme opustit lid Sýrie.“

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Oznámila Michelle Nichols; Střih Mary Milliken, Nick McPhee a Jonathan Otis

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.