Reforma izraelského soudnictví: Návrh základního zákona se stal zákonem uprostřed masových protestů

Reforma izraelského soudnictví: Návrh základního zákona se stal zákonem uprostřed masových protestů

vysvětlit video,

Svědek: Vodní děla a zatýkání při protestech v Jeruzalémě

Izraelští zákonodárci schválili vysoce kontroverzní návrh zákona navzdory masovým protestům, jejichž cílem bylo jeho zmaření.

Zákon odebírá pravomoci Nejvyššího soudu rušit vládní opatření, která považuje za nepřiměřená.

Jde o první ze série ostře zpochybňovaných reforem, jejichž cílem je omezit pravomoc soudů schvalovat jej.

Plánované reformy vyvolaly jedny z největších protestů v historii Izraele, přičemž odpůrci varovali, že ohrožují Izrael jako demokracii.

Vláda tvrdí, že opatření jsou nezbytná k nápravě nerovnováhy moci, která v posledních desetiletích vedla k tomu, že se soudy stále více zapojují do politických rozhodnutí.

Několik hodin před závěrečným hlasováním policie použila vodní děla a zatkla demonstranty před izraelským parlamentem (Kneset) v Jeruzalémě.

Hlasování navazuje na měsíce nepokojů, přičemž izraelský prezident v pondělí varoval politické vůdce, že země je „ve stavu národní nouze“.

V pondělí ráno byli demonstranti blokující ulici před Knesetem postříkáni vodními děly a policisté je stáhli ze silnice za hukotu bubnů, píšťal a klaksonů.

Místní média uvedla, že jeden demonstrant byl zraněn a šest zatčeno. Další demonstranti obklíčili policejní auto a křičeli na policisty „hanba“.

Protestující, který ležel na ulici, řekl BBC, že se vzpírá „diktatuře“ a dodal, že jeho dědeček prolamoval v době války kódy proti nacistům ve slavném britském Bletchley Parku.

Na otázku, jak dlouho zůstane, řekl: „Nikdy se nevzdáme.“

Další, Reut Yifat Uziel, dcera výsadkáře, který se objevil na slavné izraelské fotografii dobytí Západní zdi ve válce v roce 1967, uvedla, že se bojí o budoucnost svých dětí.

„Netanjahu unesl zemi a obávám se, že se stane náboženským státem,“ řekla.

foto titulek,

Reut Yifat Uziel řekla, že se bojí o budoucnost svých dětí

Demonstranti – desítky tisíc z nich, kteří minulý víkend pochodovali asi 70 kilometrů z Tel Avivu do Jeruzaléma – se snaží zmařit schválení prvního zákona reformního balíčku.

Premiér Benjamin Netanjahu byl v parlamentu na hlasování několik hodin poté, co byl v sobotu propuštěn z nemocnice po neplánované operaci kardiostimulátoru.

Kontroverzní reformy polarizovaly Izrael a způsobily jednu z nejvážnějších domácích krizí v historii země.

Od začátku roku vyšly každý týden do ulic statisíce demonstrantů, aby protestovaly proti tomu, co je podle nich útokem na demokracii. Vláda tvrdí, že reformy posilují demokracii a argumentuje tím, že Nejvyšší soud získal v posledních desetiletích příliš velkou moc nad politikou.

Při zhoršování krize se tisíce záložníků, včetně pilotů letectva nezbytných pro izraelské útočné a obranné schopnosti, zavázaly, že nebudou dobrovolně sloužit. Toto bezprecedentní zběhnutí vyvolalo obavy z možného dopadu na vojenskou připravenost Izraele.

Bývalí šéfové izraelských bezpečnostních služeb, hlavní soudci a prominentní právníci a obchodníci byli hlasitě proti vládním reformám.

Opatření kritizoval i americký prezident Joe Biden, který ve svém dosud nejotevřenějším prohlášení vyzval k odložení návrhu zákona o „rozdělování“.

READ  Pracovník řekl, že posádka superjachty připravovala každý den čerstvého humra pro jejího bohatého majitele, i když nevěděl, jestli na jachtě byl.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *