Rostlina, která nikdy neumírá, odhaluje svá genetická tajemství

Zhruba před 86 miliony let, po chybě v buněčném dělení, se celý genom wieluchia zdvojnásobil během období zvýšeného a dlouhodobého sucha v této oblasti – možná tvořil samotnou poušť Namib, Tao Wan, botanik v botanické zahradě Fairy Lake v čínském Šen -čenu a hlavní autor studie. Řekl, že „extrémní stres“ je často spojován s událostmi duplikace genomu.

Dr. Leech, spoluautor studie, dodal, že duplicitní geny jsou také uvolněny ze svých původních funkcí, což potenciálně přebírá nové funkce.

Dr. Wan však řekl, že získání dalšího genetického materiálu má svou cenu. „Primární životní činností je replikace DNA, takže pokud máte velký genom, k udržení života to opravdu vyžaduje energii,“ zvláště v tak drsném prostředí.

Aby toho nebylo málo, velké množství genomu Willwichia jsou „nevýznamné“ samoreplikující sekvence DNA nazývané reverzní transpozony. Nyní je třeba toto harampádí replikovat a opravit, “řekl doktor Leech.

Vědci zjistili „výbuch“ transpozonové aktivity před 1 až 2 miliony let, pravděpodobně v důsledku zvýšeného teplotního stresu. Abychom tomu zabránili, genom Willwichia prošel rozsáhlými genetickými změnami, které umlčují nežádoucí sekvence DNA, a to prostřednictvím procesu nazývaného methylace DNA.

Dr. Wan řekl, že tento proces spolu s dalšími selektivními silami významně snížil objem a náklady na aktivní údržbu replikační knihovny DNA Welwitschia, což mu dává „účinný a levný genom“.

Studie také zjistila, že wielwichia má na svých listech ukryté další genetické modifikace.

Průměrný list rostliny roste z vrcholků rostliny nebo z vrcholků jejího stonku a větví. Dr. Wan řekl, že původní špička růstové wieluchie odumírá a listy místo toho proudí ze slabé oblasti anatomie rostliny zvané bazální tkáň, která zásobuje rostlinu novými buňkami. Velký počet kopií nebo zvýšená aktivita některých genů zapojených do efektivního metabolismu, buněčného růstu a odolnosti vůči stresu v této oblasti může pomoci této oblasti pokračovat v růstu pod silným environmentálním stresem. Ve stále více se oteplujícím světě mohou genetické lekce poskytované Wielwichií pomoci lidem pěstovat plodiny, které jsou tvrdší a méně žíznivé.

READ  Rusko se odvrací od NASA a tvrdí, že bude spolupracovat s Čínou na měsíční základně

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *