Rekordní povodně v ruském pohoří Ural kvůli tání sněhu

Rekordní povodně v ruském pohoří Ural kvůli tání sněhu

Rychle tající sníh vedl k nejhorším záplavám v historii ruského pohoří Ural, které donutily tisíce lidí opustit své domovy, protože hladina vody v některých z největších evropských řek stoupla až k bodu rozlití.

Rusko vyhlásilo výjimečný stav v oblasti Orenburg nedaleko Kazachstánu poté, co se v pátek během několika hodin protrhla řeka Ural, třetí nejdelší v Evropě, několik stop a přelila se přes přehradu ve městě Orsk.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že řeka, která pramení v pohoří Ural a vlévá se do Kaspického moře, dosáhne v pondělí nebezpečné úrovně v Orenburgu, 500 000 městě ležícím pod řekou Orsk, a očekává se, že tam dosáhne vrcholu 10. dubna.

Ministerstvo uvedlo, že v celém Rusku bylo zaplaveno více než 10 400 domů, přičemž nejvíce postiženy byly Ural, Sibiř, Volha a centrální oblasti.

„Očekává se zvýšení teploty vzduchu, aktivní tání sněhu a otevření řek,“ uvedlo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Více než 10 400 obytných budov zůstává ponořených ve vodě ve 39 okresech.

Záchranáři na palubě obojživelného vozidla hledají v sobotu v Orsku evakuaci obyvatel.Tisková služba ruského ministerstva pro mimořádné situace prostřednictvím AP

Záběry z Orsku, 1100 mil východně od Moskvy, ukazovaly muže, jak se brodí po krk potopou, drží klíče v ústech a na hlavě má ​​černou kočku.

Ulice byly zaplaveny, zatímco obyvatelé a záchranáři používali k pohybu po městě lodě.

Starosta Orenburgu Sergej Salmin uvedl, že se očekávalo, že řeka Ural překoná dosavadní rekord 9,46 metru. V současné době činí 8,72 metru.

„Určitě každý, kdo je v záplavové zóně, by měl opustit své domovy,“ řekl Salmin. „Neodkládejte evakuaci! Situace se v příštích dvou dnech zhorší.“

Kreml uvedl, že prezident Vladimir Putin požádal vládu, aby vytvořila zvláštní výbor pro řešení záplav v oblastech Orenburg, Kurgan a Ťumeň. Kreml uvedl, že Putin byl průběžně informován o nejnovějším vývoji.

READ  Čína odhaluje „plán“ pro integraci Tchaj-wanu a posílá válečné lodě kolem samovládného ostrova

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *