Rodina britského muže „zničeného“ rozsudkem smrti po boji za Ukrajinu

Rodina britského muže „zničeného“ rozsudkem smrti po boji za Ukrajinu

Nevybuchlá létající bomba FAB-250 je vyfotografována před zničenou budovou v Mariupolu 2. června 2022, uprostřed probíhající ruské vojenské akce na Ukrajině.

Stringer | AFP | Getty Images

Rodina britského muže odsouzeného k smrti za boj za Ukrajinu uvedla, že byla zdrcena tím, co popsali jako „ukázka“ a v sobotu vyzvala k jeho propuštění a léčbě podle mezinárodní smlouvy o lidských právech zaručujících válečné zajatce. .

Soud v separatistické Ukrajinské lidové republice Doněck ve čtvrtek odsoudil britské a marocké bojovníky za snahu o násilné svržení moci, což je zločin, který se ve východní oblasti ovládané Moskvou podporovanými rebely trestá smrtí.

Muži byli rovněž odsouzeni za žoldácké aktivity a terorismus.

„Celá naše rodina byla zdrcena a zarmoucena výsledkem nezákonného předváděcího procesu,“ uvedla rodina jednoho z Britů, Seana Pennera.

V prohlášení vydaném britským ministerstvem zahraničí jménem rodiny Boehnerových se uvádí, že 48letý muž pobýval na Ukrajině čtyři roky.

„Upřímně doufáme, že všechny strany urychleně spolupracují, aby zajistily Seanovo bezpečné propuštění nebo výměnu. Naše rodina, včetně jeho syna a jeho ukrajinské manželky, ho velmi milujeme a chybí nám a naše srdce patří všem rodinám zapleteným do této hrozné situace,“ uvedlo prohlášení.

Rodina Bennera také popsala jako hrdého na svou „smlouvu s námořní pěchotou 36. brigády“, ukrajinské námořní divize, která pomáhala bránit obležené přístavní město Mariupol předtím, než jej dobyly ruské síly.

Jako člen brigády rodina řekla: „Bennerovi by měla být udělena všechna práva válečného zajatce v souladu s Ženevskou konvencí, včetně úplného a nezávislého právního zastoupení.“

Západ a Ukrajina odsoudily akce v neuznané Doněcké republice jako podvod a porušení pravidel války.

Proruští separatisté v sobotu uvedli, že se také připravují na proces s občanem Jižní Koreje, který bojoval na straně Ukrajiny, ale muž utekl. V Jižní Koreji ho prý ještě chtěli zkusit, ale nebylo jasné, jak se to mohlo stát.

READ  Koncept vozu Škoda 1203 je bratrancem českého VW Transporter

Ukrajina pozvala cizince, aby se připojili k jejich odporu proti ruské invazi, a někteří na tuto výzvu reagovali, i když ne všichni byli přijati do ukrajinské cizinecké legie.

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lebavský v sobotu řekl, že v ukrajinské Doněcké oblasti zemřel český státní příslušník – jde o první úmrtí hlášené v ČR mezi zahraničními dobrovolníky.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *