Ruská centrální banka zvyšuje úrokové sazby na 12 procent s poklesem rublu

Ruská centrální banka v úterý zvýšila klíčovou úrokovou sazbu země o 3,5 procentního bodu na 12 procent – ​​výraznému zvýšení předcházelo propad rublu na nejnižší bod za 17 měsíců.

Od začátku invaze prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu v únoru 2022 ztratila ruská měna vůči americkému dolaru téměř čtvrtinu své hodnoty a v posledních týdnech vůči hlavním světovým měnám neustále klesá. Ekonomika země byla poničena západními sankcemi, inflací a akutním nedostatkem pracovních sil částečně způsobeným tím, že muži prchali do zahraničí, aby se vyhnuli odvodu do armády.

v prohlášení V úterý po svém kroku na mimořádném zasedání centrální banka nezmínila oslabení rublu. Místo toho banka připsala růst úrokových sazeb „inflačnímu tlaku“. Kvůli „stálému růstu domácí poptávky, který převyšuje schopnost rozšířit výrobu“.

Pokles rublu a zvyšující se tlak na ekonomiku přichází v době, kdy sankce zasáhly ruskou obchodní bilanci a vojenské výdaje vzrostly v důsledku drtivé války na Ukrajině.

Zatímco banka v pondělí dříve trvala na tom, že náhlá devalvace nepoškodí celkovou finanční stabilitu země, Putinův ekonomický poradce Maxim Oreškin zřejmě banku osočil a v úvodníku pro státní tiskovou agenturu TASS napsal, že zdroj oslabení rublu byla „měkká měnová politika“.

Oreshkin napsal: „Centrální banka má všechny nástroje k normalizaci situace v blízké budoucnosti.“

K vysoké inflaci přispěl i rozpočtový deficit a velký nedostatek pracovních sil.

Více než 40 procent ruských průmyslových podniků podle ní minulý měsíc hlásilo nedostatek pracovníků hlasování – Zrychlení trendu, který se objevuje od září, kdy Putin zahájil celonárodní vojenskou mobilizaci na podporu ruských sil na Ukrajině.

Ruský ekonom Sergej Guriev, děkan univerzity Sciences Po ve Francii, řekl, že pokles rublu vůči hlavním světovým měnám je „politicky významný“, protože to ruská veřejnost denně cítí a vidí.

READ  Odhalení pravdy, abychom ušetřili peníze daňových poplatníků - Blog

„Rozdíl mezi 50 rubly za dolar v roce 2020 a 100 dnes je něco, co může sledovat každý občan… dokonce i ten, kdo byl přesvědčen a vymyt mozek televizní propagandou,“ řekl Gurjev listu The Washington Post.

„Toto znehodnocení zasáhne ruské domácnosti. … Na druhou stranu, když centrální banka zvýší úrokovou sazbu, dotkne se to i ruských dlužníků, podniků a domácností s nesplacenými úvěry. To zpomalí ruskou ekonomiku, a tím podkope růst reálného příjmu.“ a kupní síla příjmů.“ Ruští občané. O tom není pochyb.“

Řekl, že nové znehodnocení měny je odrazem „reality, kdy Rusko již tolik nevyváží a tak málo dováží“, dodal, že západní bojkot většiny ruské ropy se začal objevovat až na začátku tohoto roku.

Dodal, že k odlivu kapitálu a k oslabení rublu přispěla i nedávná vzpoura šéfa Vagnerových žoldáků Jevgenije Prigožina proti ruskému vojenskému vedení a také konfiskace západních společností, které v Rusku dosud působí.

Někteří ekonomové bagatelizovali náhlé znehodnocení měny a poznamenali, že spíše než spontánní krizi představovalo konzistentní model devalvace měny a zrychlující se inflaci od invaze.

„Možná současné zrychlení znehodnotí tsunami, ale to se v minulosti nestalo,“ řekl Oleg Itskoky, profesor ekonomie na University of California v Los Angeles. „Takže to není příliš pravděpodobné, i když ne nemožné, pokud to nevyvolá paniku a masovou konverzi úspor z rublů na dolary u širší veřejnosti.“

Gurjev také řekl, že nejnovější vývoj nepovažuje za vážně škodlivý pro ruskou ekonomiku.

„Myslím si, že je normální, aby ruská centrální banka zůstala oddána inflačnímu cíli a zvýšila úrokové sazby, když vidí, že se inflace vymyká kontrole,“ řekl. „Na druhou stranu je otázka, do jaké míry je možné další znehodnocení, pokud západní aliance dokáže zpřísnit tlak sankcí na ruskou ekonomiku.“

READ  Fotbalová asociace není spokojena s UEFA po odmítnutí Anglie

Není to poprvé, co banka během krize přijala nouzová opatření. Na konci února 2022, jen pár dní po invazi, banka zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 20 procent z 9,5 procenta.

A v roce 2014, po ruské ilegální anexi ukrajinského Krymu a počátečním souboru západních sankcí, banka zvýšila úrokovou sazbu země na 17 procent z 10,5 procenta.

Tato zvýšení, která patří k největším, jaké kdy banka oznámila, odrážejí kroky podniknuté během 90. let, kdy Rusko nesplácelo svůj dluh a devalvovalo rubl.

Jinde v Rusku byl v úterý moskevským soudem shledán vinným plukovník vojenské rozvědky GRU Vladimir Kvačkov – zarytá proválečná osobnost – z hanobení armády, stejně jako se Kreml snaží podrobit své proválečné nacionalistické kritiky.

74letý plukovník ve výslužbě, který sloužil ve vojenské zpravodajské službě GRU a obhajoval tvrdší přístup ve válce proti Ukrajině, soudu řekl, že Putin, ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov byli Medizona, pomlouvaná ruskými médii, hlásila od soudu, pověst armády ho před soudkyní Alesyou Orekhovou ostře odmítla.

Kvačkov dostal v tomto případě pokutu 40 000 rublů, asi 408 dolarů, což posílilo poselství, že ruské úřady již nebudou tolerovat kritiku chování armády ve válce, a to ani od bývalých proválečných vojenských důstojníků.

Případ navazuje na obžalobu proválečného nacionalisty Igora Girkina z minulého měsíce, který byl zatčen na základě obvinění z podněcování extremismu kvůli jeho kritice Putina a jeho požadavkům, aby Rusko přijalo tvrdší přístup k válce.

Mezitím Rusko na Ukrajině zaútočilo v časných ranních hodinách raketami s plochou dráhou letu na západní oblast Lvova, uvedl guvernér regionu. Maxim Kozitsky. Řekl, že bylo zničeno nejméně 20 domů, včetně jednoho, který sloužil jako mateřská škola. Řekl, že 15 lidí bylo zraněno, včetně 10letého a 72letého.

READ  V Baku se konalo Ázerbájdžánsko-české podnikatelské fórum

British Broadcasting Corporation (BBC) oznámila, že tři podezřelí ruští špioni, kteří žili a pracovali ve Spojeném království, byli v úterý obviněni z velkého vyšetřování národní bezpečnosti v Británii a označili je za bulharské občany.

Londýnská metropolitní policie v prohlášení uvedla, že v únoru bylo zatčeno pět lidí a tři byli následně obviněni podle zákona o úředních tajemstvích z držení „falešných dokladů totožnosti s neoprávněným úmyslem“.

O jaké doklady se jednalo, policie neupřesnila. BBC uvedla, že policejní vyšetřování odhalilo, že podezřelí pracovali pro ruské bezpečnostní služby a měli pasy, občanské průkazy a další dokumenty pro Británii, Bulharsko, Francii, Itálii, Španělsko, Chorvatsko, Slovinsko, Řecko a Českou republiku.

Policie identifikovala tři obviněné jako Orlin Rosev (45), Paizer Dzhambazov (41) a Catherine Ivanova (31). Dzhambazov a Ivanova sdíleli stejnou adresu bydliště.

Carla Adam v Londýně a Robyn Dixon v Rize, Lotyšsko, přispěly k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *