Putin vyvolává bitvu u Stalingradu a slibuje vítězství ve válce na Ukrajině | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Putin přirovnal ruskou válku na Ukrajině ke druhé světové a kritizoval Německo za pomoc při vyzbrojování Kyjeva.

Ruský prezident Vladimir Putin si škádlil slavné vítězství druhé světové války nad nacisty, aby shromáždil svůj národ, a přitom předpovídal ruské vítězství ve válce na Ukrajině.

U příležitosti 80. výročí sovětského vítězství ve druhé světové válce nad nacistickými německými silami v bitvě u Stalingradu položil Putin věnec k věčnému plameni pamětního komplexu pro padlé vojáky Rudé armády ve Volgogradu, dnešní název města .

„Bohužel vidíme, že ideologie nacismu ve své moderní podobě a vzhledu opět přímo ohrožuje bezpečnost naší země,“ řekl ve čtvrtečním projevu. „Znovu a znovu se musíme bránit kolektivní agresi Západu.“

Putin a další ruští představitelé často popisují Ukrajinu jako semeniště neonacistického přesvědčení, přestože ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je židovského původu.

Putin také kritizoval Německo za pomoc při vyzbrojování Kyjeva a řekl, že je připraven využít celý ruský arzenál, který zahrnuje jaderné zbraně.

„Je to neuvěřitelné, ale je to fakt: znovu nás ohrožují německými tanky Leopard s kříži namalovanými na jejich pancíři,“ řekl Putin.

„Opět budou bojovat proti Rusku na území Ukrajiny rukama Hitlerových poskoků, banderaistů,“ řekl s odkazem na vůdce ukrajinských nacionalistů Stepana Banderu z dob druhé světové války, který byl široce považován za nacistického kolaboranta.

Německo, které měsíce zvažovalo své rozhodnutí poslat tanky na Ukrajinu, je chce dodat koncem března nebo začátkem dubna jako součást koalice zemí ochotných dodat jednotky do Kyjeva.

(Al Jazeera)

Bitva o Stalingrad

Bitva o Stalingrad má v Rusku hluboký ohlas.

Pětiměsíční bitva mezi srpnem 1942 a únorem 1943 je považována za nejkrvavější bitvu v historii, počet obětí vojáků a civilistů dosáhl dvou milionů. Než se nacistické síly 2. února 1943 vzdaly, většina města se proměnila v trosky.

READ  Izrael pořádá summit s USA a 4 arabskými zeměmi: živé aktualizace

Byl to významný bod obratu ve druhé světové válce a bitva zůstává pro moderní Rusko zdrojem velké hrdosti, chválena jako projev vojenské síly a morální vážnosti.

Název města byl změněn v roce 1961 v rámci odmítnutí Sovětského svazu kultu osobnosti diktátora Josifa Stalina. Výzvy k obnovení jeho starého jména nedostaly od Kremlu požehnání.

Zatímco se ruské síly snaží získat na Ukrajině zisky, byli zákonodárci z dominantní strany Jednotné Rusko požádáni, aby bitvu o Ukrajinu přirovnali ke Stalingradu, uvádí Kommersant.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *