Mise DART: „Vagony“ jsou vypuštěny poté, co se kosmická loď NASA srazila s asteroidem

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Při testování dvojité reorientace asteroidu NASA Sonda se srazila s malým asteroidem Dimorphosefekt určitě zanechá stopu.

Úmyslná kolize, ke které došlo 26. září jako test techniky vychylování asteroidu, vytlačila více než dva miliony liber (jeden milion kilogramů) horniny a prachu z asteroidu do vesmíru. Učenci odhadují, že to bylo dostatečné množství materiálu, aby naplnilo asi šest nebo sedm železničních vagonů.

Poznatky získané z kolize pomáhají vědcům naučit se používat tuto technologii planetární obrany v budoucnu. To znamená, že pokud se někdy zjistí, že asteroid je na kolizi se Zemí.

Ani Dimorphos, ani větší asteroid Didymus, který kolem něj obíhá, nepředstavují pro Zemi hrozbu, ale tento systém umožňuje vynikající nácvik zaměřování.

Nové poznatky a fotografie z Impactu byly sdíleny ve čtvrtek v Podzimní setkání Americké geofyzikální unie v Chicagu.

„To, co se můžeme naučit z mise DART, je součástí celkové práce NASA na pochopení asteroidů a dalších malých těles v naší sluneční soustavě,“ řekl Tom Statler, vědec programu DART z NASA, v prohlášení.

„Srážka s asteroidy byl jen začátek. Nyní pozorování využíváme ke studiu toho, z čeho jsou tyto objekty vyrobeny a jak vznikly – a také jak bránit naši planetu v případě, že se k nám dostane asteroid.“

Snímky pořízené vesmírnými a pozemními dalekohledy před a po dopadu pomáhají vědcům dát dohromady, co se stalo, když kosmická loď narazila do Dimorphosu rychlostí 14 000 mph (22 530 km/h).

Tým DART vypočítal, že přenos hybnosti, když kosmická loď narazila na asteroid, byl 3,6krát větší, než kdyby asteroid vesmírnou loď vysál a z povrchu nevytryskl žádný materiál. Vědci uvedli, že hybnost vytvořená, když povrchový materiál Dimorphosu vyletěl do vesmíru, přispěl k pohybu asteroidu více než kosmická loď.

„Přenos hybnosti je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme měřit, protože to jsou informace, které potřebujeme k vývoji mise urychlovače, která odkloní ohrožený asteroid,“ řekl Andy Cheng, vedoucí vyšetřovacího týmu DART z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v Laurel. . Maryland, v prohlášení.

„Pochopení toho, jak dopad kosmické lodi změní hybnost asteroidu, je klíčem k navržení strategie zmírnění scénáře planetární obrany.“

Italský CubeSat LICIACube pořídil tyto snímky asi 3 minuty poté, co DART narazil na Dimorphos.

Mise DART uspěla ve změně trajektorie asteroidu Dimorphos, což je první případ, kdy lidstvo záměrně změnilo pohyb nebeského tělesa ve vesmíru.

Před dopadem trvalo Dimorphos 11 hodin a 55 minut, než obkroužil Didymos. Nyní trvá Dimorphosu 11 hodin a 23 minut, než obletí Didymos. Sonda DART změnila oběžnou dráhu malého měsíčního asteroidu o 32 minut.

Zpočátku astronomové očekávali, že DART uspěje, pokud zkrátí trajektorii o 10 minut.

READ  Předměstské potápění ze Sydney's Cockatoo Cockatoo | Zprávy z Austrálie

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *